Nerevarin

Má firma právo požadovat náhradu pracovních hodin za svátek, při kterém má zavřeno?

O velikonocích chce firma zavřít provozovnu. Kdo má pravidelnou pracovní dobu od pondělí do pátku, měl by i tak volno. Ale kdo pracuje tzv. krátký dlouhý týden, tedy jedenáctihodinovky, po tom bude chtít firma nadělat si hodiny za volno v jiný pracovní den. Je logické, že firma nechce platit těmto lidem bonus za svátek, navíc když by ani nebylo skoro co dělat. Ale pokud mi teda nechce za svátek platit, zavře provozovnu a řekne, že si to musíme nadělat jindy, je to z nějakého zákona možné? Myslím, že je, ale co si o tom myslíte, je to správné? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
ivzez

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel a zaměstnanci jsou povinni odpracovat všechny naplánované pracovní směny.

Svátky se nenapracovávají.

Pokud zaměstnavatel na den svátku naplánoval pracovní směnu, která
odpadne kvůli svátku, půjde o překážku v práci na straně zaměstnavatele,
za niž bude zaměstnancům náležet náhrada mzdy.

Jiná situace nastane v případě, že zaměstnavatel na den svátku pracovní směnu nenaplánuje (svátek připadne na dobu souvislého odpočinku v týdnu). V takovém případě nemají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy a zaměstnavatel může pracovní směnu naplánovat na jiný den. (Nejde o „napracování svátku“).

Druhá situace je podobná situaci zaměstnanců s rozvnoměrně rozloženou pracovní dobou od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne na sobotu či neděli. Ani oni nemají nárok na náhradu mzdy, protože svátek připadl na dobu jejich souvislého odpočinku v týdnu.

—–—–
Pokud se zaměstnavatel rozhodne provozovnu na den svátku zavřít,
viděla bych to spíše na překážku na jeho straně (+ náhradu mzdy).

Ale k přesnějšímu posouzení situace by to chtělo více informací.

Další odpovědi
jáára

překážky na straně zaměstnavatele. byl bych doma na procenta…
Doplňuji:
Však já zrovna dělám, jak neděli tak pondělí.

Awe

Jáára:Když je to možné tak raději jdu do práce… 100% nenajdeš jen tak.Jinak k dotazu… Zaměstnavatel nemá právo k tomu aby sis to nadpracoval. A je úplně jedno jaké směny máš. Tohle je státem uznaný svátek takže ti to musí zaplatit. Ostatní „nadpracování“ se bere jako přesčas

da ny

Rozpis směn je plánován dlouhodobě, měsíčně… (?), změna nahlášená 14 dní dopředu je tzv. v rámci zákona „přípustná“.
Pokud Vám u konta pracovní doby budou chybět hodiny(svátek) ve fondu pracovní doby, bude zaměstnavatel požadovat ve vyrovnávacím období „napracování chybějících hodin“.

„Problém“ může být jiný… v současné společnosti platí, že konflikt/neshoda se zaměstnavatelem ⇒ možná ztráta pracovního místa (důvod se vždy najde).
Dále příklad:
http://www.hle­dampraci.cz/pra­covni-pravo/zruseni-smeny-v-nepretrzitem-provozu-z-duvodu-svatku.php
http://www.hle­dampraci.cz/pra­covni-pravo/proplaceni-prace-statni-svatek.php