mapaf

Mají všechny jednotky teploty spoečný výchozí bod

Tak pokud bych převáděl třeba 10 stupňů celsia na jiné jednotky nezáleží jen na poměrech ale na výchozím bodu který mají stupně celsia u bodu tání ledu. (sám si myslím že určení bodu 0 není přesné. Mělo by se tomu říkat výchozí bod. Celsius to tak asi vymyslel aby se mu to dobře počítalo. Ono je to praktické , protože kdoví jaký je rozdíl mezi tou pravou nulou (stavu bez jakéhokoli tepla) a tou nulou orienatční.)

Odpovědi
☮ Vašek

Ale to se ví, a navíc přesně. Stav „bez jakéhokoli tepla“ se nazývá absolutní nula a v Celsiově stupnici odpovídá přesně minus 273,15 stupňům.

Ne všechny tepelné škály mají stejný výchozí bod. Nejjednodušší příklad je absolutní teplota, kterou dostaneme z Celsiovy stupnice, přičteme-li k naměřenému údaji právě těchto 273,15. Jednotkou je 1 kelvin a (co se týká rozdílu teplot) je stejně velký jako 1 stupeň Celsia, takže výchozí bod je jediný rozdíl. V absolutní stupnici je například

  • absolutní nula 0 K,
  • bod tání vody za normálních podmínek 273,15 K,
  • bod varu vody za normálních podmínek 373,15 K.

Různě po světě se pak používají další tepelné stupnice, které se liší i velikostí jednotky i svým nulovým/výchozím bodem. Přečtěte si například něco o Fahrenheitově stupnici, používané v USA – viz odkaz níže.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Fahren­heitova_stupni­ce