hurvajz

Máte malé pole? Jak se o něj staráte (orání, kypření, …)?

Přestávám zvládat starat se ručně o naše pole kde máme převážně brambory, jak to řešíte vy?

O rady typu běž si nakoupit do obchodu nemám zájem, není nad to dát si k obědu vlastní vypěstované brambory. Nehledám způsob jak přestat, ale jak si ulehčit práci.

Podělte se o své zkušenosti.

Nejlepší odpověď
huxa

Jak velké máte pole?
Jsem z vesnice a zde je normální mít za domem nějaké pole „humno“; cca. 500m^.
Na brambory nám z toho stačí 20m^ a to je brambor na celý rok pro 4 lidi.
Jestli nezvládáte se o něj starat, nebo spíše se starání o něj stává povinností a prací než zábavou a relaxací, doporučil bych jej z části prodat a nechat si jen 100–200m^ na pěstování potravin. Takto malé pole můžete ručně během čtyř hodin poryt ručně rýčem a celkově, budou stačit ruční nástroje (z vaší otázky usuzuji, že žádný traktor/malotraktor nemáte k dispozici)

Další odpovědi
honza19hk

máme velkostatek na vysočině. zvířata,lesy ,pole atd… tento rok jsme sklidili 56ha obilí.Brambor cca 25ha, řepy 12ha.
jenže technikou,tak např.:. 2× CASE Quadtrac 485 ,JD6630,3× zetor 7245,2× zetor 7211,6× tatra 815 sklápěkča,3× liaz sklápěčka, Tatra 813 8×8,LKT81T,kombajn Masey ferguson,kombajn JD.manipulátor JCB, asi 15 šestitun,2 o­celový vleky za tatru,2 podvalníky P50,VT55,VT34­,3 vleky na siláže,2 vleky na balíky slámy, 2× TZ4K14,postřikovač JD, atd…

CASE IH Qudtrac : http://www.you­tube.com/watch?v=W9UG­G7SdCY4
video není sice moje,ale takhle to vypadá.

Pokud si chceš ulehčit práci kup si např TZ4K14 velice ho doporučuji,jde k tomu dát šechno a nemusíš za tím chodit.
Spotřeba minimální -jednoválec 600ccm diesl,možný provoz na silnicích 2 a 3 třídy(rychlost na čtyrku až 32kmh bez vleku),hydraulika a vývodá hřídel,4×4 s uzávěrkama a vypínatelným zadním náhonem.Ale sílu to má že to odtáhne zabržděnou dodávku po betonu.
viz např: http://stroje­.hyperinzerce­.cz/traktory-malotraktory/in­zerat/7023808-tz-4k-14-malotraktor-82000-kc-tlf-608776625-nabidka-pardubicky-kraj/
Doplňuji:
jestli chceš něco pořádnýho kup si CASE 535 Quadtrac ( viz ten odkaz na YT) má to skoro 1000koní.
my máme taky 2, jezdí se sním pěkně.někdy s tím jezdím jen tak pro srandu do města.

anonym

Já jsem domluvená se sousedem, který má potřebnou mechanizaci a při obdělávání svých polí, udělá i to moje a pak se v hospodě srovnáme.

dudu

Za chalupou máme plochu cca 500 m2. Dříve jsme větší část využívali jako zahrádku a pěstovali od všeho něco. S přibývajícím věkem se tato plocha jaksi neúměrně zvětšovala, takže jsme část osázeli ovocnými stromy a dnes intenzivně oběláváme necelých 200 čtverečních metrů. Něco je osázeno jahodami, dílem pak zde pěstujeme ranné brambory a na zbytku laskominy pro vnoučata – hrách, okurky, cukety, rajčata, mrkev. Pozemek hnojíme kompostem a kupovanými granulemi sušené chlévské mrvy a slepičáků. Na podzim a z jara půdu ošetřuji již letitým rotavátorem od bývalé firmy Forschritt z bývalé NDR, v době vegetace pak plečkou a především motykou. Brambory sázíme do ihned nakopčených širších řádků /pod každou hlízu hodíme něco sušené mrvy/ a než se porost uzavře prokypřuji jej zmíněnou plečkou. Naše děti často mají tzv. krtčí nemoc, takže zabírat většinou musejí ti dva vetší starouni.

Drap

Pokud máš pole a chceš aby na něm něco vyrostlo, tak se o něj musíš starat. Podle toho co pěstuješ, tak se mění i zpracování půdy, případné hnojení a podobně. Pokud to nezvládáš ručně, což už dnes ani dost dobře nejde, tak doporučuji pořídit si nějakou, alespoň jednoduchou mechanizaci.

Conchus

Existují malé kultivátory, ale jsou na mé poměry neúměrně drahé. Apropó, dokážeš poznat kupované brambory od vlastní rukou vypěstované. Zkus si udělat test. Budeš překvapen. A co cizorodé látky. Čím hnojiš? Např. dusičnany jsou kletbou všech těchto záhumenků.

certisko

Používám univerzální kultivátor a kypřič v jednom – http://www.an­ticor.cz/kata­log/zahradni-robot/

sevos

Zatím všechno růčo.

venkovan

Pokud tomu dobře rozumím, už nějak docházejí síly a zbavit se toho nechceš. kdo by se taky zbavoval něčeho, co i v době nejhorší dá alespoň trochu jídla.
A tuším, že moc peněz taky není.
Nicméně existuje řada strojů které práci ulehčí. A existuje také dost různých půjčoven – jen je otázka jak jsou daleko od pole. Aby potom doprava nevyšla na víc než zaplatit pivko nějakému sousedovi.