luckykubrt

Proč se Měsíc neotáčí kolem své osy, ale je k Zemi otočený vždy stejnou stranou?

Zde: https://uloz.to/!bCs54jY­48qOg/3d-zeme-exe si můžete stáhnout program vytvořený v programovacím nástroji Petr, kde jsem ho trochu poupravil podle původní předlohy. Je na něm model Země, kolem krouží Měsíc podle osy Země. Kdyby se točil kolem své vlastní osy tak by byl na Zemi pozorovatelný celý. 😉

Nejlepší odpověď
Dochy

Ale on se otáčí. A právě proto může být i při rotaci kolem země k zemi otočen stále jednou stranou. Říká se tomu vázaná rotace. I takto vázaná tělesa na sebe působí a ovlivňují se. Měsíc a v trochu menší míře slunce působí na zemi, způsobují příliv a odliv a tím zemi brzdí. Země jako nejbližší soused působí podobně na měsíc a už se jí povedlo ho zastavit, resp. zbrzdit tak aby otáčení kolem vlastní osy odpovídalo oběhu Země.

Další odpovědi
Kepler

Ale on se otáčí, jenže to trvá stejně dlouho jako doba oběhu okolo Země (cca 28 dní). Říká se tomu vázaná rotace.

mosoj

To by se musel otáčet kolem více os.

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/1008-rotace-mesice

Dochy

Nebudu kvůli něčemu takovému stahovat a spouštět cizí program. Neznám Tě. Nauč se myšlenky sdílet přirozeným jazykem (jak sdělovat tak vnímat názory ostatních) Pokud nestačí jazyk, není problém použít obrázek či animaci (gif, youtube,…)

luckykubrt

No to je tvůj problém, že mi nevěříš. :P Nejsem žádný poťáplý hacker, který by rozesílal viry.

Dochy

Stačí abys měl neznámé zvířátko ve Tvém PC.
Je Tvůj problém že se nesnažíš zamyslet nad tím co Ti tady píšeme a ani pořádně neskoukneš názorné video…

luckykubrt

Mám antivirák Avast tak to by mi snad ohlásil, ne ? Proč by jsem se měl zamýšlet nad videem nějakých pseudovědců ? Právě proto mně ta otázka napadla, protože jsem to viděl v tom programu, který jsem tu vložil. Stejně jako já nejsem barák, aby byl běh kolem baráku má vlastní osa (osa tělesa a nemůže být zároveň osou tělesa b) a ani zrcátko se nemusí otáčet ve vlastní ose, aby se měnila jeho pozice vzhledem ke dveřím (stačí, když se otáčí po mé vlastní ose) tak samo se Měsíc neotáčí po své vlastní ose (jak jsem vysvětlil níže na době oběhu nezáleží), ale souběžně po ose zemské (a tím pokládám debatu za uzavřenou… věřte nevěřte). 😉

Dochy

Opakuji jako všichni ostatní: Měsíc koná několik pohybů.
Např. míč když někam vykopneš (pro jednoduchost ho necháme kutálet) bude po rovném povrchu vykonávat pohyb přímý, zpomalený, a zároveň se bude otáčet kolem vlastní osy (odvalovat po podložce). Měsíc vykonává oběžný pohyb kolem země a zároveň se otáčí kolem své vlastní osy.
(a zároveň s tím putuje se zemí kolem slunce a to vše i se sluncem se řítí kamsi zhruba kolem středu galaxie a celá galaxie se řítí do…

luckykubrt

Ne, to prostě není možné, aby se Měsíc otáčel kolem své vlastní osy a ZÁROVEŇ jsme měli možnost vidět pouze jen jednu jeho stranu. Buď platí, že se Měsíc otáčí po vlastní ose (osa prostupující samotným Měsícem) a tím pádem by jsme viděli někde na Zemi i druhou polovinu Měsíce nebo vidíme pouze jen jednu jeho část a tím pádem se kolem své vlastní osy netočí. Napadl mně ještě jeden příklad. Jsou dvě ozubená kolečka z níž jedno se točí (Země) a to druhé se točí pokud ozubená kolečka do sebe zapadají. Vzhledem k pozorování z prvního kolečka jde vidět celé druhé ozubené kolečko (pokud se točí kolem své vlastní osy… osa 2. kolečka). Pokud ale do sebe kolečka nezapadají 2. kolečko se točit nebude a nastane podobná situace jako když se díváme ze Země na Měsíc (vidíme pouze jednu stranu 2. kolečka). 🙂 Pokud nepomůže ani tohle k vysvětlení tak už nepomůže asi nic. ☹

