Lenka___

nezabiješ?

Jistě víte že v křesťanském desateru je příkaz „nezabiješ“.Nev­ztahuje se to i na zvířata?Není tam psáno „nezabiješ člověka“ ale jen „nezabiješ“.

Nejlepší odpověď
quentos

Křesťanské desatero napsal zjevně člověk, nikoli Bůh, protože ten by takovou blbost nikdy nevypustil.

Dovedete si představit, jak by to tu vypadalo, kdyby se nejen lidi, ale ani zvířata nikdy nezabíjela? Už bychom nevěděli kudy kam.

Další odpovědi
annas

Ve většině náboženství je příkaz stručný: Nezabiješ. V jednotném překladu evangelické a katolické církve je to už „úředně“. Tam to nyní zní: „Nezavraždíš.“

Výše zmíněná poznámka pod čarou v Scofieldově bibli znamená, že se nemáme úmyslně zabíjet. Při pohledu na zvířecí říši by nemělo přikázání neúmyslného zabití smysl, neboť kamkoli my, lidé, položíme svou nohu, jsou pod našima nohama mnohá – částečně maličká – zvířata. Zašlápneme některá zvířata, ale neděláme to úmyslně. Opřeme-li se o strom, usmrtíme přitom eventuálně rovněž malá zvířata; nevidíme je; tedy to neděláme úmyslně. Když ale chceme zabít člověka, pak to uděláme úmyslně. A to není podle všeobecného užití slov nic jiného než vražda. Zabití je tedy, přesně vzato, to samé jako vražda.

http://www.universe-people.cz/sve­telna_knihovna/htm/cz/cz­_kniha_desate­ro_bozich_pri­kazani.htm

Vysvětlení z děkanství římskokatolické církve.

Člověk může užívat nižší život pro naplnění svého životního poslání. Rostliny ke své výživě i užitku, nemají se však bezdůvodně ničit. Proto v dnešní době musejí být chráněné oblasti přírody před lidským nebezpečím. Zvířata užívá člověk k jídlu, i k vědeckým účelům i pomoci, ale nesmí je trápit a proto jsou spolky na ochranu zvířat. Jsou rezervace pro zvířata, aby byla zvířata chráněna před vandalstvím a vybíjením. Zneužívání nižšího života v přírodě bývá lehkým hříchem. Člověk má povinnost, aby rozvinul svůj tělesně-duševní život a obohatit svou nesmrtelnou duši:

http://postolo­prty.farnost.cz/duchov­ni-slovo/katecheze-mravoucne/5-bozi-prikazani-nezabijes/

Awe

Ano platí to i pro zvěř, pokud se nejedná o situaci nezbytně nutnout.Ale ve jménu boha se vždy vraždilo a vraždit bude.

anonym

Ano, vztahuje se to nejen na lidi, ale i na zvířata, týrání vede následně ke smrti.
http://www.va­sedeti.cz/vycho­va/ostatni-vychova/desatero-bozich-prikazani/
Ani fyzicky, ani psychicky, k tomu nemá žádný člověk právo.
Ve válce je tomu jinak, kdybys byla voják, zabíjet pro ochranu sebe i blízkých, své vlasti bys to musela dělat, nebo při záchraně sebe i jiného člověka, pokud by jej napadl někdo jen tak, nebo z pomsty, ohrožoval tvůj, nebo jiný život, tak také, ani na týrání, a zbytečné zabíjení zvířat se nesmí pohlížet jen tak, i tam musí člověk zasáhnout, pokud je tedy člověk, který má city, v neposlední řadě i odvahu zasáhnout, nebo aspoň nahlásit týrání a zabíjení, podívej se třeba na You Tube, je tam moc, moc videí o záchraně zvířat, např.
http://www.you­tube.com/watch?v=c_4ZgY5­VOa4
velmi, velmi si vážím lidí, co udělají třeba tohle:
http://www.you­tube.com/watch?v=Rp0cbo­Ukyr4
někdo by řekl „jsou to přece záchranáři, tak co?“, ano jsou, jsou to lidé s vysokými morálními zásadami, -pomůžu, protože můžu a cítím to jako svoji ne povinnost, ale potřebu.
Když už se teda zabíjet zvířata musí, proč takhle:
http://www.you­tube.com/watch?v=SKrRlS5­DH84
Jsme velmi hrdí na to, že jsme lidé, za toto video se jako člověk za sebe musím jen stydět, když jsem se na to dívala, cítila jsem k těm lidem hroznou nenávist, nevím, jestli je to dobře, tak velký filozof zas nejsem, každý si vybírá zaměstnání, jaké se mu líbí, no někdo řekne, že třeba není práce, tak si nemůže vybírat, ale to jsou jen hlouposti, ty lidi tam se v tom týrání jednoduše vyžívají. Tohle by normální člověk dělat přece nemohl, to prostě nejde.A ani nemusí být věřící. A zas… něco jiného by bylo, kdyby ses ocitla z nějakého důvodu na místě, kde to jinak nejde, pro záchranu svého i jiného života bys zabít musela, (píšu stále o zabíjení zvířat) ale jako normální člověk bys to udělala, nebo se aspoň snažila to udělat rychle, bez zbytečného týrání, pokud by teda nebyla jiná možnost přežití.

