df

Myslíte si, že profesionální matematici svému řemeslu skutečně věří, nebo to dělají jen pro prachy a oblbují lidi?

Dnes jsem položil jednoduchý matematický příklad: kolik je 1+1? Nuž, jak jsem u “zdejších” očekával, mnoho odpovědí se otázce nedostalo. Nevadí. Vím, že obyčejný lid je předpojatý, nemůže za svou blbost, nadřazenost, ignoraci, strachy, komplexy etc. To už beru v potaz. Orwell to chytil za správný konec, i marci1 odpověděla zajímavým způsobem. Určitě by se našlo více variant, než dvojka, ale.., jak už jsem psal výše..

Ok. Postoupíme tedy na jinou úroveň. Otočíme úhel pohledu řekněme obrazně o 90° a otázku, respektive tu úlohu trochu přetransformujeme.

Tedy se zeptám: kolik je 🐴+🍄‍🟫?

Nejlepší odpověď
elkon

V matematice nelze nikoho „oblbovat“, protože výsledek je jasný. Buď je to dobře, nebo špatně, nic okolo toho. Takže hloupý dotaz.

Další odpovědi
aliendrone

Nějaký chaos u tebe nebo nevíš CO je matematika? Metematici NEPOTŘEBUJÍ věřit, stačí jim „jen“ MYSLET. 😉 😂 😂

Tonda Káňa

Aach, to bolí…

Jeslti to má být reakce na můj dotaz s cílem ukázat, že matematika je podobně exaktní jako astrologie, tak si fakt úplně mimo, protože matematika je ta NEJEXAKTNĚJŠÍ věda, která je. Pokud v matematice něco dokážeš, platí to navždy, narozdíl od takové fyziky.

Zkrátka, lidé, co srovnávají astrologii a matematiku ukazují, že tomu hovno rozumí…

Ale u tebe mně to nepřekvapuje

Filip84

Kůň + hřib & hnědý = jyřýk🤪 šel na hřiby, přišel za ním Rokio🤪 a oběma se zdálo, že vidí koně. Ale nešlo o kolektivní paranoiu, ale o kolektivní zkreslené vnímání, jak „baron“ vysvětlil tady: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/hledali-by-baroni-peniz-kdyby-se-jim-pri-penizu-hledani-stal-ouraz 🤪😈

Kvituju: rozhodně lepší mathematický příklad, než kolik se rovná 1+1! 😎

Jinak je tu „věcná“: procento lidí ochotných zaplatit professionálnímu astrologovi bude typově nižší, než procento lidí ochotných zaplatit professionálnímu mathematikovi. Aniž bych tím chtěl degradovat materii dotazu, logicky je pak irrelevantní, jestli professionální mathematici počítají jenom pro peníze nebo tomu i věří. Prostě jim za to prakticky nikdo nezaplatí! 😅

Samozřejmě, že je mathematika (ta vyšší, ne kupecký počty! 🙈) stejně tak dobře věcí víry, jako např. astrologie. Stejně tak je věcí víry, například, marxismus-leninismus, protože stojí na dogmatice, na apriorismech, které nelze ověřit – ku příkladu: že neexistuje bůh (ano, dokazuje se existence, ale neprokázanost existence nevylučuje existenci a priori), že člověk se vyvinul z opice, etc. etc. etc. Nebo sílozpyt: stojí na apriorismech, že závěr je správný, arciť není prokázáno, že je jediný správný, nebo je jen z části správný, eo ipso, úplně nesprávný.

Chyba však není „ani na straně manželky, ani na straně tchýně“, ten nebo ten vědní obor nemůže za to, že ho dělají lidé, kteří chtějí věřit, nikoli vědět. To je ve vzájemné absolutní diarchii.

Kdyby lidé chtěli vědět a netrpěli apriorismy, možná bychom věděli, kdo že to skutečně seděl v létě roku 1912 v rychlíku z Londýna do Glasgow, byl-li to skutečně Pimp Drake, který se přenesl v časoprostoru, nebo to byl někdo úplně jiný (a jestliže to byl někdo úplně jiný, kde vzal klobouk a bič z 18. století, tj. tehdy přes 150 let starý, které byly v takovým stavu, že prostě nemohly někde 150+ let ležet a čekat, až si je někdo vezme jako divadelní kulisu!), a třeba bychom také věděli, byl-li to Pimp Drake, kterak je možné přenášet lidi v čase a prostoru a kterak je možné přenášet v čase a prostoru umrlce – protože byl-li to Pimp Drake, byl ouředně a dávno mrtvý, z jeho těla kadáver, který se dávno rozložil, že z něho zůstaly jenom pozůstatky největších kostí a lebky.

