Gestas

Jaký kalendář používali Římané v 1. století?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží, jak se na otázku díváte.

Odpověď na otázku "jaký? Koncipovaný jako sluneční kalendář. Který? Juliánský.

O druzích kalendářů bylo vloženo několik podobných, ale obecnějších otázek.

http://kalendar­.beda.cz/rimske-datovani
http://www.or­thodoxia.cz/ka­lendar/julian­sky-kalendar.htm

Římané samozřejmě používali juliánský kalendář, který byl koncipovaný jako sluneční kalendář, založený na cyklu ročních období . Původní římský kalendář byl lunární.

Schéma nového kalendáře navrhl řecký astronom Sosigenes z Alexandrie poradce římského císaře Julia Caesara při reformě kalendáře v roce 46 př. n. l.

Římský kalendář byl nahrazen tzv. juliánským kalendářem, který obsahoval přestupný rok (po třech rocích s 365 dny následoval přestupný s 366 dny).

Po Sósigenovi je pojmenován kráter Sosigenes na přivrácené straně Měsíce.

Další odpovědi
led

Platil juliánsky kalendár, ktorý ešte v 1. storočí pred Kr. zaviedol Gaius Iulius Caesar.