KoubaXXX

Je lupénka důvod k výpovědi ze strany ZAMĚSTNANCE?

Ahoj,

vlastním pozorováním jsem zjistil, že vždy když po delším volnu oddělám byť jedinou směnu v práci (je fyzicky náročná, takže se během ní dost potím a ani oblečení, co musíme nosit, není zrovna jemné a prodyšné), tak se mi výrazně zhorší příznaky lupénky, které se naopak volnem spravují. Dokonce mě i některá ložiška již během té směny začnou nepříjemně svědět. Je pravda, že tuto práci chci co nejrychleji opustit nejen kvůli tomuto důvodu a zaměstnavatel to ví, ale nechce mě pustit dohodou. Je nějaká možnost, díky které bych nemusel protrpět celou výpovědní lhůtu, kdyby důvodem jejího urychlení bylo mé zdraví? Doktorky jsem se neptal, říkám jestli si nebude stejně jako zaměstnavatel myslet, že lupénku zneužívám jenom jako prostředek pro urychlení výpovědi, protože moje vlastní zjištění není asi úplně adekvátní důkaz, že za zhoršením příznaků stojí právě toto zaměstnání. Je tato situace v pracovním právu nějak vymezena? Děkuji vám za jakoukoliv radu a přeji hezký zbytek dne, Jakub

_____________­________________________­____________
Edit: omlouvám se, v nadpise jsem se přepsal, již opraveno.. zajímají mě mé možnosti jak tam netrpět do 31.srpna

Odpovědi
ivzez

Není.

Důvodem k výpovědi od zaměstnavatele
by byla dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti
k výkonu sjednaného druhu práce.

Nevím jestli ztrátu zdravotní způsobilosti může způsobit
lupénka (nejsem lékař). Ztrátu by každopádně musel stanovit
závodní lékař nebo klinika pracovního lékařství.

Chcete-li skončit co nejrychleji, doručte zaměstnavateli písemnou
výpověď do konce června. Zaměstnání tak skončí 31. srpna.

Upozorňuji, že cokoliv jiného to jenom prodlouží:
Lékař má na vypracování posudku nějakou lhůtu, po doručení posudku
má zaměstnavatel 15 dnů na převedení na jinou práci nebo výpověď.
I v tomto případě byste musel počítat s dvouměsíční výpovědní dobou
(pravděpodobně na překážkách v práci s náhradou mzdy)…

______

Reakce na doplnění otázky:
Myslela jsem si sice, že Vás zajímá ukončení ze strany zaměstnance,
přesto jsem odpověděla podle znění otázky.

Zaměstnanec nemá žádnou možnost, jak zaměstnání ukončit rychleji.
Buď se Vám podaří zaměstnavatele přesvědčit, aby přistoupil na dohodu,
nebo budete muset dodržet dvouměsíční výpovědní dobu.

______

Reakce Keplerovu odpověď:
Pro zaměstnavatele je směrodatný pouze posudek závodního lékaře
nebo kliniky pracovního lékařství. Zaměstnavatel by měl reagovat i na
doporučení praktického lékaře a zaměstnance vyslat k závodnímu lékaři
pro posudek → dále viz začátek mé odpovědi.

Kepler

Tak teď nevím, o co ti vlastně jde. Zaměstnavatel tě samozřejmě nemůže vyhodit kvůli nemoci. Zároveň by ale měl přistoupit na dohodu, pokud jde o tvé zdraví a není schopen ti zajistit jiné podmínky, nebo jiné pracovní místo. Klíčové je vyjádření tvého praktického lékaře ve smyslu: ne, toto pracovní místo nemůže vykonávat, nebo je schopen vykonávat práci s tímto a tímto omezením.

autacek

Zkušební doba nebyla sjednána ? Na to jsi přišel až teď ? Výpověď dát pochopitelně můžeš, v podstatě máš dvě možnosti, domluvit se se zaměstnavatelem aby tě uvolnil dříve, druhou možností je navštívit svého ošetřujícího lékaře a pokud tě shledá práce neschopným, zůstat po zbytek výpovědní lhůty na neschopence.

