Anikitos

Může být člověk po meditaci silnější?

A myslím fyzicky silnější, ne psychicky.

Např. Kdesi psali, že když si člověk (dlouho a detailně) představuje sebe sama, jak cvičí nebo provádí jakékoli jiné větší silové úsilí, tak jeho síla se skutečně postupem času zvýší – tedy alepoš se zpevní svaly… Má to být jakási formma meditace-transu, kdy se člověk soustřeďuje na dýchání jako při meditace, ale taky na své svaly (a ne na lotosový květ). :'D :)
Ale přadá mi to docela nemyslitelné, aby byl člověk silnější bez reálného pohybu…

https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/357365-cviceni-si-staci-pri-meditaci-predstavovat-a-svaly-se-zpevni.html

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že ano. Něco na tom je.. Vzpomněla jsem si na řeckou athénskou výchovu – kalokagathii – člověk krásný tělesně i duševně . Harmonie těla a duše.

Něco vím o čínské tělesné energi Čchi, kterou ovládáme pomocí mysli. Pokud ji máme málo, můžeme ji načerpat z vnitřních zdrojů. . Pokud se energie blokuje, dochází k nemocem atd.

K uvolnění energie napomáhají meditace – např. energetický okruh, ale i bylinky, které okruhy, tedy meridiány, čistí. Jde o vyrovnání energie jin a jang. – jsou to protiklady.

Silnější člověk je v tom smyslu, že jde o energii, která proudí v těle. Měla by být vyrovnaná , aby došlo i k harmonii tělesné.

Potvrzuje to i jeden ze filozofických zákonů – jednoty a boje protikladů =zákon rozporů. Ty existují nejen v lidském těle, ale všude.

Orgány v těle jsou párové a v určité době pracují na plný výkon – mají nejvíce energie, za 12 hodin jsou v útlumu, takže energii nabírají. Záleží samozřejmě i na stravě.

Přece i u onemocnění mluvíme o psychosomatických příčinách.
.

Další odpovědi
led

Ano.
Psychická sila vplýva aj na fyzickú silu. Ak nie ste psychicky silný, aj poloprázdna taška s nákupom, pre ktorý ste išli proti svojej vôli, sa vam zdá ťažká…
Psychická sila nie je inteligencia, aj keď spolu súvisia.

Edison

Myslím, že to funguje tak, že lidské tělo má od přirozenosti v mozgu nastaveny stupně, kam až může s vydáním energie jít a v jakých situacích. Jsou známy případy, kdy ve stresu lidské tělo dokáže až neuvěřitelné věci. Především je to díky vyplavení několika hormonů, jako je adrenalin a další a s tím související nárůst tepové frekvence, aby byly příslušné látky dopraveny ke svalům. V nouzových situacích se to děje aksi samovolně a účelem je záchrana života.

Myslím, že tyto meze lze psychilou měnit a nastavovat. Ovšem jistě to vyžaduje hodně psychického cvičení. A jak se zdá, funguje to oběma směry. Například odstřelovači dovedou naopak natolik zklidnit svůj organizmus a zpomalit třeba tep srdce, že jsou schopni opakovaně střílet mezi jednotlivými údery srdce, správně se uvolnit a podobný věci, důležité pro dálkovou střelbu (pokud mám informace, existují zásahy přes dva kilometry. Ty byly spíše dílem náhody, ale nějakých 1200 m už mají ti nejlepší celkem i nacvičeno).

orestez

No ano, lze to. Možná ve snových zprávách. Meditace spojená s relaxací skutečně může ovlivnit pohyby svalů v budoucnu. Příklad řízení vozu v meditaci, kdy si začátečník jakoby plánuje cestu. Nebo uvolnění svalů, třeba lýtkových, při příštím cvičení pocítí lehkost cviku. Ovšem růst svalů, vlasů, vousů, síly, to nejde. Buď jde o oblbování s cílem obrat o peníze kdo se nechá, nebo mezi lidi házet neexistující receptury.

orestez

Mozeg zde zaútočil podruhé. První byl ze srnky. No nic. Annas, harmonie může vzniknout, když je člověk odpočatý. Možná že dnešní doba nepřeje obyčejnému lenošení, válení se v posteli, polehávání. Vždy se najde někdo, kdo to setře a nazve to prokrastinací. Ale člověk, pokud nežere drogy, potřebuje nabýt sílu v odpočinku.
Na druhé straně prokrastinace, kdy se člověk k ničemu nemá, jen pracuje a běhá, řeší a při přátelských setkáních hledí do mobilu, je právě relaxace. Uvolnění. Meditace je řešení svých cest, není vhodné meditovat bez vedení. Takového, aby se člověk skutečně uvolnil, zbavil zbytečných okovů a prachu z cest.
https://youtu­.be/lZBPi0o3QAs

videa s tagem řízená meditace
https://youtu­.be/Sj09W6kWQfs
člověk je vždy po odpočinku psychicky silnější. Tomu odpovídají požadavky profesních psychologů, např. psych. testy pro řo E2 a dál.

Další věc je opakování. Tak jako člověk, nebo včela, strom přijímá, vylučuje, pracuje i odpočívá, vše se opakuje. Pokud někdo z nás zapomene jedno, pocítí to.
Jak tedy meditovat a nad čím? Meditování tedy věnovat asi přibližný čas, jaký strávíme na záchodě. A také pravidelně. Lepší je, když zůstaneme v pozici pozorovatele, než zůčastněného. Lépe nám pozorování pomůže vyřešit další den.

led

Meditácia nemusí znamenať, že preberáte ruženec, alebo točíte mlynčekom.
Meditácia môže byť aj psychické cvičenie.
Prirodzene meditácia počas šoférovania… to radšej zastavte.