Avatar uživatele
Registrovaný

Pokud někdo nezaplatí výživné po dobu 4 měsíců,tak na něj už může být podáno trestní oznámení?

A pokud tedy to trestní oznámení podám,tak když ten dotyčný pošle splátku za jeden měsíc,tak už nebude trestně stíhán.
Bude to tak,že dluží jen tři měsíce,tak už stíhán nebude??
Doplňuji:
Asi jsem se špatně vyjádřila,nebo jsem nepochopila vaše odpovědi...
Jde mi o tohle,jeden z rodičů dluží na výživném pro nezletilé dítě výživné za např. 5 měsíců. Trestně stíhaný může být po nezaplacení 4 měsíců.
Přijde mu předvolání na Policii,on dejme tomu ten den zašle složenkou alimenty za 2 měsíce,tím pádem dluží už je za 3 měsíce. Takže s tím jde na Policii,kde ho vyslechnou,on jim ukáže složenku a co dál. Tak už Policie dále nebude pokračovat,nebo,co???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já vašemu dotazu rozumím..., pokusím se tedy zjednodušeně odpovědět:

1. trestní právo nezná (až na výjimky) možnost vzít zpět ´oznámení´ o podezření ze spáchání trestného činu nebo jinak ´zahladit´ trestnost

2. k trestnému činu § 196 Zanedbání povinné výživy se však váže jedna z výše zmiňovaných výjimek, která je zakotvená v ustanovení § 197, které zní:

"Trestní odpovědnost za trestný čin zanedbání povinné výživy (§ 196) zaniká, jestliže trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek."

3. Je nepochybné, že zákonodárce NEMĚL tím ustanovením § 197 na mysli, že povinnému bude stačit zaplatit jen část dluhu (aby se ´dostal´ pod hranici 4 měsíčního prodlení) a bude zbaven trestnosti. To rozhodně nikoli, protože skutková podstata trestného činu byla naplněna v okamžiku kdy nebylo zaplaceno výživné za 4. měsíc (a dokonce se nemusí jednat o souvislou řadu měsíců). A žádný úkon (kromě § 197) už tuto trestnost ´nevygumuje´ !!

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/trestni-zako nik/cast2h4.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Od doby podání trestního oznámení už musí být dluh uhrazen v celé výši, aby bylo prověřování policií zastaveno. Takže pokud někdo dluží 5 měsíců, vy podáte trestní oznámení a povinný pak zaplatí za 3 měsíce, tak to nestačí.


Avatar uživatele
Zlatý

Podle mě je toto občanskoprávní spor takže na trestní oznámení asi ne, ale na žalobu k soudu jo.

http://cs.wikipedia.org/…

http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Pokročilý

Můžete "vymáhat soudně I POMOCÍ EXEKUTORA" - http://finance.idnes.cz/…

potom ještě zde, je podrobný popis zákona:
http://www.mesec.cz/…

a jestě podobný případ z roku 2008
http://pravnirady.kvalitne.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.