Armanej60

Nejstarší známy cestopis

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na název a autora nejstaršího cestopisu (čili prvního cestopisu)

Nejlepší odpověď
hanulka11

hledám ,hledám našla jsem toto

Léta 1298–1299 strávil Marco Polo ve vězení v Janově jako zajatec Janovanů po bitvě benátského a janovského loďstva u Korčuly. Ve vězení trávil volný čas diktováním svých vzpomínek z cest (pravděpodobně v benátském nárečí s francouzskými prvky) Rustichellovi da Pisa (často nesprávně nazývaný Rusticiano), který je sepsal ve francouzštině pod názvem Livres des merveilles du monde (Kniha o zázracích světa). V Itálii je cestopis známý pod názvem Milione (asi podle autorova jména Marco-Emilione)
Doplňuji:
Annas ,však jsem to tak napsala jak doplňuješ

Další odpovědi
barnajka

Ono záleží, jak definuješ pojem ‚cestopis‘ :)

Ale už před Marcem Polem bylo několik významných cestovatelů (především arabských nebo arabsky mluvících), kteří poznatky a zážitky ze svých cvest nešířili jen ústní, ale i tou psanou formou. Napadají mě momentálně dva, oba z 10.stol.

Jestli jsi viděl strhující film ‚Vikingové‘ s Antoniem Banderasem v hlavní roli, určitě budeš znát jméno ‚Ahmad Ibn Fadlán‘. Tento arabský diplomat procestoval pěkný kus Evropy a jako věčnou výpověď nám tu zanechal svoje ‚Zápisky‘ (‚Risale‘).
Víc se můžeš dočíst např. na Wikipedii http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ib­n_Fadl%C3%A1n

Dalším významným cestovatelem byl andaluský kupec židovského původu, Ibráhím Ibn Jákúb.
I on o svých cestách vyprávěl v písemné podobě, ale z jeho zápisků se toho prý moc nedochovalo
Bližší informace opět viz Wikipedia
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/I­br%C3%A1h%C3%AD­m_ibn_J%C3%A1k%C­3%BAb

annas

Svou odpověď jsem smazala, i když jsem uvedla, že svou známou knihu diktoval Marco Polo jen v roce 1298, nikoliv po celou dobu pobytu ve vězení (pobýval v něm necelý rok). Kniha byl nazvaná později Milion pro tendenci zveličovat číselné údaje.

Přestože se původní rukopis Milionu ztratil, zachovalo se v Evropě více než sto opisů a překladů. Nejstarší italský je z roku 1599, nejstarší český dokonce z roku 1400. Nalézt mezi nimi shodu se pokusil v roce 1928 italský badatel Luigi Foscolo Benedetto. Jazykově je srovnal a zrekonstruoval z nich původní Rustichellův spisek. Ten pak vydal v roce 1932 pod názvem Il libro di Messer Marco Polo Cittadino di Venezia detto il Milione, dove si raccontano le Meraviglie del Mondo (Kniha pána Marca Pola, benátského měšťana, zvaná Milion, ve které se popisují divy světa). Moderní jazyková analýza pomocí počítačů, kterou prováděli v 90. letech minulého století italští vědci, pak závěry pana Benedetta téměř přesně potvrdila a uvedla, že není jisté, zda byl Marco Polo opravdu v Číně, anebo jde jen o mistrnou fikci?

Byla jsem několikrát nařčena, že se předvádím, když odpověď doplním o přesnější informace. Jde mně totiž jen o sbírání bodů … Další důvod pro smazání své odpovědi.

Svět se kvůli nepřesné informaci nezboří. Hanulka neuvedla odkaz, odkud čerpala. Věřím, že informaci převzala tak, jak ji překopírovala. Pak ale stačilo napsat koncem 13. století.

Čerpala jsem z vlastních vědomostí a navíc ověřila v knižních zdrojích.