Pracovní úřad

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat 1.září jsem měl nastoupit do školy na výšku ale nějak jsem si to rozmyslel a 2. září jsem šel na pracovní úřad kde jsem vše vyplnil a zašel s jakýmsi papírkem do zdravoní pojištovny.
Ptám se tedy jsem povinne platit za 1.září sociální a zdravotní pojištění nebo tam je nějaká lhůta do které se musím vlést?
Pokud ano kolik tato částka činní a kde bych ji měl zaplatit a do kdy aby mi nenaskákali penále. předem díky

Nejlepší odpověď
standa

Nejprve vysvětlení pojmů:

  1. dne 1.9. jste byl tzv. OBZP (Osoba bez zdanitelných příjmů)
  2. od 2.9. jste veden na úřadě práce a pojištění za vás platí stát

ad b) zde jste měl jedinou povinnost, a to do 8 dnů se stavit na zdrav.pojištěvně a tuto změnu nahlásit – což jste splnil

ad a) OBZP platí zdravotní pojištění pouze tehdy, pokud tato skutečnost trvá po celý kalendářní měsíc, ve Vašem případě se jedná o jeden den, takže žádné pojistné platit nemusíte

Alenka nemá pravdu 🙂

Další odpovědi
alenka901

podle mě budete muset zdravotní pojištění zaplatit jelikož podle zákona jste žákem školy do 31.8 od 1.9. už vám škola nebude platit zdravotní pojištění.měli jsme s tím taky problém,nejnižší sazba je asi 1100Kč
nebo bych se informovala na pobočce zdravotní pojišťovny

ilonka

nebudete po evidenci na uradu prace mate na to 8 dni zajit na pojistovnu.i kdyby jste platil tak je to jen asi 3Okorun denne ale nemel byste platit nic.

Attack-design

nebudete jelikož jste se zaregistroval do 3 dní, co se tyče toho papíru na pojištovnu, někdo to má odnést,někdo ne