autacek

Jak správně zorat zahrádku rýčem?

Nejlepší odpověď
annas

Pochybuji, že správně zoráte zahrádku rýčem.

Pokud nemáte zkušenosti a neumíte zabrat, i rytí můžete zorat = zkazit, nepřipravit správně půdu atd. Poznáte na jaře.

Další odpovědi
Lamalam

To ti neporadím, u nás zahrádku rýčem neoráme. Rýčem ryjeme.

cochee

Podzimní rytí – na výšku rýče, tloušťka záběru min. 15 cm až do třeba 25, čím však tlustší, tím obtížnější lopota. Hlínu z první brázdy nejlépe bokem, abys mohl zasypat brázdu poslední. Každou další brázdu zasypáváš hlínou z brázdy následující. Při rytí je důležité hlínu obracet, tzn. položit ji do brázdy horní stranou dolů. Kořenový plevel pryč a určitě ne do kompostu (pampelišky, pýr), „obyčejný“ plevel a trávu nechat, jen dodržet to obracení hlíny, aby zelená část plevele byla pod hlínou. Chce to trošičku „grif.“ Pokud hnojíš kompostem nebo hnojem či přidáváš vápno, dáš do brázdy a pak teprv pokládáš hlínu z další brázdy. Správné rytí na podzim by mělo zanechávat velké kompaktní kusy hlíny, aby mohl vzduch co nejhlouběji do půdy. Střídání mrazu a mokra v zimním období se o ty hrubé kusy postará a na jaře je půda mrazem rozdrobena, po velkých kusech není ani památky.