zjentek

Mám na veřejnosti právo na soukromí?

Příklad: Vykračuji si takto po Prajzské a najednou se proti mě vynoří světově uznávaný Youtuber z jiné země, točící své další dílo a já v tu chvíli vidím, že se stávám součástí (později slavného) videa. Jdu tedy za ním a zcela jasně mu vysvětlím, že na těchto jeho záběrech být nechci.

???

Může mě ignorovat? Nebo naopak musí vyjít vstříc mým požadavkům?

Má zákon v tomto ohledu jasno?

Nejlepší odpověď
Filip84

Na veřejnosti nemáš právo na soukromí (proto např. nemůžeš na veřejnosti močit, nebo souložit), máš však právo na ochranu osobnosti.

Záleží na licenci.

Situaci řeší § 84 et sequentia občanského zákoníku, jakož i konstituční právo, jakož i mezinárodní smlouvy, kterými je Česká republika vázána. A je k ní hojná judikatura.

  • pokud někdo natáčí k ochraně svých, nebo jiných práv (např. situaci po dopravní nehodě, zákrok policie atp.), nepotřebuje Tvůj souhlas, abys na tom videu mohl být, i když jsi jenom prošel, a Tvé, případné, žádosti, abys tam nebyl vidět, nemusí dát místo. Zároveň to však nesmí použít k jinému účelu, než zamýšlenému účelu, tj. úředně (jako důkaz před soudem, správním orgánem atp.). Pokud by to byl, zároveň, např. YouTuber a chtěl to publikovat coram publicum, tak toho už se licence ve smyslu ustanovení § 88 odst.1 občan­ského zákoníku netýká,
  • Tvůj souhlas nepotřebuje také tehdy, když budeš natáčen při svém vystoupení ve veřejném zájmu. To je dost široký neurčitý právní pojem, zpravidla půjde vždy o politiky, úřední osoby, ale i třeba novináře, avšak lze pod to subsumovat i např. situaci, kdy bys řečnil na veřejnosti, žebral, nebo něco podobného (§ 88 odst.2 in fine občanského zákoníku),
  • svolení rovněž nepotřebuje, užije-li jí přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televisní nebo obdobné zpravodajství (§ 89 obč.zákoníku).

Tedy, pokud by YouTuber procházel v místě, kde se procházíš Ty, natočil Tě, a Tys mu řekl, že nechceš, aby na tom jeho videu byl vidět Tvůj Gesicht, je povinen Ti vyhovět, například tím, že ten kousek vystřihne, nebo Tvůj obličej rozkostičkuje – jde o taxativní podmínku přiměřenosti: že on si tam natáčí nějakou cestu je jeho právo, ale na to není potřebné, abys tam byl Ty vidět, není to potřebné k dosažení účelu, pro který video natáčí.

Ale pokud Ti nevyhoví, jediná cesta, jak se domoci toho práva, je žaloba o ochranu osobnosti u jeho obecného soudu.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že může být natáčen, pokud nenatáčí přímo tebe a stáváš se jen doplňujcí obraz jeho dětí. Nesmí však být zveřejněno tvé jméno.Zákon v tom jasno má, ale jak moc by se bylo možn é dopátrat až u samotného soudu, pokud bys podal žalobu.

led

V prípade vami vyjadreného nesúhlasu, dané video nesmie zverejniť, prípadne ho musí upraviť (rozmazať) tak, aby vaša tvár nebola identifikovateľná. Takto postupuje aj Googlekamera, ktoré sníma ulice pre googlemapy. Pozrite si tváre na googlemapách.
Každý človek má právo na súkromie. Jediní, kto musia strpieť kamery sú politici, vyšší štátni úradnici, uniformovaní policajti v službe, (ale aj tu platia výnimky napríklad u členoch väzenskej stráže, kukláčoch, hasiči počas služby a podobne…
Aj v Českej republike je k tomu platný Zákon o práve na súkromie, ktorý to špecifikuje. Skúste si ho vyhľadať.
Na svojich cestách pri fotení a nakrúcaní som sa vždy pred „ostrou“ opýtala, či smiem snímať. Nemusíte slovami, ak neovládate reč, ale stačí ukázať fotoaparát a mimikou naznačiť otázku, tak som sa napríklad dohovárala v Ázii. (Pozor, v Bulharsku „české prikývnutie“ znamená nie).