Drap

Má původ těchto slov něco společného ?

Král, králík, králíček, Králíky

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavé. Co na to Rejzkův Etymologický slovník.?

.král – panovník, králík – hlodavec, nepatrný malý král, králíček – malý hlodavec a druh ptáka, Králíky – město.

král, všesl. – Slov.*korl’ь bylo přejato v samotném konci
psl. období (přelom 8. a 9. st.) z franckého
Kar(a), jména nejmocnějšího
vladaře epochy Karla Velikého.

králík, kalk podle střhn. küniclīn tv. (dnes
něm. Kaninchen), jež bylo lid. etym.
(chápáno jako zdrobnělina od künic
‘král’ (dnes König,), i
když je to převzetí z lat. cunīculus ‘králík’
neznámého, možná neindoevropského původu.

králíček ‘druh ptáka’. Podle lat. rēgulus,
což je zdrobnělina od rēx ‘král’ (viz
:král) (má na hlavě jakousi korunku

Osada Králíky vznikla asi již ve 12. stol., ale první písemná zmínka o ní je z roku 1357 jako o Grulichu, protože do 16. stol. se používalo tohoto názvu vlivem německých přistěhovalců. O vzniku města jsou různé pověsti. Kronikář Hájek z Libočan říká, že dcera bohatého knížete Panilluse zabloudila v tomto kraji a drsná nepohoda a pustina na ni zapůsobila tak, že se o místě vyjádřila slovem “greulich” (hrozný), z čehož vznikl prý název Grulich.

Jiná pověst vypráví, že jméno povstalo od slov “goral”, goralický, Grulich, protože Králicko mělo svůj zvláštní dialekt.

Podle Antonína Profouse “Místní jména v Čechách” (díl II., str. 360) je z listiny vydané 1357 na hradě Potštejně zřejmý nejstarší název města Greylichs. Je to genitiv od příjmení Greulich. Původně se snad rozumělo Greulichs Dorf – Greulichova ves, nebo Greulichs Berg – hora nebo Greulichs Hof – dvůr. A.Profous uvádí, že “Greulich” se ve středohornoněmeckém jazyku vyslovovalo jako “Krulich”. České jméno Králíky se objevuje r. 1604 asi chybným čtením zápisu.

http://www.kra­liky.net/clanek­.php?id=8

Další odpovědi
arygnoc

asi toľko ako sako a saké.

Strange

Příspěvek smazán administrátorem.

knedlik123

A vy jste asi studovala za komunistu a pak 20 let uklizela na zachodcich, nebo obracene ? Odborniky na marxismus-leninismus poznam hned.

fcoop

knedlíku stodvacátátýtřetí – už to nehul,nedělá ti to asi dobře.
Co?

knedlik123

zapomel jsem pridat slovo Strange