Je slovo „alkohol“ původem z arabštiny?

Po dlouhé pauze jsem se vrátil s otázkou na slovo „alkohol“. Je toto slovo původem arabské? Vycházím z předpony „al“, ale nejsem si jistý, jestli uvažuji správně.

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/photos/pi­vo-na-zdrav%c3%ad-z%c3%a1pad-slunce-839865/

Nejlepší odpověď
marci1

Alkohol pochází ze středolatinského slova alcohol, které bylo převztato z arabského al-k uh l (jinou variantou je al-k uh lul).

Původní význam byl „antimon“ – jemný prášek sloužízí k černění očí. Později byla takto nazývána v alchymii jakákoli látka získaná destilací či sublimací. A teprve až v 16. století byl tento výraz (alkohol) použit ve smyslu, ve kterém ho známe dnes.

„Alkohol“ neoznačoval jen pití
„Alkohol“ sloužil i jako prchavá látka rozptylující voňavky, ve kterých si arabové velmi libovali. Dále alkohol používali i ve zdravotnictví. S jeho pomocí vypalovali otevřené rány a tkáně malomocných. Dokonce na islámských územích byla největší hojnost nemocnic, které byly v dobrém stavu. Péče v nich byla bezplatná, což v jiných zemích světa neexistovalo. 🙂

https://alkoho­lia.cz/magazin/slo­vo-alkohol-pochazi-z-arabstiny-oznacovalo-prasek-pro-cerneni-oci

Další odpovědi
annas

Co uvádí Jří Rejzek v Etymologickém slovníku

Ano slovo alkohol pochází z arabštiny, i když se do češtiny dostalo z latiny.

"alkohol, alkoholik, alkoholický, alkoholismus. Ze střlat. alcohol a to z arabského .
al-kuḥl (španělsko-arabská varianta al-kuḥul).

Původní význam byl ‘antimon’, ‘jemný antimonový prášek sloužící k černění
očí’, později (v alchymii) ‘jakákoli látka získaná destilací či sublimací’.

V 16. st. je doložen termín alcohol vini ‘vinný
extrakt’, odtud dnešní rozšířený význam. ve smyslu, jako ho známe dnes.

-
JiInak zde

https://www.za­kulisislov.cz/al­kohol/

"Arabské slovo, které je základem výrazu alkohol, znělo al-kuhl a znamenalo něco úplně jiného. Al- je arabský člen a kuhl je prášek, a to prášek antimonový.

Antimonovým práškem si arabské ženy černily řasy a víčka, aby jejich oči vypadaly větší a zářivější. Ten prášek byl velmi jemný, a tak středověcí alchymisté, kteří měli arabská slova ve zvláštní oblibě, slovem al-kuhl nebo pošpanělštěným al-kuhul začali označovat všechno jemné, všechno, co bylo obtížné nahmatat – nejprve různé prášky a pak také nehmatatelnou páru, která vystupovala z vřících tekutin.

Páru, která při vaření vycházela z vína, nazvali alkuhul vína a později zkrátili na alkuhul. Pak se usoudilo, že základem opojnosti vína je právě tato pára a dnešní význam slova alkohol byl na světě. Slovo poté přešlo v podobě alcohol do středověké latiny a odtud do moderních evropských jazyků.

Takže alkohol bývala pára z vařeného vína, předtím pára z jakékoliv kapaliny, ještě předtím cokoli nehmatatelného a úplně na počátku antimonový prášek používaný k barvení řas a víček krásných arabských žen."

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.