hard work

Můžou si bývalé zotročené kolonie za současnou bídu sami?

Spousta bývalých kolonií, které si vybojovaly nezávislost nakonec skončily v bídě a v občanských válkách, které nemají konce. Zažily plno převratů a krutých diktátorů. Můžou za to snad evropské mocnosti? Proč zdejší obyvatelstvo nedokázalo využít nabyté svobody ke prospěchu?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ano, v drtivé většině případů (nejspíš ve všech), si za to můžou zcela sami. Špatné zřízení, systémy a vedení/organizace… neumí vést a organizovat se. Nefungují dobře. A bývalé koloniální mocnosti na to dnes nemají žádný vliv a není ani jejich přímou vinou, že ty státy, skončily tam, kde skončily. Dostaly, co chtěly. A neumí využívat ničeho.

Protože to není o svobodě*. Svoboda je spíš efekt (něčeho). Svoboda z něčeho pramení.
*A v tomto smyslu samozřejmě ani o samostatnosti. Což nemusí být vždy totéž (i když zrovna u kolonií ano).
*Nemluvě o tom, že samotné osamostatnění (zde z koloniální poroby) není zárukou k automatické svobodě.
Chaotických příležitostí často využili diktátoři, socialismus/to­tality, ozbrojené skupiny, ideologie/fana­tismy, atd.

BTW Některé současné mocnosti však ještě přilévají olej do ohně (pokud jde třeba o některé chudé africké země). Některé úmyslně, jiné s dobrým úmyslem. Jedny na afr. zemích parazitují, operují tam, vměšují se, ‚vyvlastňují‘ – využívají (nebo spíš zneužívají) příležiostí. Druhé se snaží posílat pomoc, být humánní, posílat peníze, jídlo, apod. To však mnohé ty země/regiony dělá závislými, nesamostatnými, neschopnými, v nedostatku a udržuje je to kolikrát v malthusiánské pasti. Nejsou díky tomu schopni růst a vzchopit se, projít si krizí (z krize ven), ty pomoci často podporují stagnaci, utlumují příležitosti/mož­nosti a není to výhodné ani pro jednoho (ani pro ty země, které pomoc posílají, ani ty africké, které je přijímají). Pomoc není nikdy dostatečná (to ani není možné), ale přesto je zcela zásadní – tj. samozřejmě pomáhá, ale ne tak, aby situace vy/řešily.. a tak to může jít do nekonečna. Situace z níž není úniku, stále stejné poměry, nekončící pomoc a neuspokojitelné potřeby. V jednoduchém přirovnání by to trochu jako v tom čísnkém přísloví: Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život.

Další odpovědi
Ametyst

Africké obyvatelstvo je jiné než jihoamerické, kde mohou vedle sebe žít různé rasy, a srovnají se. V Africe ne, tam se to hrotilo.
Zde je výborná beseda dvou zcestovalých lidí, znalých historie: O dekolonizaci Afriky docent Jan Klíma: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=QfOTr8hOX­VQ
Afričané se ztotožňují se svým kmenem, se svou vesnicí. Národní celky a stát jim nic neříká.

Pepa25

Částečně. Přece jen výchozí podmínky je ZÁSADNĚ ovlivnily: bez vlastní inteligence (vedoucí pozice zastávali lidé z mateřské země), se školstvím a zdravotnictví na zoufalé úrovni. No a samozřejmě po získání eamostatnosti dost často začal boj o moc a zdroje. Divoká doba – něco jako 90. léta u nás, ale daleko horší. Diktátoři se někdy zdáli vysvobozením …

da ny

Částečně a spíše, více sami.
Neumí. nedokáží a nechtějí dostatečně, efektivně využít svého potencionálu.
Nepoučili se dostatečně, nepřevzali prospěšné vedení, hospodaření.
O skutečných hrdinech a prokletí Afriky
https://archiv­.hn.cz/c1-16483550-o-skutecnych-hrdinech-a-prokleti-afriky

Nevzdělanost, malý zájem o učení, vědění. Někde zájem , jinde likvidace škol.
Čekání na pomoc, dřina a otročina (marná, zbytečná), včetně dětské práce..
„Prokletý světadíl“, údajně. už název přináší nesnáze….
Voda jako nedostatkový zdroj
 Miliarda lidí nemá přístup ke kvalitnímu zdroji pitné vody  Subsaharská Afrika – přístup pouze 56 % lidí

