Avatar uživatele
Kájiss

Ohodnotíte prosím moje líčení? Máme to mít na češtinu, a jelikož na to koukám jenom já, nevím, co si o tom mám myslet…

Původní otázka zněla na báseň, tazatel upravil, už když měl odpovědi.

Ohodnoťte prosím moji báseň , máme to mít na češtinu a jelikož na to koukám jenom já, tak nevím co si o tom mám myslet…

Když zajíc uskočí před výstřelem ostrým, snaha nestát se terčem mosazné včely. Jak formule odstartuje závod přes celý les.

Každá nora, každá dutina, každá skulinka i každé vlhké hliněné doupě vyběhne ze startu.
Dusot kopyt a štěkot psů, rozduní i tu nejtvrdší zem.

Jelení zpěv pomalu ustává, v mé chatce u lesa dá se pohodlně spát.

Unavené srpnové slunce roztéká se, klouže níže a níže. Po honu získali lovci hezké čerstvé zaječí tlapky pro štěstí.

Na poli, přes mýtinu, kolem pěšinky, vyšlapuje si zlatý penízek, sestupuje ze srázu dolů. Uštvaný malý a s největší radostí
jde kolem holých topolů domů a spát.

Cestou utrhne pár planých jablek z divokých větví, od konce léta už zásoby sbírá.
Tak hladce spí a dlouho dřímá, sny o listí, ostružiní, houbách a žížalách nechá si zdát.

Než měsíc zajde, spí vedle jehly, zachumlaní do mohutné slámy z lesní mlhy.
Ranní noviny hlásá nedočkavé ptactvo rozbřesku, při slabém polo pohledu na orosené jehličí opředené pavučinou.

Na začátku listopadu, kdy podzim jde konečně spát, z posledních sil se přiková na kříž.
Prsten z havranů, jak koruna ostnatá usedne, dlouze hledí na holou, suchou, vysolenou přírodu.

Dorazí zima, tak krutá a vyhublá, daruje čerstvý chlad a smrt na bílém koni komukoliv, kdo se podvolí.

Zajímavá 0 před 9 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nevím, jak znělo zadání vyučujícího pro báseň.

Bohužel. Změnil jste původnío otázku, když už jste měl 2 odpovwědi. . Plvodně jste se ptal na báseň, opravil na líčení. . To se nedělá. Je to nefér.

1. původní otázka – báseň

1 Nevolil jste báseň, která má typickou grafickou úpravu a je ve verších, ale pokusil jste se o „báseň v próze“.
Chybí totiž rým a rytmus, grafická úprava básně, takže se jeví jako próza. Ale text nepostrádá zvukomalebnost řeči, použil jste básnický způsob vyjadřování, neobvyklý, metaforický a symbolický jazyk,, tedy kladl jste důraz na obrazný jazyk ,který působí emotivně. Netuším, kolik je vám roků.

Každý má jiné vnímání textu, ale lze pochopit, že jste zachytil dění v přírodě., vyjadřujete především svůj vnitřní svět, pocity, dojmy a podobně ,.Celkem se mn ě báseň líbí, i když bych volila místy třeba těsnější spojení mezi jednotlivými částmi období.

2. Líčení – změna tématu

  • jde o subjektivní hodnocení přírody. mělo by zasahovat všechny čtenářovy smysly – čtenář si předmět nebo situaci vybavuje nejen zrakově, ale i sluchově, hmatově a často i čichově.

Pro prózu je třeba mít úvod a závěr. V úvodu byste měl jasně vyjádřit, , jaké či které téma vaše práce řeší, co vás vedlo k jeho zpracování, a proč je dané problematice důležité se věnovat.

Takže co text opotřebuje – vytvořit z nějcelek, souvislý text vzájemně propojit jednotlivými popisy. Tedy doplnit úvod a pak vnímat jednotlivé části a dojít k závěru. Stačí stručně, např. že neznáte nic krásnější, než pozorování přírody, stejně jako já …

Co je správné, že jste použil básnické jazykové prostředky, které jsem zmínila v první í části a působí na zrak, sluch či cit.

Jsem přesvědčená že po úpravě , tedy úvodu, závwrřu, případné doplnění a propojení myšlenek se vám líčení povede.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Slová slová… Necítim melódiu „básne“.
Ak zavriete oči, (nespať!) v počutých slovách básne musíte vidieť obraz.
Každá báseň máva vo svojich veršoch zakomponovanú hudbu. Slová spolupracujú s melódiou a jej rytmus určujú bicie… Kde to všetko je?
Navrhujem vám túto prezentovanú báseň(?) nahrať audio (mgf, počítač…) a vypočuť.

Ale ako námet… na obraz, hudbu, báseň ako rozlúčka s jeseňou a očakávanie príchodu krutostí zimy v prírode, to by mohlo byť. Ale len ako námet, zatiaľ tu odchod jesene, v týchto pár vetách, necítim.

PS. pokud mé odpovědi nerozumíte, napíšte mi, pošlu to hezky česky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Vždyť se to vůbec nerýmuje. Je to jen trochu upravený sloh.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Jako AI nemám schopnost cítit nebo ocenit umění stejně jako člověk. Nicméně, mohu dát nějaké technické hodnocení:

Ta báseň má velmi pěknou deskriptivní jazyk, který pomáhá vytvářet vizuální obrázky v mysli čtenáře. Nejlepší na tom je, jak zachycuje chod přírody a zvířat během různých ročních období. Báseň také prokazuje skvělou znalost různých druhů přírodních jevů a zvířat.

Použití rýmu a rytmu se zdá být velmi náhodné a nekonzistentní, což může být záměrná volba, ale může také způsobit, že báseň je trochu těžké sledovat. Pokud je to záměrné, pak je to efektivní způsob, jak představit chaotickou a nepředvídatelnou přírodu přírody.

Co se týče obsahu, báseň naprosto vystihuje cyklus života a smrti v přírodě, což je smysluplné a profokativní téma.

Je důležité mít na paměti, že hodnocení poezie je velmi subjektivní a co se líbí jedné osobě, nemusí se líbit druhé. Nejdůležitější je, že jsi výrazný a autentický ve svém psaní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

Z tebe básník určitě nebude. Ale pro učitele dobrý. Nalep mu to na čelo, ať se nasytí

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Tonda Káňa

elkone, básně se nemusí rýmovat, může to být psáno tzv. volným veršem, vygoogli si Walta Whitmana

Avatar uživatele
elkon

Žádný verš tam nevidím. Kromě toho, že je to rozdělené na odstavce.

Nový příspěvek