Sabre

Musím se registrovat na pracovní úřad?

31.8 Jsem přestal být žákem školy, ale ještě dodělávám závěrečnou zkoušku tu mám za týden. Musím se registrovat na pracovním úřadě? Když si vyřizuji živnost kde chci od 1.října začít podnikat?
Doplňuji:
ěkola to je pouze Voš takže pokud se povede pouze Dis za jménem ale jinak je to k ničemu 😁

Nejlepší odpověď
Drap

Ten měsíc musí někdo platit sociální a zdravotní pojištění. Doporučoval bych , co nejdříve se nahlásit na UP.

Další odpovědi
standa

Nemusíte !

Podle ustanovení § 14/2.b) zákona o státní sociální podpoře ve vašem případě platí, že jste i v měsíci září tzv. nezaopatřeným dítětem (§ 11/1), za které hradí pojistné stát.

Z otázky sice není zřejmé o jakou školu a jakou ´závěrečnou´ zkoušku se jedná, ale předpokládám, že to bude škola vysoká 🙂

Doplňuji:
Vyšší odborná škola (VoŠ) má pro tyto účely stejný status jako VŠ, takže je to v pohodě 🙂
http://vyssiod­borneskoly.com/ra­dy-a-clanky-1/status-studenta-a-platby-pojistneho-1

Zdroj: http://www.za­konycr.cz/sez­namy/117-1995-sb-zakon-o-statni-socialni-podpore.html

pusinka50

S datem závěrečné zkoušky přestáváte být studentem, takže příští den, max do 7 dnů byste se měl hlásit na pracovním úřadě, aby za vás platil do konce září pojistné zdravotní, které je ze zákona povinné, i sociální.

spooky

určitě!!! protože UP za tebe hradí zdravotní pojištění, které je ze zákona dáno že musíš platit každý měsíc. jinak ti to dají jako penále a budeš to stejně muset uhradit ty. Takže každopádně se zaregistrovat na úřadu práce !!

maza75

Záleží na tom, zda máte status studenta. Pokud ano, na ÚP se hlásit nemusíte. Pokud již nejste studentem (což je asi Váš případ), měl jste se na ÚP hlásit ihned po ukončení školní docházky. Doporučuji zajít na zdravotní pojišťovnu a doplatit pojistné.