**
Nerostné suroviny v Africe**
 Kolonialismus – těžba NS pod kontrolou mateřských zemí, vrchol WWII (Belgické Kongo)
 Dekolonizace – monokulturní průmysl a těžba, neodpovídá cenám na světových trzích ani domácí poptávce 
Neokolonialismus – světové mocnosti chtějí kontrolovat přírodní zdroje **
Neefektivita** – těžba ropy dlouhá desetiletí (Nigérie, Gabon), nevyužili k ekonomickému rozvoji
** elitářství, korupce, zájmy úzkého okruhu osob nikoli společnosti, ničení okolní krajiny  Občanské války x nerostné zdroje **
 Demokratická republika Kongo, Súdán
 Holandská nemoc – prokletí přírodních zdrojů Ropa
 10 % světových zásob, těžba na 33 let  Guinejský záliv
 Nigérie, Kamerun, Gabon, Republika Kongo, Angola, Rovníková Guinea, Svatý Tomáš a Princův Ostrov  Severovýchodní Afrika
 Súdán, Čad, Etiopie, Somálsko  Severní Afrika
 Egypt, Libye, Alžírsko  OPEC – Alžírsko, Angola, Libye, Nigérie … ropa
 Guinejský záliv – **kromě Nigérie, většina zásob pod hladinou moře – potenciální konflikty o vlastnické vymezení
 Tichá kolonizace ze strany mocností **
 Severní Afrika + Blízký Východ
 Subsaharská Afrika – Angola + Nigérie ¾ produkce
 Nová ložiska, velký dopad na ekonomiky států:  Rovníková Guinea ekonomický růst 326 % mezi roky 1996 a 2005 – HDP/os dle PPP 22. na světe, ČR 29. (WB, 2009) Mezinárod
 Konference v Bandungu v r. 1955 – začátek čínského zájmu o Afriku
**
Vztah Číny k Africe – dnes **
 90. léta – začíná velký růst čínské ekonomiky, potřeba zdrojů  Západ – ústup v Africe, Evropa ve stínu neokolonialismu  Do budoucna stálý růst potřeby surovin  Suroviny výměnou za „cokoliv“  V Africe má Čína dobrou pověst  Politika nezasahování do vnitřních problémů jiných zemí – Čína nemá požadavky demokratizace a liberalizace  49 zemí Afriky (z 54) mají čínské společnosti  33 zemím Čína smaže dluhy  Př. Demokratická republika Kongo dostala 8 mld USD na rozvoj těžebního průmyslu a infrastruktury  Zatím 20 % importu ropy z Afriky.
Atd. v odkazu:
https://is.mu­ni.cz/el/sci/p­odzim2010/Z009­9/ode/17750935/­17750949/Blazek_Jan-Nerostne_bohat­stvi_Afriky_O_pro­dukty__zeme_do­vozu.pdf

plebs

Jo Afrika přírodní bohatství to bylo rito v roce 1884–5 porcování Afriky v Berlíně 90% Afriky pod evropskou kontrolou a později se vzalo pravítko a začala výroba nových států zavedení státních vlajek, hymen a znaků bez ohledu na etnikum zápaďák byl spokojen.
Jako by v Evropě dle pravítka mělo Česko kus Polska, Rakouska, Německa a později by byl problém s nepokoji. Mají svoje zvyky a svoji mentalitu je třeba pomoci ale nepředělávat, protože také komunismus se neuchytil v Evropě a demokracie v Iráku ani v Afganistánu.

hard work

Disraeli: Myslím, že je to o lidech. Některé státy to zvládly, například Indie. Největší paradox převratů je, že největší mírotvůrce, který usiloval o konec diktátora a blaho země, se sám stal ještě krutějším diktátorem. Projeví se ta lidská špatná vlastnost, touha po moci a zlo. Státy které to zvládly, musely mít prostě lepší „hodnější" lidi.

Na druhou stranu ty špatné vlastnosti se plně projevily i v ČSR za totality.

Disraeli

Ale z čeho asi tak pramení lidská povaha (jako povaha celé společnosti)?
Jistě, národ může vykazovat určité stejné psycholoigcké rysy a mentalitu (i po dlouhé věky/generace), ale je to především ze státu a politiky, odkud to pramení. Populace se taky nějak/něčím utváří a ovlivňuje. A když zde není dobré vedení a organizace (odvíjející se od celého zřízení/systému), nebudou zpravidla ani lidi. Jenže jsou prostě v pasti (třeba plno afrických zemí) a nemají moc šanci, že nastane ideální změna zevnitř, nějaký kvalitní vůdce a reformy. Nemá se tam moc jak/kde vzít, objevit… Když poměry těch zemí udržují většinu populace v takovém stavu (v takové mentalite a poměrech: jako kriminalita, násilnosti, nevzdělanost, chudoba, apod).