Třeba bychom, potom, věděli, proč v některých domech „straší“. No, možná nestraší, rozhodně se nebavím o „duchařském bulváru“ á la dům v Amityville, bavím se, třeba, o domově důchodců, ve kterém byl cca před 100+ lety c. k. ústav pro choromyslné, ve kterém měli být ti nejtěžší „případi“, a ve kterém noční personál slýchá po chodbách kroky, bosých nohou, okovaných bot (nikdo z pacošů starobince nenosí okovaný boty! 🤦‍♀️), slyší je tam úplně všecky noční sestry i pečovatelky, a když tam byl lékař, slyšel je i lékař. Ne „včera, dnes a zítra“, ale několik let po sobě. Ale to se, samozřejmě, nikdy nedozvíme, protože to nemá kdo „vyzvědět“. 🙈

A takových věcí je spousta. Naše společnost je technokratická, se vzdělanými profesními idioty, s naformátovaným, kartesiánským, myšlením, kteří mají moc & „nerozuměl jsem tomu, ale jsem rozhodl!“.

Ke zbytku „mathematické“ části otázky mlčím, bylo by to stejné, jako když Sir Humphrey Appleby odpovídal na otázku, co to je inertní: je to to, co není ertní! 😅

df

Aliendrone: jestli vím, co je matematika? Myslím, že moje dojmy o matematice vychází – tak jako u ostatních nezasvěcených lidí – z běžně dostupných informací, které tento systém (matematiku) popisují. Je třeba doplnit, že nestačí uvažovat horizontálně. Když otočíš myšlení o 90°, tak dostaneš úplně jiný pohled na věc. Zjeví se ti úplně jiná rovina skutečnosti/reality

aliendrone

df>>> No vidíš, pomalu se dostáváš k tomu, že matematika NENÍ o nějakých DOJMECH, ale o VÝPOČTECH. Pro dojmy si skoč na nějakou AMU či podobný typ ústavu. 😉 😂 😂

df

Aliendrone: kolik je 1+1? Počítej

df

Aliendrone: jestli vím, co je matematika? Myslím, že moje dojmy o matematice vychází – tak jako u ostatních nezasvěcených lidí – z běžně dostupných informací, které tento systém (matematiku) popisují. Je třeba doplnit, že nestačí uvažovat horizontálně. Když otočíš myšlení o 90°, tak dostaneš úplně jiný pohled na věc. Zjeví se ti úplně jiná rovina skutečnosti/re­ality.

Ametyst

Tondo, mám stejný názor na matematiku. Také mě stejným způsobem rozčílilo a zklamalo, když se technické vysoké školy před léty přeměnily na univerzity, kde se už filozofuje! Kdepak matematika, už se znečistila sociálními pavědami. Proto se může stát, že někdo nerozezná podstatu matematiky od astrologie. Je to smutné.

Filip84

Zase se stěžuje! 🙄🙃🤧🤧🤧

aliendrone

Jen doplním elkona>>> vynechal možnost „prozatím nevíme“ (nedokážeme vypočítat). ☺

zjentek

Elkoň, výsledek je, exactly, jasný. Teď jde jen o to, kdo jakou matematikou disponuje. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

(S tím, co je matematicky jasné tobě, tě do patřičných mezí pošle na př. i ten poslední příznivec starověké védské kultury.)

df

el🐴
😆

df

Elkon: vím, že tvé myšlení je omezené. Že jsi předpojatý. Respektuji to.

Tonda Káňa

Tvl tvoje myšlení je omezené, sám to tady předvádíš.

Ale tak jseš hold jen špatný troll a další účet Filipa84…

Filip84

df: Třeba se najde někdo, kdo mu tu vyloží, že tomu tak není! 😅 Já toho nejsem schopen, ale přesně tohle se mi vidí poněkud „aliendronovská“ otázka! 😎😈

Tonda Káňa

Jinak zdá se, že trpíš takzvaným Dunning-Krugerovým efektem, podle toho jak arogantně tu píšeš…