da ny

Je, ale jen na doporučení lékaře.
Klinika? Kolik jich v republice je? Nesmysl. Stačí ambulantní lékař odborník v dermatologii (někdy revmatolog, podle stadia), případně pokud je v okrese lůžková část kožního oddělení.
Doporučení může vyhotovit též Váš praktický lékař.
Závodníchh lékařů mnoho není (v našem okrese ani jeden!). Jen některý praktický lékař může poskytovat péči zaměstnancům některého podniku, firmě (takové máme 2).
S lupénkou může získat pacient i invalidní důchod (spíše 1. a 2. stupeň).
Vlastní pozorování je k ničemu.
Měl jste pravidelně s potížemi navštěvovat dermatologa a přesvědčit ho o změnách v souvislosti s výkonem povolání.
Okamžité řešení:
Výpovědní lhůtu (2 měsíce) můžete také promarodit (DPN) a neschopenku může vystavit praktický lékař (kožní potíže, psychika atp.i pro potíže pohybového aparátu/páteře, jakékoliv onemocnění)..
Převedení na jinou práci by muselo být na základě doporučení lékaře. Respektive zákazu výkonu práce. Pak by se to mohlo řešit přes pracovní lékařství, ti ale řeší spíše chorobu vzniklou ze zaměstnání.
Porozumněla jsedotazu tak, že chcete ve stávajícím zaměstnání zcela zkončit.
Pokud zaměstnavatel nepřistoupí na vzájemnou dohodu s Vámi o okamžitém ukončení PP, bez lékaře to nepůjde......

da ny

Doplnit již mohu jen sem ;):
https://www.pra­comat.cz/porad­na/odchod-do-duchodu/358-nejcastejsi-nemoci-a-invalidni-duchod.html
„Lupénka a invalidní důchod
Podstatou lupénky (lupusu) je zánět, který se může vyskytnout kdekoli v těle. Podle toho, které orgány lupus nejvíce postihuje, se rozlišují také jeho formy. Dopad lupénky na míru poklesu pracovní schopnosti člověka se řeší zde.“
http://kupnisi­la.cz/nemoci-pro-invalidni-duchod/
http://kupnisi­la.cz/kuze/

cochee

Wtf?? Lupénka ≠ lupus… to je mi ale „odborný“ server…

da ny

Ani jsem si nevšimla té chyby ;(, hledala jsem kategorizaci (snad spodní odkaz) pro ID..
Jde spíše o to, že lupénka je sužující a KoubaXXX má řešit vše s lékaři a psoriáza může vést i k invaliditě…
https://www.na­seduchody.cz/po­radna_92-lupenka-a-invalidni-duchod.html

"Lupénka je horší než nádory a deprese "
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/lupenka-je-horsi-nez-nadory-a-deprese/

Kepler

ivzez: rozhodující je, čí pacient tazatel je a nemusí to být „závodní lékař“, jestli tedy něco takového povinného ještě vůbec existuje. Rozhodující je vždy rozhodnutí praktického lékaře u kterého je přihlášen, nezávisle na odborných lékařích.

mosoj

Keplere, nemáš pravdu. Ivzez má přehled a všechno co píše je pravda. Opět jsi nezklamal.

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

ivzez

Pro zaměstnavatele je rozhodující posudek lékaře, s kterým uzavřel smlouvu o poskytování pracovně lékařských služeb (zkrátila jsem na „závodní lékař“) nebo posudek z kliniky pracovního lékařství.

Podmínkou je vyhotovení posudku lékařem, který zná pracovní podmínky a všechna pracoviště u zaměstnavatele. Praktický ani odborný lékař, kterého navštěvuje většina zaměstnanců tyto znalosti nemá.

Vím i o případech, kdy zaměstnavatel pro jednoho zaměstnavatele kvůli pracovním podmínkám pracovat nemohl, ale pro jiného s jinými pracovními podmínkami mohl vykonávat stejný druh práce.

Toto není žádný praktický lékař schopen posoudit. Proto lze vyjádření jiných lékařů brát pouze jako doporučení, nikoliv jaki závazné pro zaměstnavatele.

Spojení/Obrat „závodní lékař“ jsem použila jenom pro zkrácení → doufám, že z mé reakce zde v diskuzi je jasné, oč jde.

Kepler

Jestli je příslušný praktický lékař schopen něco osobně posoudit je nebo není, je irelevantní, od toho mu slouží zprávy odborných lékařů. Legaslativa je taková, že jeho zpráva rozhodující. Samozřejmě používá i vyjádření odborných lékařů. Ti ale nemají právo zakázat činnost.

Kepler

Jen pro doplnění z osobní praxe: žádný zaměstnavatel po mně nechtěl jinou zprávu než od praktického lékaře. Pouze v případě určitých nároků může požádat pracovního lékaře. Např. při práci s točivými stroji je vyloučena epilepsie apod.