JájsemRaibek

Pokud existuje absolutní nula, existuje i absolutní teplota?

Pokud beru, že absolutní nula je absolutní mráz (absolutní nula je jen teoretická teplota) –273,15°C, existuje v opačném případě absolutní teplota, které lze dosáhnout?

Aby nedošlo k omylu, mám na mysli, že pokud vědci dosáhli nejnižší mechanicky dosažené teploty 450 pikokelvinů = 0,000 000 000 45 K, tedy malinký kousíček od absolutní nuly, jak vysoké teploty lze dosáhnout (v +°C)?
Pokud je tedy absolutní mínus teplota –273,15°C, kolik je absolutní teplota +°C?

Nejlepší odpověď
cochee

po doplnění otázky: absolutní teplota je teplota vyjádřená v Kelvinech a nazývá se absolutní proto, že začíná na nule Kelvinů a nižší neexistuje. Teplotní Celsiův stupeň má stejnou velikost jako Kelvin, proto pro převod vyjádření teploty z absolutní stupnice na Celsiovu platí jednoduchý vztah t(cels) = t(abs) – 273,15. Neexistuje žádná „absolutní mínus teplota“ a „absolutní plus teplota“. Možná, snad, jsi ten dotaz nešikovně vyjádřil a ptáš se na nejvyšší existující teplotu, ale to je jen můj dohad; ta teplota je momentálně asi v nitrech hvězd a nejvyšší nejspíš byla v okamžiku velkého třesku, údajně nekonečná (v Planckově čase po Velkém třesku se teplota Vesmíru odhaduje na 10³² K). Ovšem tam je už jedno, jestli je vyjádřená v Kelvinech nebo °C, rozdíl 275 sem nebo tam nehraje při teplotách dejme tomu v řádech 10¹² Kelvinů nebo °C žádnou roli.

Další odpovědi
gecco

Absolutní teplota je odvozena od absolutní nuly a udává se v K(elvinech)…
😉
_____________­________________
Za maximální možnou je považována Planckova teplota (≈ 1,4.1032 K).
😉

arygnoc

neexistuje.
vo fyzike dokonca neexistuje ani >terminus technikus< „absolutní teplota“ – na rozdiel od absolútnej nuly.

😉