Dochy

Ty jako jedinec svým tvrzením nezměníš fyziku ani astronomii. Pokud budou Tvá kolečka stejně velká a budou do sebe zapadat, pak pokud jedno bude nehybné, pak druhé při jedné otočce kolem toho prvního udělá celkem 2 otočky kolem své vlastní osy. Tj, pokud budou nastojato, pohyblivé kolečko dáš nahoru, na tomto kolečku namaluješ šipku směrem nahoru, začneš s ním otáčet doprava, pak projde těmito stavy:
0st – ukazuje nahoru, start
45st – ukazuje 90st (vpravo)
90st – ukazuje 180st (dolů)
135st – ukazuje 270st (vlevo)
180st (je dole)- ukazuje 0st (nahoru – dokončilo první svou otáčku)
… zrychlíme
270st (ukazuje dolů)
360(0) st (ukazuje nahoru) – právě dokončilo jeden oběh kolem středového kola, právě dokončilo 2. otočku kolem své osy, právě se nechalo kompletně pozorovat od středového kola.

U měsíce je to jinak, kolem vlastní osy se otáčí poloviční rychlostí oproti tomuto ozubenému (relativně – oproti oběhu)

luckykubrt

Jen je třeba si uvědomit podle jaké osy se to kolečko točí… je to oběh ne podle vlastní osy, ale podle cizí osy (1. ozubeného kolečka). 😉 Nikdo tady fyziku nemění, právě, že podle známé fyziky je to NEMOŽNÉ. Jak na takový nesmysl vůbec někdo mohl přijít ? Takže s vašimi odpověďmi nesouhlasím, nicméně jsem si na danou otázku odpověděl sám. MĚSÍC SE NEOTÁČÍ PODLE SVÉ VLASTNÍ OSY, PROTOŽE JE STÁLE SOUČÁSTÍ ZEMĚ, PROTO SE I OTÁČÍ PODLE OSY ZEMĚ A PROTO TAKY VIDÍME STÁLE STEJNOU STRANU MĚSÍCE. To pokládám za správnou odpověď, kterou ale bohužel nikdo nenapsal. Ať už kdokoli vykládá cokoli, důležité je jestli má pravdu. 🙂

Dochy

Je to oběh prvního kola A ZÁROVEŇ otáčení kolem vlastní osy. Řekni mi, co na tomto složeném pohybu shledáváš nemožným.

A není důležité zda jsou tyto pohyby mechanicky svázané nebo ne.

Důležité je to třeba pro výpočet setrvačného momentu. Pokud by oběh nebyl mechanicky svázán z otáčením kola, pak by setrvačný moment této soustavy byl podstatně menší (nemusel by se uvažovat moment otáčení oběžného kola) než v případě kdy to mechanicky svázané je.

luckykubrt

Co na tom vidím nemožné ? To, co tady vysvětluji už delší dobu. Aby se těleso (v našem případě Měsíc) otáčelo kolem své vlastní osy a ZÁROVEŇ viděli pouze jednu jeho stranu. Vraťme se k zrcátku. Zkus s ním otáčet v ruce a uvidíš i tu jeho druhou stranu i kdybys ho otáčel sebepomaleji nebo co nejrychleji vždycky uvidíš obě jeho strany na rozdíl od Měsíce. 😉

Dochy

A víš co je to synchronní rotace? To je třeba když budeš mít pomocníka co bude uprostřed místnosti sedět a držet zrcadlo nad hlavou.

  1. Pokud nic dělat nebude a ty jej oběhneš, uvidíš zrcadlo za všech stran. Přestože se zrcadlo netočí.
  2. Pokud pomocník bude aktivně zrcátko natáčet pořád na Tebe, Ty v zrcadle uvidíš jen sebe, zadní stranu nikdy neuvidíš. Přestože se to zrcadlo otáčí.
  3. Pokud ty budeš stát a tvůj pomocník bude točit zrcadlem ty si jej budeš moct prohlédnout celé i když se nehýbeš.

