bolak

Má něco společnýho hastrman a hastroš?

Teda význam obou slov překvapivě znám, spíš mi jde o ten „hastr“ kousek, to je nějakej typ oblečení nebo tak něco?

Nejlepší odpověď
annas

Hastrman s hastrošem nemají nic společného, kromě písmen. . Hastrman je sppjený s vodou, hastroš plvodně se zelím, dnes i s oblečením apod.

Hastroš – strašák, strašidlo do zelí Původ nejasný, i když jedna varianta uvádí původ z německého Hasenschreck. Ttoto slovo původně znamenalo plašidlo na zajíce., pak přichýleno k čert. Na mlýnské zařízení přeneseno pro tu vlastnost, že dělá hluk. Ve vých. Čechách pak výraz hastrašák.

Hastrman, stč. vastrman, val. bestrman, lašsky hasrman, jinde nářečně hastrmák. Plůvod ze stř hněm. vazerman.
Doplňuji:
Původní citace je z etymologického slovníku, ještě uvádím ze stč. Hastroš nevkusně oblečený člověk, původně strašák v poli. z něm. Hasenschereck (t/v), hase – zajíc, schreck strach. Kottův slovník: Hastroš, – , v polích přistrojené holi v hadrách k odstrašení ptákův, strašidlo, strašák, das Krautmännchen …

Původní význam stejný jako ve slovníku etymologickém. Ve stč. je význam vastrman uvedený jako vodník i jako krokodýl.. ---svú modlitbú vyhnal byl hady a vastrmany.

Kott uvádí: Hastrman – z něm. Wassermann, vodní duch nebo vodní strašidlo, vodník. Takže jediný uvádí význam jako vodní strašidlo.

Hastroš i hastrman mají společné strašení (oprava), ale původ slov je různý.

Další odpovědi
manon

Přípony -aš, -oš, -iš, -uš, -eš byly přenášeny k jmenným zkráceninám, tak vznikly např. i hypokoristika (hypokoristikon nebo hypokoristikum = označení pro jméno, nejčastěji lidské užívané v domácím nebo jinak neformálním prostředí) Hostaš z Host (n. Hostivít a p.), Halaš z Hál (t. j. Gallus, Havel); příponou -oš Vitoš z Vít, Svoš ze Své-čest a p.; příponou -iš: Tobiš z Tobiáš, Janiš z Jan (Joannes), Petriš a j.; příponou -uš: Januš atd. Záliba v jednotlivých těchto příponách se časem měnila a v různých krajinách různě se ustalovala. Stejně jako hypokoristická jména, tvořila se těmito příponami a tvoří namnoze dosud z různých kmenů i podstatná jména významu obecného, která se pak zase stávala namnoze jmény osobními, přezdívkami a p.; tak vzniklo hastroš z hastrman, strakoš ze strakapoud a p., prkoš (Prkoš, pol. Parkosz) z p’rk- (pol. park- = kozlí zápach), mor. gajdoš, gamboš a p., slepýš, stč. hrubýš a p. A stejně se tvořila jména hypokoristická i jména významu obecného v jiných jazycích slovanských.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2236

odpomass

Řekla bych, že by to mohlo být odvozeno od německého slova Hast (podst. jm.), což je něco jako kvapnost, spěch apod. Hastroš zlidovělo, kdy původně to mohla být narážka na někoho, kdo se pouze ve spěchu (nedbale) oblékl. Další variantou je, že hastroš vznikl právě jako narážka na ošoupaný (nedbalý) oblek hastrmana. Slovo hastrman vzniklo počeštěním německého slova Wassermann (vodník). Tento germanismus se u nás nejspíš záměrně a až delším časem zkomolil právě na hastrmana.

david22

Je to prvních pět písmen.

bolak

david22: dobrýýý, šikula :) takovouhle latentní shodu by objevil málokdo, kolumbus měl kliku že ses nenarodil o pět století dřív :)

david22

bolak má pravdu, kolumbus měl kliku :)

anonym

manon., davi .., vsimli jste si bolakovo " rubrik " ? :)
tady si asi " nekdo jiny " bude muset zvysit davku sedativ na uklidneni , nebo na vysokej tlak .. :)

  • iv-

manon

iv: Jestli oni nám ho někde nevyměnili :)

bolak

cojéé, dyť to dávám správně ne? :) tebe by si měli víc všímat, když jim vadí že někdo píše diskuze do odpovědi, tak by jim měl vadit i opak, když někdo píše odpovědi do diskuze, ale ty seš holt protekční :)

manon

iv: Ale nevyměnili :) – body nedává, drzý je, je to on :)

bolak

co povidáš, body dávám, ale musíš si počkat :)..navíc si teď dostala palec vod Dr., ten je za dva, tak si nestěžuj..

manon

To nebyla stížnost – pouhé konstatování přece :)
Tak já si počkám…protože i ty od Tebe jsou cenné – jako vše, co je vzácné :)

anonym

manon , videla jste ten muj palec, co mi bolak dal ?? zase zverejnil fotky z meho soukromi ! to uz verim vic tomu Dr., nez bol. !!
… a ja chci taky palecek od Dr. ! ten by mi ho dal urcite i s namalovanym srdickem ! :p

anonym

on je vlastne ten muj palec pro vas , manon .. no, to jsem z toho blazen .. !
P.S. cekam na foto blazna . :)

manon

No to je mu podobný :( Já se s vámi, iv podělím, jo? :)
Jsou pozornosti a dary,které si ráda odpustím. Tak mne napadá, že ten až jednou ponese dívce kytku, tak ji donese shnilé zelí…a odnese si bouli – doufám :)

bolak

tak člověk jí chce udělat radost… :)))

anonym

manon, ja si take myslim, ze ji donese to zeli .., ale myslim, ze ji donese to ve sklenici a rekne, aby mu ho uvarila !! :)

bolak

fákt? tak to sem rád…tak tady máš jeden prozatimní, než to všechno dovyhodnotím, schovával sem si ho sice pro -iv-, ale což.. >> http://img.pic­tureup.cz/19122012­/28d4056bbb9892d8e304b2d­4ddfd725ebd3b5297­.jpg

david22

jo, koukám, že přitvrdil :)