Standaa

Mám právo natáčet si kohokoliv kdekoliv ve veřejných prostorech?

Mám právo natáčet si kohokoliv, kdekoliv, jak dlouho se mi zlíbí, ve veřejných prostorech? Mám právo si natáčet policii při zásahu? Mám právo si natáčet mrdačku v parku? Nebo na tohle všechno potřebuji povolení?
Doplňuji:
Doplňuji: Mám pak také právo tyt natočené materiály zveřejnit na netu?

Nejlepší odpověď
gecco

Obecně – podle zákona 89/2012, cituji:
§84 – „Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.“
§85, odst. 1 – Rozšiřovat podobu člověka je možné jen s jeho svolením.

Takže ne (resp. můžeš je fotit tak, aby nebyli ´k poznání´…).

A taky se ti může stát, že ti dotyčný/á rozbije foťák či ústa, případně obé…
😉

Doplňuji:
Dodám ještě, kdy to možné je i bez souhlasu…
😉

§ 88, odst. 1 – „Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.“
odst. 2 – „Svolení není třeba ani v případě, když se podobizna, písemnost osobní povahy nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí na základě zákona k úřednímu účelu nebo v případě, že někdo veřejně vystoupí v záležitosti veřejného zájmu.“

§ 89 – „Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.“

Další odpovědi
led

gecco vám odpovedal zákonom
ale jestvujú aj výnimky, nahrávať na záznamové médiá možno:
verejne činné osoby tj.politici a iní „zástupcovia ľudu“, príslušníci záchranárskych jednotiek a policajti (uniformované zložky) v službe, počas zásahu, pokiaľ to nie je v rozpore s ich bezpečnosťou (napríklad príslušníkov prepadových kománd – kukláčov nesmiete fotografovať), prípadne ak vám to výslovne odôvodnene nezakážu.
Doplňuji:
Zverejnenie týchto záznamov možno ale len so súhlasom dotyčných fotografovaných, prípadne ich zamestnávateľov (polícia, hasiči, záchranári)
Zverejnené záznamy nesmú znižovať ich bezpečnosť a ľudskú dôstojnosť – ochrana osobnosti.

jirkajirka

Pro svou potřebu můžeš si natáčet a fotit co chceš,jen to nesmíš zveřejnovat bez souhlasu focených.Hlavně kompromitující materialy.Maximálně natočení trestného činu pro policii.

mosoj

Nemáš.
O osobách se nemá cenu bavit, tam je to jasné, ale pokud není žalobce není soudce, ale on se časem může najít.

Stejné je to s focením soukromých objektů. Znám mnoho případů kdy byly obrázky s vyfocenými soukromými objekty po zveřejnění na netu zablokovány.

ivzez

Na všechny uvedené případy jsou potřebné souhlasy natáčených (fotografovaných) osob a před zveřejněním takových materiálů je potřebný další souhlas ke zveřejnění. Oby souhlasy písemně, protože jinak je nelze prokázat.

Přesné paragrafy uvedl Gecco.

  • –––––––

Odpověď Led je v zásadě správná.
Natáčet veřejné osobnosti/ politiky, policii při zásahu apod. se ale téměř jistě nepodaří aniž byste zachytil i další osoby, od nichž byste už musel mít souhlas.

Takže ani v těchto případech nedoporučuji natáčet
nebo fotografovat bez souhlasu zúčastněných.

  • –––––––

Jak by se Vám líbilo, kdyby Vás mohl kdokoliv kdekoliv
fotografovat nebo filmovat bez Vašeho souhlasu?
A jak by se Vám líbilo, kdyby pak pořízené materiály
opět bez Vašeho souhlasu zveřejnil?
Doplňuji:

  • ––––––

Správně odpovídá i Mosoj,
vedle osob nesmíte fotografovat ani soukromý majetek.

Já k tomu doplním, že v případě dětí je potřebný
souhlas zákonného zástupce (většinou rodičů).

  • –––

JirkaJirka se mýlí:
Ani pro svou potřebu si nesmíte natáčet
nebo fotografovat „co chcete kde chcete“.