Avatar uživatele
Registrovaný

Muzu se rozvest drive nez po uplynuti 1 roku? Kdyz s tim druhy manzel souhlasi. Diky

Doplňuji:
Kdyz s rozvodem muj manzel souhlasi (prvni jsem myslela sebe), tak to bylo mysleno.. ne ze bych mela nekolik manzelu. Takze pokud tomu spravne rozumim, pred uplynuti 1 roku se s tim neda delat vubec nic, i kdyz spolu ani jeden byt nechceme??? Dekuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Doplním jen, sice správnou citaci od hlady, leč:
1) Podat návrh přece můžeš kdykoliv, stejně budeš potřebovat právního zástupce a ten by ti vše objasnil.
2) První otázka, jež každého napadne - Proboha proč jste se tedy brali, když spolu ani jeden nechcete být? Kvůli těhotenství, bytu, příbuzným, či jen z pouhé blbosti?
3) V praxi beztak trvá delší dobu než je nařízeno stání, mezitím mohou dozrát termíny zmíněné v rozvodu dohodou. Ovšem, pokud jste oba domluveni nastávají i jiné možnosti, zmíněné v dalších §§ citovaného zákona, např.:
§ 15a
(1) Manželství je neplatné, jestliže prohlášení o uzavření manželství bylo učiněno v důsledku bezprávné výhrůžky anebo omylu týkajícího se totožnosti jednoho ze snoubenců nebo povahy právního úkonu uzavření manželství. Soud vysloví neplatnost takového manželství na návrh kteréhokoli z manželů.
(2) Právo manžela uplatnit neplatnost manželství podle odstavce 1 zanikne uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti dozvěděl.
§ 17a
(1) Manželství nevznikne, jestliže muž nebo žena byli k prohlášení o uzavření manželství donuceni fyzickým násilím.
(2) Manželství nevznikne, jestliže bylo uzavřeno nezletilým mladším šestnácti let.
(3) Manželství nevznikne, jestliže nebyly dodrženy podmínky uvedené v § 4a odst. 1, § 4b odst. 2 a § 9.
Lze doložit i stanovisko manželské poradny, jež je beztak u ostatních forem rozvodu povinné.
Takže resumé: můžeš dělat - najít si advokáta, sepsat a podat žádost. Nechcete-li spolu žít, nic vám nebrání - rozvodový papír je už jen následná formalita.
Leda, že by ses potřebovala kvapem znovu vdát, tam samozřejmě je rozsudek o rozvodu nezbytný. (Ale tam se předpokládá, že jedna zkušenost by tě měla náležitě poučit).
P.S. Neuvedlas, zda máte dítě, což je velice podstatná okolnost, z dikce spíše vyplývá, že nikoliv. Skoro se nabízí varianta, že se jednalo z nějakých důvodů o formální sňatek (např. pro získání českého občanství).

Zdroj: http://portal.gov.cz/app/zakon y/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio =30393&fulltext=z~C3~A1kon~20o ~20rodin~C4~9B&nr=&part=&name= &rpp=15#local-content

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,
je třeba rozlišit následující:

Rozvod Sporný (dle ust. § 24 zák. č. 94/1963 Sb., o rodině, nebo dle ust. § 24b zák. č. 94/1963 Sb., o rodině, v případě "ztíženého rozvodu")
a
Rozvod nesporný (rozvod dohodou) (dle ust. § 24a zák. č. 94/1963 Sb., o rodině,)

Jak již bylo uvedeno, aby ste měla zákonné právo se rozvést dohodou, m u s í
- manželství trvat alespoň rok
- již půl roku spolu nežijete
- druhý manžel souhlasí s rozvodem
- okolnosti nasvědčující rozvratu manželství
+ další úřední dokumenty (upravující majetkové vztahy,vyživovací povinnost v době rozvodu apod.)

V případě, že vše platí, pak soud nemá právo Vás nerozvést.

Pokud se manželé nedohodnou, následuje
Sporný rozvod
-Zde se zjišťují příčiny rozvratu manželství.
V případě ztíženého ,dle § 24b, je obsažena ještě "tvrdostní klauzule".
To může nastat v případě, že druhý manžel říká, že se na na rozvratu manželství porušením manželských povinností převážně nepodílel (např. nebyl tomu druhému nevěrný) a jemuž by byla rozvodem způsobena újma.
V případě, že soud shledá, že okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství, pak toto manželství zachová.
V případě, že spolu už ale tři roky nežijete, pak soud Vás rozvést musí.
Zde žádná lhůta délky manželství není, ovšem takový soud je velmi zdlouhavý a má mnoho negativ.
A máte-li ještě nezletilé děti a nedohodnete se, pak soudce manželství nerozvede ,pro zachování zájmů dětí.

Zůstávám s pozdravem.


Avatar uživatele
Zlatý

Ještě jsem neslyšel,že by byla nějaká minimální doby délky manželství. A pokud s tím souhlasí i ten "první",tak proč ne.


Avatar uživatele
Zlatý

Jistě, třeba hned druhý den po svatbě. Odkdy je povinnost setrvat v manželství jeden rok...? To snad ani nikdy nebylo.
(Co rozumíte pojmem "druhý manžel" - praktikujete mnohomužství? Nejsem si jist, zda je to u nás legální... a spíš myslím, že ne)


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud manžel souhlasí, jedná se o t. zv. rozvod dohodou dle § 24, Zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, kde je psáno :

(1) Jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí, má se za to, že podmínky uvedené v ustanovení § 24 odst. 1 jsou splněny. Soud nezjišťuje příčiny rozvratu a manželství rozvede, jsou-li předloženy...

Z citovaného vyplývá, že soud nerozvede manželství, které netrvá déle, než jeden rok.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak nějak se mi vybavily čínské historické filmy. tak se pořád mluví o nějakých princích a princeznách a číslují si je. Takže to potom třeba zní" - jsem 12 princ a posílá mne sem 6 princ, abych mohl podpořit 18 princeznu.
Takže pro blaho rodiny - rozvést co nejdříve a hned se taky zas vdát. jak to bude krásně znít - můj 9 manžel mi koupil ... .


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano, můžete. Nepůjde to sice podle "zjednodušeného" modelu, tuším §24 a zákona o rodině, ale rozvedou vás. Samozřejmě.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.