pragbear71

Kdy a kým bylo určeno, že právě narození Krista bude celosvětový uznávaný věk?

zkrátka kdo a kdy určil že narození krista je rok nula, navíc proč to není 24.12..v den narození krista, ale až 1.1. – k tomu souvisí otázka – proč tedy se narození krista nestalo 1. ledna – když si každé náboženství předtím určovalo své datum

Nejlepší odpověď
dubraro

Domnívám se, že ani jeden z předchozích odpovídačů neodpověděl na otázku tak jak byla položena.

Systém „Anno Domini“ (Léta Páně) byl vyvinut mnichem jménem Dionysius Exiguus (narozen v Malé Skythii) v Římě roku 525 jako jeden z výsledků jeho práce při výpočtu data Velikonoc. Ve svých velikonočních tabulkách Dionysius přiřadil rok AD 532 k roku 284 vlády císaře Diokleciána.

Prvním historikem nebo kronikářem, který použil letopočet „Anno Domini“ jako primární datovací mechanismus byl Victor z Tunnuny, africký kronikář ze šestého století.

Viz dlouhý člének zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1%C5%A1_le­topo%C4%8Det

Další odpovědi
annas

Vaše otázka je nepřesná, je třeba ujasnit si pojmy ,co považujete za celosvětový uznávaný věk narození Krista?

Narození Krista, – Vánoce, začátek nového roku, rozdílné kalendáře – gregoriánský, juliánský, čínský, židovský atd.

"Nový rok je svátek začátku nového roku. Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře připadá na 1. ledna.
V noci z 31. prosince na 1. ledna svět slaví konec roku a tak i začátek nového.

Podle jiných kalendářů připadají oslavy nového roku na jiné dny: v juliánském kalendáři, který používá pravoslavná církev, připadá Nový rok na 14. ledna podle gregoriánského kalendáře.

Původně se počátek cyklu roku odvozoval od rovnodennosti či slunovratu stejně jako počátek dne je stanovován různě (úsvit, poledne, západ Slunce, půlnoc)."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nov%C3%BD_rok

V archivu je otázka, kdy začal nový letopočet. – viz odkaz níž.

Dovíte se, kdo stanovil začátek našeho letopočtu. Stejně jak je to s narozením Krista.

"Náš letopočet (zkratka n. l.) nebo také běžný letopočet je odměřování let začínající rokem 1 gregoriánského kalendáře. Začal být počítán od domnělého narození Ježíše Krista, proto se léta našeho letopočtu označují také za léta křesťanské éry, po Kristu (po Kr.), léta Páně, latinsky Anno Domini.

Léta před rokem 1 n. l. se počítají opačným směrem a označují se před naším letopočtem (př. n. l.), případně před Kristem ( př. Kr.) nebo před křesťanskou érou.

V tomto číslování neexistuje rok nula, který se však objevuje v astronomickém systému a ISO 8601."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1%C5%A1_le­topo%C4%8Det
http://kalendar­.beda.cz/exis­toval-rok-nula

Jiné označování letopočtu
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Anno_Domini

Narození Krista
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-uz-prokazane-spravne-narozeni-jezise-krista

http://kalendar­.beda.cz/data-narozeni-a-ukrizovani-jezise-krista

Jinak archiv
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pred-kolikati-lety-byl-rok-0

--
Ad dubraro,

bohužel nerozklikl jste moje dva odkazy, jeden je dokonce stejný, který jste vložil později. Rovněž v tom druhém je zmínka, o začátku letopoščtu.

Arne1

Není to zrovna celosvětově uznávané, ale převládající díky mezinárodním vztahům kde hrají prim země s křesťanským původem.

Kromě toho se používá ještě několik dalších kalendářů:

Islámský kalendář je výjimečný tím, že je čistě lunární a nezná ani přestupné měsíce, běžné i v daleko jednodušších kulturách, korán totiž přestupné měsíce výslovně zakazuje. Byl zaveden chalífou Umarem roku 637, počátek letopočtu byl stanoven na rok 622 (hidžra) (tedy 1. muharram roku 1 = 16. červenec 622).

Židovský kalendář je lunisolární, tzn. měsíce jsou počítány podle Měsíce a roky podle Slunce. Letopočet se datuje od stvoření světa, latinská zkratka je AM (Anno Mundi). Všechny měsíce židovského kalendáře začínají novem, respektive objevením prvního srpku nového měsíce, rok a letopočet se pak mění prvního dne měsíce tišri. Ve starověku byl nový měsíc vyhlašován na základě svědectví o pozorování. Kalendář založený na přesných výpočtech se začal používat od poloviny 4. století a dnes platný židovský kalendář zůstal nezměněný od 10. století.

Čínský kalendář, někdy také čínský lunární kalendář (odvozený od pohybu Měsíce), patří mezi nejstarší známé datovací systémy. První zmínka o čínském kalendáři pochází z roku 2637 před n.l. a dodnes se stále používá v Asii, především v Číně, Taiwanu, Japonsku, Vietnamu a v Koreji. Zahrnuje prvky jak lunárního tak i solárního kalendáře. Pro většinu denních činností se dnes v těchto zemích používá gregoriánský kalendář, zatímco čínský kalendář se používá k určení významných svátků, jako je Čínský nový rok.

Zdroj: http://www.chro­nomag.cz/clanek/2010-06-28/kalendare-jak-vznikly-jake-zname-a-jak-vypadaji.html

pragbear71

děkuji za odpovědi,ale nejlepší odpověď je ta 3(dubraro)..ostatní dvě řeší úplně něco jiného než jsem se ptal..první řeší věk Krista.....ne věk jako letopočet – na což jsem se ptal,,druhá řeší kalendáře.. taky jsem se na to neptal..přesto nikdo prozatím neodpověděl – proč rok(kalendář) nezačíná narozením Krista 24.12. ale 1.1.když už se říká, že se vše počítá od narození Krista..je to 7 dnů rozdílu…je to pro mne jako zajímavost proč tomu tak je,,toť vše.

dubraro

U židů začíná náboženský život chlapce jeho obřezáním. To se dělá 8. dne po narození. Proto toho dne začíná i křesťanský rok.

annas

V pořádku. Je to Vaše rozhodnutí.

Jen nechápu, že jsem vložila stejný odkaz jako po mně dubraro. Stačilo rozkliknout a dověděl jste se totéž.