Standaa

Vysvětlíte mně, proč existuje DPH atd.?

Proč existuje tato daň? Proč stát získává daň z hodnoty, kterou výrobce přidá a konečný spotřebitel takovou daň pak zaplatí? Chápu daň z příjmu fyz. osob, ale proč existuje DPH? Pokud chce stát vybrat více od daňových poplatníků, nebylo by jednodušší zvýšit daň z příjmu? Budu rád, když mi to nějaký chytrý člověk vysvětlí.

Původní neotázka
Nerozumím DPH

Nejlepší odpověď
mosoj

No kdyby ti zvýšili daň z příjmu o 21 %, tak ti toho moc nezbude. Navíc DPH platí všechny subjekty a na každé úrovni. Takže zvýšení o 21 % by bylo málo.

No tak Dochy. Ukaž mně někoho kdo neplatí DPH. Sledování DPH na vstupu a výstupu ve firmě a z toho vyplývající povinnosti či výhody mně nemusíš vysvětlovat. To vysvětluj těm, co tady pořád píšou nesmysli o odečtu z daní.
Ty snad kupuješ zboží v obchoďáku bez DPH ?

Další odpovědi
Dochy

Protože kdysi kdosi rozhodl, že stát potřebuje vybrat a vzhledem k daňovým únikům hledal každou možnost kde by se mohl na tok peněz přisát. Osobně si myslím, že by se různé druhy daní měli poněkud omezit, čímž by se mohla výrazně snížit byrokracie.
DPH, daň z příjmu, apod. mají dost podobný význam.
silniční daň, dálniční známky/mýtné, spotřební daň z PHM mají také podobný význam.
Zbytečně na tom žije spousta lidí a firem…

Mosoji: co myslíš tím „všechny subjekty a na každé úrovni“??

  1. DPH se platí z „přidané hodnoty“. Takže když nakoupíš za 500 bez DPH (605,– s), prodáš za 600 bez DPH (726,– s) odvedeš státu 21,– daň.
  2. Jsou subjekty které DPH neplatí.
  3. Pokud by se zvýšila přiměřeně daň z příjmu a odpadla DPH, zůstala by nám dost podobná kupní síla. Vychází mi, že by se daň měla změnit z 15% na 30%, důsledky pro zaměstnance i stát by měli být takové, že se vcelku nic moc nezmění…

McArthur

Zkusím chlapce rozsoudit.

Daň z příjmu je daní podle příjmu každého jednotlivce. Je to daň, která může sloužit ke snižování rozdílů mezi bohatými a chudými, tak že je sice dána sazba daně z příjmu, ale chudí mají tak vysoké odečitatelné položky, že tuto daň fakticky neplatí. Druhou cestou jsou různé sazby daně z příjmů pro různě vydělávající plátce.

Daň z přidané hodnoty (DPH) je daní, kterou platí jen ti, kteří utrácejí za zboží nebo za služby na území daného státu. Bohatí obvykle utrácejí více, a tak platí i vyšší daň v absolutní částce. Chudí na utrácení moc peněz nemají, a tak zaplatí méně. Sazby daně jsou tu od toho, aby základní lidské potřeby byly daněny nižšími částkami a věci méně potřebné nebo škodlivé vyššími částkami.

Přerozdělení daní je na každém státu. Základní myšlenka je ale ve všech zemích podobná.

Dochy

Mosoji, píšeš: „…Navíc DPH platí všechny subjekty a na každé úrovni. Takže zvýšení o 21 % by bylo málo.“
Rozporuji „všechny“, protože jednoznačně existují subjekty, které DPH neplatí. Pokud takové hledáš mezi supermarkety, samozřejmě je hledáš marně. Mezi menšími firmami jich pár je.
A rozporuji „zvýšení (daní z příjmů) o 21% by bylo málo“ – netuším kdes k tomu přišel a popírám to body 1 a 3.

mosoj

Máš mylný názor. Ti kteří jsou neplatiči DPH ale DPH ve zboží platí. Řadíš se mezi ty co o tom, neví nic.

Dochy

Řadíš se mezi ty, co si do příspěvků přimýšlejí informace, které tam nikdy nebyli.
Samozřejmě na vstupu platí cenu vč. DPH jako všichni, ale neodvádí daň za „svou přidanou hodnotu“.