Anikitos

Nejsou všechny planety Sluneční soustavy ve skutečnosti měsícema?

Planety jsou tělesa, která obíhají kolem Slunce, mají dostatečnou hmotnost, aby jim jejich gravitační síly zformovaly do přibližně kulového tvaru, jsou dominantní v zóně svých oběžných dráh. Když, tedy ale obíhají kolem Slunce, tak jsou tím pádem taky družicemi (měsíci), ne? Je to tím, že je Slunce hvězdou? i když tak by se to brát nemělo… družice jako družice.

A jaktože všechny planety a měsíce stále obíhají po těch stejných eliptických drahách
(.např. kolem Slunce). Proč si gravitační síla Slunce (obzvlášť když tvoří víc jak 99% hmotnosti soustavy) nepřitáhne a nepohltí všechny tělesa nebo proč si Země nepřitáhne Měsíc? Je to způsobeno vzájemným působením všech těles na sebe nacházejících se ve Slun. soustavě?

Nejlepší odpověď
Dochy

Slunce/planety/mě­síce – staletí dohodnuté termíny. S tím nic nenaděláš. Dominantní shluky hmoty kroužící kolem Slunce jsou planety, dominantní shluky hmoty kroužící kolem planet jsou měsíce.

Proč nespadnou? Protože mají dostatečnou oběžnou rychlost. Pamatuješ pouťový balonek na gumičce? Přestože gumička byla krátká cca 15cm, pokud jsi jej roztočil kolem sebe, pak ten balonek létal tak 1,5m daleko a gumička jej blíž nepřitáhla. tělesa zůstávají na oběžných drahách protože přitažlivá síla (gravitace) je v rovnováze s odpudivou (odstředivou) silou. Příspěvek ostatních těles sluneční soustavy je k pohybu ostatních těles stejné kategorie nepatrný (planety se navzájem sice trochu ovlivňují, ale ne dost na to aby zapřičinili že jiná planeta na slunce nespadne)

Další odpovědi
Kepler

Název planeta je vyhrazen pro vybranou skupinu oběžnic kolem Slunce. To, co obíhá planety jsou měsíce, resp. družice. Oběžné dráhy planet jsou víceméně stabilní, ale ne zcela neměnné. Měsíc se od Země neustále nepatrně vzdaluje. Slunce si nemůže jednoduše přitáhnout zbytek soustavy. Obíhající tělesa mají díky své rychlosti takovou odstředivou sílu, že vyrovnávají gravitaci ústředního tělesa (zjednodušeně řečeno).

aliendrone

Já si myslím, že planety obíhají kolem Slunce (a nespadnou do něj) v důsledku nutnosti pohybovat se po nejkratší dráze v zakřiveném Reimannově časoprostoru. ;) :D :D