Případ 2 je jeden z příkladů vázané rotace (i když ne mechanicky či fyzikálními zákony, ale pouze úmyslem pomocníka)

luckykubrt

Opět… !!! Pokud ho bude aktivně otáčet horizontálně nebo vertikálně uvidím i jeho druhou stranu (jen kdyby ho natáčel podle středové osy vpředu – vzadu uvidím jen jeho jednu stranu, ale třeba u obrazu by byl vzhůru nohama. Pokud by ho tedy otáčel kolem jeho vlastní osy. Když bude pomocník kroužit kolem mně bude ho natáčet podle mé vlastní osy, nikoliv osy zrcátka. 🙂

Dochy

Nedělej ze sebe blbýho, když mluvím o kroužení po místnosti tak asi nebudu chtít aby Ti pomocník překlápěl zrcadlo podle horizontální osy. Zamysli se nad tím a nevymejšlej ptákoviny. Na tomhle už je jednoznačně vidět, že Tě nějaké pochopení nezajímá. Pokud zrcadlo bude natáčet kolem předozadní osy (tj. osy kolmé na povrch postaveného zrcadla) nebude to mít na pozorovaný obraz žádný vliv (kromě omezení daných tvarem a rozměry zrcadla)

luckykubrt

mosoj: Však Země se taky otáčí podle více os jako i ostatní planety. Otáčení kolem vlastní osy způsobuje střídání dne a nocí a potom kolem Slunce střídání ročních období. To že Měsíc obíhá kolem Země neznamená, že se točí podle své vlastní osy. 😉

Kepler

Dochy byl opět rychlejší, už mě fakt se*eš! 🙂

Dochy

Těší mně 😉
Jsem si říkal jak je možné, že tak hezká otázka tu zůstala tak dlouho bez odpovědi… 😉

luckykubrt

Jenže to je právě to, že se otáčí podle osy Země a ne své vlastní. Podobně jako družíce (taky se o něm mluví jako o satelitu Země… jen není umělý, ale přírodní (?) ). Údajně vznikl po nárazu meteoru jako odštěpený kus Země, tak možná proto nemá vlastní osu. Kdyby se otáčel podle své vlastní osy měli by jsme vidět i odvracenou stranu Měsíce. 😉

Kepler

No, jsem rád že se ozval. Osa otáčení s tím nemá co dělat a umělé družice už vůbec ne. Všechny planety sluneční soustavy se ± pohybují v jedné rovině ekliptiky, či-li tvoří plochý disk. Země v počátcích vzniku planet zřejmě dostala prdu od jiné protoplanety velikosti Marsu, a tak došlo vlivem akrece od vyvržených částí Země na oběžnou dráhu ke vzniku samostatného tělesa – Měsíce. Za celou tu dobu sestavení nového tělesa působily gravitační a slapové síly. Proto je výsledek jaký je.. Nemůžeš vidět jak vypadá balón na odvrácené straně, pokud s ním na špagátu kroužíš kolem sebe.

luckykubrt

Já bych právě v tom viděl ten důvod. Země – Měsíc k sobě neoddělitelně patří, protože je Měsíc byvalý kus Země. 😉

cochee

Když si ve tvém výkladu nahradíš tu podivnou a zde nesedící předložku „podle“ předložkou „kolem,“ tak ti to možná bude jasnější. Nebo jinak: Doprostřed pokoje postav židli a obejdi ji kolem dokola tak, abys byl stále natočen obličejem k ní. Ano, obkroužil jsi židli kolem její vlastní osy. Ale tím, že jsi byl stále obličejem k ní, tak za stejnou dobu ses sám také otočil kolem své osy vlastní. Potvrdí ti to nezávislý pozorovatel, třeba máti nebo sourozenec nebo tvá žena či dítě (nevím, jak jsi starý), kterého necháš stát v rohu pokoje a pozorovat tě při otáčení. Pokud mu nebudeš věřit, vyměňte si úlohy.

luckykubrt

Kdybych se otáčel kolem své vlastní osy tak bych nemohl být neustále obličejem k židli, ale budu k ní i zády přece. Země vzhledem ke Slunci se otáčí PODLE své osy, proto existuje střídání dne a nocí. Na Měsíci nic podobného není. Jedna polovina je věčně v temnotě (tu stranu, kterou nevidíme) a druhá je pořád natočená ke Slunci, která způsobuje, že Měsíc „svítí“. 🙂

Kepler

Ne tak to není. Cochee má pravdu. Kdybys byl nucen kroužit kolem židle a musel ji neustále vidět, co bys musel? Neustále přešlapovat a z hlediska vnějšího pozorovatele rotovat. S Měsícem je to taky jinak. Dark Side of the Moon neznamená tmavou stranu Měsíce, to byla jen umělecká licence Pink Floyd. Správný termín je odvrácená strana Měsíce. Není natočená ke Slunci, ale k Zemi. Takže i je tam 14 dní noc a 14 dní den.

luckykubrt

To bych, ale opět rotoval podle osy židle a ne své vlastní osy. 😉

Kepler

Ne podle osy židle, protože žádnou osu rotaci nemá. Rotuje židle kolem tebe, nebo ty kolem ní?

luckykubrt

Židle je asi špatný příklad na vysvětlení. Zkuste si představit na místo židle sami sebe a na místo sebe zrcátko. Když se budete točit podle své vlastní osy uvidíte svůj obraz neustále v zrcátku. Když ale budete chtít rotovat s osou zrcátka budete muset přetáčet zrcátko v ruce a pokud je jednostranné tak svůj obraz v zrcátku neuvidíte. 😉

luckykubrt

Samozřejmě jen na tu chvíli než ho obrátíte zpět. V tomhle příkladu představuje zrcátko Měsíc. Takže v kterém případě vidíte neustále svůj obraz v zrcátku: když rotuje podle své vlastní osy nebo podle té vaší ?

