Ametyst

Proč mají spalovny komunálního odpadu špatnou pověst?

Je to ekologická technologie, v porovnání se skládkováním, kde navíc hrozí znečištění vod i půdy.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Neřekl bych že jsou v tom jenom spalovny, ale i celková situace kolem hospodaření s komunálním odpadem (včetně ekologicky tříděného). V konečném důsledku je to jen ** HODNĚ velká** „malá domů“ pro určitou skupinku hajzlíků, kteří na ní nesmírně profitují na úkor všech ostatních.

U spaloven půjde nejspíše o to, že jsou to spalovny, potažmo dle současných trendů zdroje uhlíkové stopy a ostatní bláboly. Ještě pikantnější je situace kolem třídiček odpadu, ve kterých se odpad roztřídí (za těžké peníze) a poté se všechen odveze k likvidaci do spalovny. 😕

Doba kdy Čína odebírala alespoň ty PET láhve je dávno pryč a z tříděného odpadu se méně než 2% (!!!) uplatňuje nějakou recyklací. A to navzdory lžím které denně slyšíme z médií.

Spalovny jsme postavili, vylepšili, doplnili třídíčkami odpadu, máme neskutečně drahou logistiku/provozní náklady celé infrastruktury. Dotace ze ZLOunie se obhajitelně utratily (probendily), úředníci si nahrabali při výběrových řízeních (výhra v něm není zadarmo), ten kdo to postavil také vydělal, no a my všichni ostatní holt na to doplácíme (financujeme provoz). Když už se to slavně postavilo. A politici se můžou plácat po zádech, jak pokrokově „recyklujeme“.

Inu dem(ent)okracie.

(Myšlenka recyklace je sice krásná a obhajitelná, ale jen do té doby, než narazí na praktickou stránku věci. Věci jdou dělat dobře a špatně, ale na tom druhém v tomto případě NĚKDO mnohem víc vydělá, to je celé.) 😕 😕 😕

Další odpovědi
Disraeli

Protože se to nazývá „spalovna“… což vyvoláva negativní spojitosti, asociace.
(Každopádně jsou různé spalovny – různě funkční; více a méně ekologické).

Nehledej logiku za davovou a podobnou psychologií. Tj jako proč byl a je tak populární komunismus nebo demokracie nebo liberalismus. Protože „společné vlastnictví“, „úplná rovnost“, „vláda lidu“, „svoboda“, „společné blaho“, atd. atd.

Odpověď je v neznalosti. Předsudky a domněnky. Lidi si o tom něco myslí (domnívají se) a nejčastěji, nejjednodušeji podle toho, co o tom slyšeli, jak se jim to jeví, jak to na ně působí (i třeba jen to slovo a význam – který si oni myslí, že to má. Tedy, co si oni osobně pod tím představují, nehledě na realitu).

Pepa25

Protože skládkování si dokáže každý představit (samozřejmě bez toho ohrožení podzemních vod, to už je složité), zato účinnnost spalovny těžko, resp, z ní vidí jen ten komín, který je „přece fuj“.
Souhlasím, že by spaloven mělo být víc, v Německu jsou docela běžné, ale u nás bohužel jen v největších městech.

elkon

Protože řada lidí nechce slyšet relevantní argumenty a raději věří hospodským kecům.

Filip84

Protože populismus.

Kdyby nebyla doba populistická, tak by bylo: „Tady máš spalovnu, prde!“ a komu se nelíbí, ať si prdel políbí. 🤷‍♀️ Dřív to tak bylo: tady to bude, protože to schválila Strana, tečka. Jasně, to je jiný příběh. Je, ale i není. Nejde o to, že to – tehdy – byla Strana s absolutní mocí, kolektivní nerozum. Jde o to, že někdo musí vládnout, a ti ostatní musí poslechnout (s výjimkou Francouzů, ale to je jiný příběh). Ne, že bude furt někdo pindat, kušnit, lamentovat – beztak to k ničemu není.

O to není, ať si pindaj, kušní a lamentujou. Ale povstávat by z toho nic nemělo! Ale povstává: život není krásný! A Ty svět neopravíš! 🙄🙈

zjentek

Když se pálí za nízkých teplot, moc ekologicky to nezní, ani nevoní 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

davidpruu

Dobrý deň, zaujímavá otázka ohledně špatné pověsti spaloven komunálního odpadu. Mimochodom, ak hľadáte ďalšie zaujímavé informácie alebo kontakty v rámci Európskej únie, odporúčam sa pozrieť na https://melds.eu/ . Je to sociální síť pro lidi a firmy z celej EÚ, ktorá môže byť veľmi užitočná.

Ametyst

Zjentku, spot on! Při nedokonalém spalování vznikají škodliviny, když se šetři za každou cenu.

zjentek

A ono se šetří. To samo o sobě destruktivní není. Horší je pochopení skutečností/sou­vislostí, NA CO se šetří 😕

Proto já dokola tvrdím nenažrance vyhubit- NEKOMPROMISNĚ! Teč­ka

Drap

USA náš universální vzot nespaluje téměř nic a vše skládkuje. Ekoloie je pěkná věc, ale stojí peníze a ty potřebujeme třeba na válčení

Pepa25

Drap: mluvte za sebe, ano? Neznám nikoho, pro koho by byl USA univerzální vzor.

Ametyst

Disraeli: Je zajímavé, jaké neužitečné lumpárny se dokážou shora prosadit, ale dobrá a dokonce ekologická technologie ne.

Ametyst

Elkon: to je právě škoda.