talka

Je už prokázané správné narození Ježíše Krista?

Zatím je snad jen dohad, že se narodil asi o 7 let před naším letopočtem.
Doplňuji:
To Čeněk Modrý: „Ježíš se narodil 4 př.nl a zemřel 29 n.l.“ – Spolehlivý pramen???

Nejlepší odpověď
annas

Údaje se různí, takže těžko říct, které jsou správná.

"Historická svědectví, která jsou k dispozici, neumožňují určit přesně datum Ježíšova narození a smrti. Podle Matoušova evangelia se Ježíš narodil v judském městečku Betlémě, v čemž shledává naplnění starozákonního proroctví Micheášova.

Proto někteří historikové nepovažují tento údaj za zcela spolehlivý a domnívají se, že se může jednat o legendární údaj vytvořený na základě připodobnění Ježíše ke králi Davidovi, který pocházel právě z Betléma atd.

Ježíš Kristus (mezi 7 a 4 př. n. l. – mezi 29 a 33), Biblická datace Ježíšova narození není jednoznačná: Evangelium podle Matouše klade Ježíšovo narození před smrt Heroda Velikého, k níž došlo roku 4 př. n. l., zatímco Evangelium podle Lukáše je klade do souvislosti s římským sčítání lidu, které se událo za působení syrského místodržitele P. Sulpicia Quirinia. Doklady o censu hovoří o roce 6 n. l., avšak je možné, že se nejednalo o první sčítání lidu za Quiriniova místodržitelství. Další indicii může představovat betlémská hvězda, tedy neobvyklá konjunkce planet, jež bylo možné v Palestině pozorovat roku 7 př. n. l. Porovnáním údajů o vystoupení Ježíšova předchůdce (Jana Křtitele v 15. roce vlády císaře Tiberia, tedy roku 28 n. l.) a samotného Ježíše, jemuž tehdy bylo asi třicet let, vychází rok Ježíšova narození někdy kolem přelomu letopočtu. Většina historiků dnes klade Ježíšovo narození mezi roky 7 a 4 př. n. l.

Rok Ježíšova narození se pokusil vypočítat jako první na základě historických záznamů, dostupných v 6. století, mnich Dionysius Exiguus, který však tento rok neurčil přesně. Na základě Dionysiova výpočtu se přesto začal užívat křesťanský letopočet, který je dnes letopočtem celosvětově nejběžněji používaným. atd.

http://zivoto­pis.osobnosti­.cz/jezis-nazaretsky.php

Jisté je, že od výpočtu Ježíšova narození se datuje náš letopočet a že vzkříšení Ježíše Krista je zakladnim bodem křesťanství.

Další odpovědi
gecco

Já myslím, že na tuto otázku už nikdy opravdu spolehlivou (správnou) odpověď nenajdeme…
😉
A myslím si i to, že na tom až tak nesejde – Ježíš ´založil´ tehdy novou odnož náboženství a to se celosvětově rozšířilo – co sejde na několika letech vrámci datumu narození?
😉

arygnoc

čaká sa, čo na to chuck norris.

;-Q

zzzlatokopka

Kdoví jak to tenkrát bylo a zda se vůbec narodil.
Je sním spojeno tolik nemožných věcí (chození po vodě atd.), že si myslím, že existoval stejně jako pohádkový drak. Ono se církvím věřit vůbec nedá, plácají jeden blábol za druhým, tak proč jim věřit toto?

Elk

Katolická církev, jako jedna z nejkrutějších a nejdemagogictějších struktur, která ani neví kde, kdy, za jakých okolností, čí je syn, kde zemřel, kde má hrob nás – jako lidstvo již cca 2000 let ovládá, si nezaslouží, aby jsme ji věřili.
Taky jsem MUSEL !!! v dětství chodit do kostela a tzv. VĚŘIT na modlu.
Prokázání narození Ježíše není důležité, to se katolíkům nehodí.
Důležitý jsou ovce, jenž jsou ochotni věřit…!

ivzez

Jestli se Ježíš Kristus opravdu narodil,
bylo jeho narození správné.

Pod nesprávným narozením bych viděla spíše potrat …

Talko, neměla jste otázku formulovat trochu jinak?

marci1

Existuje více dohadů : http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/historie-datum-narozeni-krista-d34-/p_kultura.as­px?c=A131221_220226_p_kul­tura_wag
Doplňuji:
Ježíš Kristus (mezi 7 a 1 př. n. l. – mezi 29 a 36 n. l. ?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Je%C5%BE%­C3%AD%C5%A1_Kris­tus

anonym

Ježíš se narodil 4 př.nl a zemřel 29 n.l.

Astronom Jacques Cassini v roce 1740 prosadil tento rok 0 resp. nultý pro astronomii. Po roce nula následuje rok 1, čili 1. (první) atd. Před ním je rok –1, první před (naším) letopočtem.

anonym

Talko,není to pravda,nikdo nic takového nikdy neprokázal,je to jen teze,že se
Ježíš se narodil 4 př.nl a zemřel 29 n.l."

Roman71

Talko,
úplně nejjednodušší by bylo zjistit, který rok Ježíš zavedl slavnost na připomínku jeho smrti, které se dodnes křesťané po celém světě jednou za rok zúčastňují.

Jisté je, že podle židovského lunárního kalendáře to byl přesně 14.nisan po západu slunce, kdy podle tehdejšího vnímání času začínal den. Židé slavili tou dobou Pasach (vyjití z otroctví v Egyptě) až do příchodu Ježíše, který tento svátek změnil na připomínku jeho výkupní smrti za lidstvo.

Od tohoto roku si odečti 33 a půl roku a vyjde ti přibližně doba narození Ježíše (přelom září/říjen). To že katolická církev „uzákonila“ den zimního slunovratu jako den narození Ježíše je dosti zavádějící a matoucí. Ale stalo se tak :)

Pokud budeš chtít, můžu se ti to pokusit zjistit z nějakého důvěryhodného pramenu :)

zzzlatokopka

Talko to je můj názor, já na věci co nejsou průkazné nevěřím. Podle mého názoru to má stejnou hodnotu, jako čtení z karet nebo numerologie. Až na to, že numerologové neupalovali lidi:-(

Vždy když je mi nějaký názor vnucován a nemám možnosti prát se „Proč to tak bylo?“ „Jak víš, že to tak bylo?“ tak ty informace nepovažuji za důvěryhodné.

Chápu, že Váš názor je jiný, já vám ho nevymlouvám:-)