Dochy

V tomhle případě stejně jako měsíc zároveň:

  1. Zrcátko obíhá Tebe
  2. Zrcátko se otáčí kolem své osy

Kdyby se neotáčelo zároveň kolem své vlastní osy pak by bylo stabilně natočené jedním směrem (ke dveřím, k oknu, na sever,… vyber si něco z toho). Nikoli k Tobě, protože směr „k Tobě“ se při pohybu kolem Tebe neustále mění.

luckykubrt

Zrcátko se NEOTÁČÍ kolem své vlastní osy, ale kolem moji vlastní osy (pokud s ním nebudu rotovat v ruce) !!!

Kepler

osy vlastní rotace má každé těleso svoje, jiná je věc obíhání těles podle gravitačního zákona. Dá se to taky nazvat rotace, ale jen ve smyslu „opakování“. Seznam se s „mými“ zákony 🙂

Kepler

No ja, někteří to nevědí a některé to nezajímá, co už s tím? Zdá se, že to nezajímá ani toho podivína luckykubrta.

luckykubrt

No jo, ale to se ti jen zdá. :D

Dochy

Kdyby se měsíc netočil kolem vlastní osy, ale jen by kroužil kolem země, pak by časem zemi ukázal celou svou krásu… Jak navrhnul Cochee: postav do středu pokoje židli, může na ni být pozorovatel. Pokud budeš židli obcházet a budeš stále čelem ke dveřím, pak k té židli budeš otočen jednou čelem, jednou bokem, jednou zády… Postupně se předvedeš celý. Abys byl při kroužení stále čelem k židli, budeš se muset sám otáčet podle toho v které části dráhy seš. Pak pozorovateli/Zemi budeš ukazovat stále jen tvář, Slunci/Dveřím se postupně ukážeš celý. To je stav který zhruba odpovídá současnému stavu soustavy Měsíc-Země-Slunce. My vidíme jen jednu polovinu, Sluncem osvětlován je postupně Měsíc celý.

luckykubrt

No s tím osvětlením máš pravdu. Je fakt, že když se Měsíc otáčí podle osy Země tak je osvětlován postupně celý od Slunce podobně jako Země. Když se však otáčí Země podle své osy tak je taky osvětlován postupně celý. Jak je to možné ? Aby byl Měsíc natočen vždy stejnou stranou k Slunci musel by rotovat podle své vlastní osy tak, aby byla vždy natočená ke Slunci. Z toho vyplývá, že Země asi rotuje rychleji než Měsíc (stihne se otočit kolem své osy za přibližně 24 hodin). A když se dostane Země mezi Slunce a Měsíc nastává zatmění Měsíce (opět to zřejmě neznamená, že je Měsíc ve fázi nov, kdy Měsíc nevidíme ?).

cochee

Ani Měsíc, ani Země, ani Slunce a dokonce ani Galaxie, prostě NIC ve vesmíru, se neotáčí PODLE žádné osy.

luckykubrt

Ty by sis měl ujasnit rozdíly ve slovech „PODLE“ a „KOLEM“. Je rozdíl, když se Měsíc točí PODLE své vlastní osy a KOLEM Země. Popravdě tam ale mám chybu v tom, že píšu, že se točí PODLE osy Země a ne KOLEM Země (bez otáčení podle své osy) jak by mělo být SPRÁVNĚ !

luckykubrt

Tak jsem se díval na Google na výraz „podle“ a pletu se i já. Výraz „podle“ je totiž synonymum slova „kolem“. Takže jsem to měl správně akorát jsem použil jiné synonymum.
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/po­dle

cochee

Podle internetového slovníku možná ano, ale v životě jsem to neviděl ani neslyšel nikoho zaměnit, copak ty chodíš PODLE trávníku ve smyslu kolem dokola něj? Ještě bych pochopil PODÉL trávníku ve smyslu v jeho blízkosti, přičemž kopíruju tvar a směr jeho okraje, ale zaměnit podél a okolo, to ve mě řvou a vzpouzejí se všechny smysly pro mateřský jazyk!

