mrchorchoj

Pracak – jak casto tam musim chodit?

Tak jsem po maturite a rocnim studiu na jazykovce jaksi zaspal a vyflakl se na hledani poradne prace a nakonec me vzali akorat do fabriky, kde hakuju jak silenej. Vec se ma tak, ze tahle zkusenost me motivovala ke hledani nove prace, jenze v ty sileny fabrice nechci bejt uz ani den, coz by nebyl problem, stale jsem ve zkusebni dobe. Jde o to, ze nez bych si nasel nejakou snesitelnejsi praci (verte mi, cast fabriky, kde jsem, je nechvalne znama po celem okoli. Se ani nedivim, ze jim porad chybi lidi), tak bych sel zatim na pracak s tim, ze mam na nejakou dobu sehnany melouchy. Jeden clovek mi rika, ze pracak me bude mit v zadnici, sestra zase povidala, ze kazdy tyden musim na pohovory a nosit z firem papiry s razitky. Jak to tedy je? A pokud se pujdu registrovat na pracak, musim prinest notarsky overenou kopii o svem vzdelani, nebo staci prinest a ukazat originaly? Diky za odpovedi.

Nejlepší odpověď
Reuef

staci prinest ukazat originaly…a na pracak musis chodit ruzne – nekdo kazdej mesic nekdo jednou za ctvrt roku je to vec toho urednika

Další odpovědi
anonym

Dnes to s evidencí na ÚP není tak jednoduché, jak si představujete.
Donést stačí originály dokladů o vzdělání. Fotokopie si jsou schopni pořídit na místě. Jestliže pracujete a ukončíte pracovní poměr sám, pracák Vám nebude vyplácet podporu. Jste ale hned po škole, tak nejspíš pro její výplatu nebudete stejně splňovat podmínku.
Zprostředkovatelna zaměstnání Vás musí zvát kvůli možnosti zaměstnání a jako nezaměstnaný dnes nesmíte mít přivýdělek. Čili ani náhodou se nesmíte zmínit o myšlenkách na nějaký melouch. Pokud si jej seženete a praskne to na Vás, tak Váš zaměstnavatel i Vy z toho budete mít nemalé oplétačky.
Na ÚP musíte docházet ve dnech, na které Vás pozvou. Že by to bylo týdně, je malá pravděpodobnost. Pokud ale máte vystudován obor, kde se předpokládá vysoká možnost Vašeho zaměstnání, tak bude frekvence návštěv ÚP určitě častější. Mně se také stalo, že mne pozvali mimořádně telefonicky, protože pro mne měli „zaměstnání“. Dostala jsem mimo termín objednání dvě adresy a musela obě místa navštívit. Obě pracoviště byla již déle než dva týdny obsazená, ale ÚP na takové jednání má právo.
Osobně bych Vám doporučovala spíše „rozhodit sítě“ a díky známým sbírat tipy na jinou práci. Pokud se jen trochu dá, na ÚP bych se raději evidovat nešla. Něco přece vydržíte a třeba po zkušební době nebudete muset nic řešit.

briketka10

já jsem nyní registrovaná od června, jsem pozvaná za měsíc..
další se dočteš v tabulce :)

http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/grafika/2011/12/0­6/podpora-v-nezamestnanosti-zprisni-podrobny-prehled/?cid=726585

anonym

Žádost na úřadě podejte osobně. ÚP vás do evidence zařadí pouze tehdy, pokud váš měsíční výdělek nepřesáhne 4000 Kč, tzv. nekolidujícím zaměstnání.

Při návštěvě úřadu práce si s sebou nezapomeňte vzít platný průkaz totožnosti. Dále se vyžaduje doklad o ukončení pracovního poměru. Tímto dokladem je výpověď z pracovního poměru nebo dohoda o rozvázání pracovního poměru. Pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání – tzv. zápočtový list a vezměte si tyto doklady také s sebou. Pokud tyto dokumenty nemáte, je možné si na úřadě práce vyzvednout formulář pro zaměstnavatele, na který zaměstnavatel všechny potřebné informace vyplní.
Přijetí do evidence neznamená automaticky podporu
Pozor, skutečnost, že vás úřad zařadí do své evidence, ještě neznamená, že budete automaticky dostávat i podporu v nezaměstnanosti. Musíte splnit několik podmínek. Nárok na ni máte, pokud jste vykonával zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost alespoň 12 měsíců v posledních 3 letech před zařazením do evidence na úřadě práce.
I když byste nesplňoval podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, doporučujeme vám se na úřadu práce zaevidovat. Příznivé totiž je, že po dobu, kdy jste evidován, bude za vás stát platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění vám sice hrazeno nebude, ale určitá omezená doba, po kterou budete vedeni v evidenci, se vám bude započítávat jako účast na důchodovém pojištění.
Tato doba se v případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti, rovná době, po kterou vám podpora náleží. Pokud nárok na podporu nemáte, bude se vám pro účely důchodového pojištění započítávat doba nejvýše 1 roku.
formuláře
http://portal­.mpsv.cz/forms
http://spocti­duchod.mesec.cz/clan­ky/k-podpore-v-nezamestnanosti-uz-si-legalne-neprivydelate/