Katusa

Které stromy se dají rozmnožit zakořeněním větvičky?

Zkoušela jsem takhle rozmnožit tůji a povedlo se, myslíte si, že by to takhle šlo i třeba s borovicí?

Nejlepší odpověď
michael69

Rozmnožování dřevin řízky(krátké větvičky) je běžná zahradnická praxe.Má to svá specifika podle druhu rostliny,kdy řízky nařezat a jaké(bylinné či dřevité) a kdy je sázet a jak to provést.Jsou dřeviny,které se ujímají z řízků snadno (např.buxus(zi­mostráz),někte­ré vrby,topoly i zmíněné thuje..atd..) a dřeviny,které se množí řízky hůře,nebo velice těžko.V takových případech se množí spíše semeny.U množení semeny je ale nevýhoda ta,že se můžou objevit mezi semenáčky bastardi(křížen­ci,případně může jedinec nést znaky,které neodpovídají plně vzhledu dané rostliny (např.místo typických červených listů mu rostou zelené…)To se u řízkovanců nestává naopak jsou rostliny pak odolné k tvarování,stří­hání (Buxus,thuje)Také pěstování rostlin ze semen není u některých rostlin nic jednoduchého,přes­tože je třeba rostlina jinak nenáročná na pěstování.Ještě dodám, že to že se Vám řízek zazelená ještě neznamená,že se ujal.Často řízek vyžene lístky jen než se vyčerpá z toho co v něm zbylo z matečné rostliny a poté uhnije aniž by vypustil kalusy(předchůdce budoucích kořenů).Jehličnany se běžně vysévají.Doporučuji literaturu o rozmnožování dřevin.Řízkování je nejlepší způsob jak si pomnožit oblíbené rostliny aniž by ztratily znaky matečné rostliny. :)
Doplňuji:
Ještě dodám,že trochu podobné řízkování je množení hřížením.To je když rostlina sama vytváří ze svých kořenů pod sebou nové rostliny(trnky,ma­liník,škumpa,a­kát,atd.).Tyto lze vyrýt,odtrhnout od matečné rostliny a sadit samostatně.Ujímají se až na vyjímky (např.olše) velice snadno.

Další odpovědi
hanulka11

určitě- borovice také jde množit odnoží

přečtěte si zde
http://abeceda­zahrady.dama.cz/de­fault.aspx?ar­ticle=112

Toruk

Zapíchnul jsem do země proutky javoru, jen za účelem značení, nezaléval jsem je a po pár dnech se zazelenaly. Asi těch druhů, které lze takto množit bude spousta.