cochee

Pardon, …„zaměnit podle a okolo,…“

cochee

Ok, když to programově odmítáš, tak se podívej na tuto animaci, hlavně čas cca mezi 0:55 a 1:16 (přibližně). http://www.you­tube.com/watch?v=O­ZIB_leg75Q Odmysli si, že je tam vyobrazena Země a odmysli si ten pohyb Měsíce po elipse. Pořád chceš tvrdit, že se za tu dobu Měsíc neotočí jedenkrát kolem své vlastní osy?

luckykubrt

Ano, na videu je vidět, že Měsíc rotuje kolem své vlastní osy. V tom případě, ale není pravdivé tvrzení, že vidíme pouze jednu stranu Měsíce. 😉

Dochy

Podívej se na to video celé. Jsou tam 3 případy. Měsíc nerotuje (tady jej ze země můžeme pozorovat celý), měsíc rotuje rychle (můžeme pozorovat celý), měsíc rotuje tak jak ve skutečnosti (můžeme pozorovat je naši polovinu a kousek).

luckykubrt

Má odpověď je stejná jako pro cocheeho. Pokud Měsíc rotuje podle své vlastní osy měli by jsme vidět postupně celý Měsíc podobně jako se celá Země otáčí ke Slunci. A jestliže vidíme jednu a tu samou stranu Měsíce tak se Měsíc neotáčí kolem své osy, ale souběžně podle osy Země (možná má v sobě původní zemskou magnetickou přitažlivost, proto vzniká i příliv a odliv).

Dochy

Jo, cochee dík za odkaz, už jsem chtěl udělat animaci v gifu 😉

Kubrt: Podíval ses na to video celé? Jsou v něm 3 různé případy, jen jeden odpovídá skutečnosti. Pořádně je prostuduj.

cochee

Hurá, tak teď si zase tu Zemi a tu elipsu vybav/aktivuj a znovu se podívej. I toto je tam totiž graficky naznačeno. Pozorovatel Měsíce, který je na Zemi, vidí vždy jen jednu stranu (plus-mínus, není to přesně 50% povrchu Měsíce). Nebo se podívej sem tam na Měsíc doopravdy a snadno zjistíš, že vidíš stále tentýž „ksicht.“ A to se týká i části povrchu, která je sice Zemi přivrácená, ale ve skutečnosti ji nevidíme, protože je v tomtéž okamžiku odvrácená od Slunce a tudíž neosvětlená. Takováto neosvětlená, ale přivrácená, část povrchu existuje vždy s výjimkou fáze úplňku.

luckykubrt

To je zajímavá úvaha. To pořád nevím jak to přesně je. Měsíc se otáčí kolem Země podle tebe kolem své osy, Země zase kolem Slunce podle své osy. A přesto naše Země není přivrácená pouze jednou stranou k Slunci tak jako Měsíc k Zemi. :o

Dochy

Země obíhá kolem Slunce (jednou za rok) a točí se kolem své osy (cca jednou za den). Měsíc obíhá zemi (cca jednou za 28 dní) a točí se kolem své osy (cca jednou za 28 dní). Měsíc je otočen stále jednou stranou k zemi protože obě doby jsou stejné. Země není přivrácená ke Slunci protože kolem své osy se točí příliš rychle oproti oběžné době.

luckykubrt

Na tom přece nezáleží, že je čas stejný. To by jen znamenalo, že by na určitém místě byla vidět jen jedna strana měsíce a na druhé polokouli zase ta druhá strana. 😉 Měsíc podle mně nemá vlastní osu otáčení, ale otáčí se podle Země. 🙂

zjentek

Já bych si dovolil to LOGICKY vysvětlit, když teda všechny pokusy selhaly. Představme si ražniči. Špejle je naše osa a my jsme to maso, špek a cibuje na tý špejli. Pokud zatočíme tou špejlí, tak se to celý otáčí, ale netočí se to kolem svý osy. To napřed musíme tu špejli pevně uchopit a točit samotným ražničim, abychom se točili kolem osy. A resumé? Když s tou špejlí skrze sebe oběhneš barák, tak ses otočil kolem svý osy, pánč ta špejle se při tom kolečku vůbec netočila. Chápeš kubrt?

luckykubrt

Ne, netočil jsem se s tou špejlí kolem svý osy, ale kolem osy baráku. Kdybych se točil kolem svý osy nemusel bych obíhat barák, ale točil bych se s tou špejlí na místě. Chápeš zjenteku ? 🙂

zjentek

(((-;