anonym

Lenko, přečti si bibli, potom budeš mít jasno i ve spoustě dalších otázek.
Na zvířata se to skutečně nevztahuje a přijdeš na to už jenom pouhým zopakování si dalších devíti přikázání.

anonym

I křesťané se živí masem… Nevstahuje se tona zvířata.
Mimochodem – Desatero je křesťanstvím převzato z judaismu a v mírně modifikované formě platí i v islámu.

led

Nezabiješ!
Ak si pozorne prečítate „Desatoro“
Text v knihe Exodus 20,2–17 podľa ekumenického vydania: 13 Nezabiješ!
Text v knihe Deuteronómium 5,6–21 podľa ekumenického vydania: 17 Nezabiješ!
Katolícke desatoro: 5 Nezabiješ.
Všimnite si, prosím čísla prikázana v jednotlivých knihách. Už tu je rozpor.
Treba čítať celok a chápať súvislosti. Z toho vidno, že „Desatoro“ vždy sa viaže vo vzťahu človeka k človeku a vo vzťahu človeka k bohu.
V čase, keď sa biblia tvorila, všetky ostatné živé tvory zvieratá, vtáci, ryby, sa považovali za nižšie, slúžili človeku ako poživeň, materiál na oblečenie, náradie, dopravný prostriedok, či k iným ľudským potrebám, teda „Desatoro“ sa na ne neviazalo.
Vzhľadom na pôvod a účel Biblie, nemožno týchto „10 Božích prikázaní“ v súčasnej dobe v dnešnom pohľade, ale v pôvodných súvislostiach.
Prenesene do dnešných čias, význam tohto prikázania znie „Nezabiješ iného človeka!“
Ale, ani toto nie je dôsledne dodržované, už od čias Abela a Kaina. Kain bol síce potrestaný, ale jeho myšlienka a čin mali svojich nasledovateľov.
Doplňuji:
Ak nahliadneme do svätých kníh, všimneme si, že Ježíš bol rybár. A čo robí rybár? Loví ryby za účelom ich následnej konzumácie.
Pozrite na pôstny deň – piatok. Mäso jesť je zakázané, jedine ryba má výnimku. V iné dni mäso možno jesť. A z čoho je mäso?
Nezabiješ… ako vidíte aj Božie prikázania rozlišujú zabitie a zabitie.

anonym

quentos můžeš nějak objasnit to, cos napsal? Jaké by to asi bylo, kdyby se lidi přestali mezi sebou zabíjet? Nějak tomu nerozumím 🙂 Myslíš, že by to bylo hodně špatné?

annas

Ad Samba. Rovněž mě zarazia quentosova zmínka o zabíjení lidí. Toto zabíjení, i když jde o války, je úmyslné, nemorální. . Ať někdo zná či nezná Desatero. Vysvětlení v bibli = vražda.

quentos

ano, nemorální je, ale přesto má na světě své místo (jinak by se nedělo). Lidé spolu válčí odpradávna. I přes veškeré války je Země přelidněná – dovedete si představit, jak by přelidnění vypadalo bez válek? Mnohonásobek extrému, kterého jsme svědky nyní.

quentos

ano, nemorální je, ale přesto má na světě své místo (jinak by se nedělo). Lidé spolu válčí odpradávna. I přes veškeré války je Země přelidněná – dovedete si představit, jak by přelidnění vypadalo bez válek? Mnohonásobek extrému, kterého jsme svědky nyní.

led

Morálka, čo je to morálka? Sú to akési životné pravidlá človeka voči svojmu okoliu, ktoré ktosi presadzuje, zväčša ten silnejší voči slabšiemu.
Slabší ustupuje silnejšiemu, základný prírodný zákon.
„Lidé spolu válčí odpradávna“ Sprvu to bol boj o prežitie, neskôr boj o život, boj o moc a právo silnejšieho ovládať slabších… A dnes?
…Morálka veriaceho, Morálka ateistu, Morálka vojaka, Morálka vraha, Morálka človeka z pralesa,…
Vražda je amorálna a pri tom je morálne sledovať filmy s vražednou tématikou? Tak, čo je to vlastne ´morálka´?
Teta wiki píše:
Morálka môže byť:
súhrn (systém) hodnôt, noriem, cieľov a ideí, ktoré triedia konania a predpisy podľa dobra a zla, pozri morálka (súhrn hodnôt)
v sociológii: systém noriem, ktorý reguluje správanie ľudí, najmä ich vzájomné vzťahy, pozri morálka (sociológia)
mravnosť (to, čo je eticky dobré)
náuka o mravoch/mrav­nosti, morálna filozofia (časť etiky), pozri morálka (náuka o mravoch)
etika
zastarano: mravné ponaučenie (z príbehu, kázania)
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Mo­rálka

anonym

Ano, má pravdu, je nás moc, tak se to občas nějakou tou válčičkou srovnat musí, jak by to vypadalo, kdyby si lidi prostě jen tak hala bala žili? 🙂 quentos to myslí dobře, přemýšlí o přelidnění, to se ale dá řešit i jinak, než válkou, asi si to spletl s nesmrtelností 😁, kdyby smrt nebyla…ale tohle bylo o něčem jiném

anonym

Sambo, také mne to nejdřív zarazilo, ale quentos má pravdu- zabíjí se bez ohledů na cokoliv. Jenže je to také o tom, že velká spousta lidí na nějaké desatero nikdy nevzpomene.

anonym

Jen se ptám, abych měla jasno 🙂