Mirdas

Mají klíšťata přirozeného nepřítele ?

Doplňuji:
Musím se přiznat že mne docela překvapilo kolik potenciálních nepřátel klíště má a přesto se stále přemnožují. Samozřejmě že na tom má svůj podíl i mírná zima.
Jen doplňující otázka k slepicím.
Zda je také dokáží vyzobat, neobjeví se to na zdraví slepic, potažmo na kvalitě masa a vajec ?

Nejlepší odpověď
beer

Klíšťata mají celou řadu přirozených nepřátel – od hub přes bakterie, hmyz, až po obratlovce.
Dokonce jsem i něco solidního našel: https://www.klis­te.cz/cz/vse-o-klistatech/cla­nek/maji-klistata-prirozene-nepratele-
Studium
Doplňuji:
Na zdraví zvířat nemá konzumace byť nakažených klíšťat vůbec žádný negativní vliv (nákaza musí přijít přímo do krve), pouze pozitivní – získávají nutné proteiny i stopové prvky. Maso i vajíčka jsou proto zdravá.

Další odpovědi
anonym

Čistě ´klíšťožrouta´ ne, ale širokospektrým (a výkonným) hmyzožroutem jsou mravenci, takže pokud se jich chceš zbavit, pořiď si mraveniště.
Doplňuji:
Ad Doplnění: Na zdraví slepic (kvalitě masa, vajec…) se to neprojeví.*)
Ani ty, pokud bys klíště spolknul, se nenakazíš – a to má člověk velmi ´háklivý´ trávicí trakt – vůči slepicím…
😉
*) leda tak, že díky nikoli jednotvárné stravě budou vejce i maso kvalitnější

Drap

Ano mají. Mravence a slepice. Obojí dokáží prostor od nich zcela vyčistit.
Doplňuji:
Na zdraví slepic ani kvalitě masa či vajec se to neprojeví v negativním slova smyslu. Spíše se to projeví pozitivně. Klíště má spoustu proteinů a slepice většinu hmyzu milují k sezobnutí, a má to na ně pozitivní vliv.