sardinie

Která varianta slova je správná?

Mějme příklad:

  • ,,X'' slouží k VYTVOŘENÍ ,,Y''.
  • ,,X'' složí k VYTVÁŘENÍ ,,Y''.
  • ,,X'' slouží k TVORBĚ ,,Y''.

Která varianta je správná? A proč?
Nedokáži pojmenovat tento gramatický jev, abych si odpověď dohledala na internetu.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Z principu všechny, záleží spíš jen na kontextu. Tvar „vytvoření“ je od dokonavého slovesa „vytvořit“, což znamená jednorázovou činnost, zatímco „vytváření“ je opakovaná aktivita.

Další odpovědi
annas

Používá se výraz tvoření slov jako součást tslovotvorby.
V češtině se nová slova tvoří stále, proces není ukončený, taklž se uvádí děj probíhající podle daných pravidel odvozováním, skládáním, krácením atd. . V češtině na rozdíl od němčiny se slova tvoří nejčastěji odvozováním. Se slovotvorným základem X se při odvozování spojuje tzv. formant. Může to být předpona , přípona, koncovka, případně kombinace předpony i přípony, koncovky či kmenotvorné přípony.
Vy si pak sama můžete utvořit/vtvořit např. přivlastňovací přídavné jméno od Eva – např. znám Ev-iny kamarádky, Od kořene slova Ev-a x jste vytvořil příponou příd. jméno přivlastnovací.
. Od vlastního jména Michal pak podle vzoru otcův např. Michal-ovi bratři jsou mladší než on atd.

Jak vypadá slovo Y utvořené příponou od slova X. např. let – let-ec, let-uška, let-ec-ký lét-ající,, let-ový atd.

Řazením slov postupně odvozovaných vznikne slovotvorná řada. Vznikají slova příbuzná = mají stejný kořen. . Souhrn všech slov příbuzných = slovní čeleď. V níoh jsou vztahy různé,.

Ještě další pohled .Ve slovotvorbě rozlišujeme slova motiovovaná a nemotivovaná =značková, inak také slova slova utvořená,. fundovaná = od učeit = učitel, učitelka. a slova původníi, nedutvoředná – nos, krk, hlava.

Spojení slova základového sed slovem utvořeným = základní slovotvorný vztah . = fundace.

Tvary, které jste uvedla, jsou synonymní, ale opravdu záleží na tradici, spisovné psané či mluvené češtině, nebo obecnél Tvoření slov je odborný termín, který se stal odborným názvem proi jazykovou disciplínu, jak jsem uvedla výš , tj. Tvořeníí slov, ty ostatní nejsou odbornými termíny i když se liší videm, takže se dají použít, ale nikoliv v odborné slovotvorbě.

Ještěš mš napadlo, odvozování z x vznikne y = derivace z víceslovného vznikne jednoslovné pojmenování – zubní lékař = zubař, nebo konverze – z příd. jméno vznikne jméno podstatné, např. kdo, co nemocný.leží v posteli.