Bronzový

Maturita nebo Výuční list ?

Zdravím.Co myslíte,je lepší z hlediska práce,mít maturitu než výuční list?Já si vždycky myslel,že "lepší život" má ten,kdo ma maturitu.Že se tvrdě učí a pak lehce pracuje a naopak.Ovšem,mistrová nám řekla,že lepší je výuční list,neboť máme potvrzení,že jsem se vyučili tím daným povoláním a že ho ovládáme.Takže fakt nevím?Co myslíte vy? (Díky za vaše názory)
Doplňuji:
PS: Učím se jako Prodavač a máme týdenní praxi v Globusu,kde se učíme základy a zatím mě to baví.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ideální stav v tomto případě je mít obojí

Další odpovědi:

Zlatý

Vyšší vzdělání je střední škola s maturitou. Ze školy ovšem nevypadne hotový odborník. Tím se stane až praxí. Jednodušší je naučit se manuální řemeslo, pokud je v daném oboru potřeba, než se naučit teorii při znalosti řemesla. Žádná střední škola ale není bez praxe, že by z ní vyšli jen teoretici.
Doplňuji:
http://www.youtube.com/…

Zlatý

Záleží jak na jakou práci. třeba na zámečníka je lepší výuční list, protože dělá většinou rukama a v učilišti si spoustu věcí vyzkoušel.

Třeba na pozici konstruktér potřebuje spíš teorii - hlavně výpočty tam minimálně střdní škola s maturitou.

Stříbrný

jestli se ucházíš o práci stavbaře, tak je lepší výuční list ze stavebky, než maturita. ovšem jestli bys měl maturitu a dodal, že jsi se učil na stavebce, tak tě vezmou spíše s touto maturitou.

Stačí výučák a mnohdy si s ním vyděláš stejně nebo i více než z vysokoškolským diplomem. Někdy lituju, že jsem nešel třeba na truhláře. Jde o to, že v dnešní době už lidi moc ručičkama dělat nechtěj a tak studují a studují... Pak vyjdou a jdou rovnou na pracák, protože diplom má už každej blb a konkurence je šílená. Takže se dej na nějaký dobrý řemeslo a nebudeš litovat.
Doplňuji:
Já mám např. maturitu na propagačního grafika a řeknu ti, že sehnat práci na tohle je nadlidský výkon. Tady v Praze je to spíš o známostech.

Pokročilý

Studuji teď 2. rokem strojírenství s maturitou, když jsem se v posledních dobách zamyslel co bych chtěl v životě dělat,tak by jsem byl radši za ten výuční list. Jak říká Layoutman, konkurence s maturitou je veliká a mnohdy by jsi se měl lépe s výučním listem a pracoval rukama. Teď lituji, že jsem nešel na strojaře s výučním listem, když si pomyslím jak moji vrstevníci ze školy už pracují jako obsluhovači CNC strojů ve firmách a mají za to krásné peníze.
Doplňuji:
Je těžké se rozhodovat, co v životě chceš dělat v 15-ti nebo v 16-ti. Hold je to tak dané. :(

Zlatý

Maturita na odborné škole. I s vysokou školou můžeš zametat ulice, ale s výučným listem na zametání prakticky se nedostaneš na vyšší pracovní postaveni.
Navíc vyšší vzdělání ti dá větší rozhled o tvé profesi, naučí tě i používat mozek - jinými slovy, středoškolák občas dokáže víc než jen vyučený.
Ale podstatné je to co si sám rozhodněš. Stejně - pokud budeš chtít být na trhu práce úspěšný, budeš potřebovat se celý život si zvyšovat kvalifikaci, rekvalifikovat apod.

Stříbrný

V dnešní době plné maturantů a vysokoškoláků bez práce je výuční list nad zlato. Samozřejmě kdyby šlo v oboru prodavač pokračovat dál a zakončit ho maturitou, bylo by lepší, že bys někdy mohl dosáhnout i na vedoucího. Každopádně obor prodavač je nesmrtelný, prodavači jsou a budou, neboť budou obchody, zatímco průmyslové a výrobní podniky jsou v naší republice již prodané a zlikvidované.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.