Jiri0008

Kolik voltů je potřeba k prasknutí wolframového vlákna žárovky??

Nejlepší odpověď
Edison

Od napětí nikdy nic nepraskne. Od napětí přeskakují jiskry. Přepaluje výkon. Výkon je napětí krát proud, napětí je odpor krát proud, čili výkon je také odpor krát kvadrát proudu. Na takto položenou otázku ani nelze odpovědět, neb není známa konstrukce vlákna, která udává jeho odpor a schopnost udržet teplotu (tedy výkon) bez poškození.

Další odpovědi
Schluker

Vsechny. Sorry, ale na otazku nelze odpovedet, viz Edison.

quentos

Kolik „Voltů“? Asi stačí, když na ni jeden Volta šlápne…

Kelt

S wolframem jsem dělal více než 10 let a zapamatoval jsem si, že bod tání W je asi 3600° C. To vlákno má určitou délku a průměr a z toho odpovídající odpor. Pokud rozsvěcuješ světlo a přidržíš vypínač v mezipoloze, uděláš zkrat, vyhodíš jistič a přepálíš vlákno. Ta žárovka je na 220 W, třeba 60 W, ale jaké byly podmínky pro prasknutí vlákna, nevím.

cochee

Myslíš si třeba, že 30 V je málo?

100% úspěch. Žárovka na 12 V. Nemá snad vlákno z W?

Dochy

Nelze odpovědět – jak už mnozí odpovídali 😉
Téměř jisté je, že jednou praskne i při podpětí, krátkodobě zpravidla vydrží i 50% navíc.

Dochy

Kelt
…Pokud rozsvěcuješ světlo a přidržíš vypínač v mezipoloze, uděláš zkrat, vyhodíš jistič a přepálíš vlákno.

Tak takhle ne… běžným blbnutím s vypínačem neuděláš zkrat. Můžeš způsobit jiskření na kontaktech, což způsobí sérii proudových rázů, na které může vlákno zareagovat prasknutím.