Darovací smlouva – ceny s DPH nebo bez?

Chci darovat zboží jedné organizaci a potřeboval bych poradit. Jsem plátce DPH a tak bych potřeboval vědět jestli mám u ceny daru uvádět ceny s DPH nebo bez daně.

A jaký na to mám vlastně v účetnictví udělat doklad aby vše bylo účetně ok? Mám na to udělat normální fakturu na sumu uvedenou v darovací smlouvě? Nebo jenom nějakou výdejku?

Odpovědi
KarelN

Plátce DPH musí z darovaného zboží DPH odvézt. Důvod je v tom, že při pořízení zboží si uplatnil nárok na odpočet daně.
Cena darovaného zboží musí být obvyklá, nelze se proto vyhnout odvodu DPH deklarováním ceny např. ve výši 1 Kč.
Odvodu DPH se dá vyhnout tehdy, pokud darujete místo zboží peníze.
Účetnictví moc nerozumím, ale odhadoval bych že pro tento účel by bylo vhodné použít výdejku v kombinaci s interním dokladem, podle kterého účetní dar zaúčtuje. Faktura vhodná není.