Stříbrný

Kdo mi poradí ustálená slovní spojení, která vznikají spojením přídavného a podstatného jména?

Předem podotýkám, že to není DÚ...na ty už jsem trochu stará .-)

Potřebuju poradit nějaká ustálená slovní spojení, která vzniknou spojením podstatného jména, ze kterého se vytvoří přídavné a dalšího podstatného jména...ale ráda bych, aby vzniklo známe slovo, ale s úplně jiným významem...např. ZLATO + DÉŠŤ = ZLATÝ DÉŠŤ...(příklady které jen rozvíjí podstatné jméno např. ryba + polévka = rybí polévka ani nepište...)
pár slov mám, ale potřebovala bych ještě jedno...tak zapojte mozečky (víc hlav víc ví) a poraďte mi .-)...díky...

Doplňuji:
díky všem za odpovědi, ale asi jsem se špatně zeptala, protože většina návrhů je úplně mimo mísu...
potřebuju slova, která jsou lehce vyjádřit obrázkem a jejich spojením vznikde JINÉ BĚŽNÉ slovo...většinu z toho (kromě labutí písně, ale píseň těžko jednoduše vyjádřím obrázkem a tygřího oka, ale oko už mám použité...) je nevhodné...většina návrhů jen rozvíjí podstatné jméno a dělá s toho "jakože" jiný význam...myslela jsem něco ve stylu "slenice mléka + kus antukového povrchu se startovními čísly = názem naší galaxie"...nebo již avizovaný keř - zlatý déšť (neměla jsem na mysli déšť z nebe, který má zlatou barvu)

PS: a copak je to Adrianina mit? já znám jen Adrianinu niť .-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Např sousloví z antiky - jejich význam je přenesený...

labuť + píseň - labutí píseň , lev + jáma - jáma lvová, drak + setba - dračí setba,, žába, myš + válka - žabomyší válka, zlato + tele = zlaté tele..

Případně jména - Ariadna + mit - Ariadnina mit, Kolumbus + vejce, Tantal + muka atd.
Doplňuji:
Oprava překlepu - Ariadna + nit = Ariadnina nit. Ale také nevím, co je názem naší galaxie.
---
Otázka je opravdu nepřesně formulovaná. Mezi ustálená slovní spojení patří i sousloví, která se často tvoří z podst. a příd. jména. Že vám nevyhovují, je jiná skutečnost. .
-----

... "většina návrhů jen rozvíjí podstatné jméno a dělá s (Z) toho "jakože" jiný význam..." .... To je podstata sousloví, která vznikají přenesením významu např. metaforou, metonymií, ale jde o spojitost s původním významem.
----
Jenže v příkladu na " zlatý déšť" jde rovněž o rozvité podstatné jméno - význam základní i přenesený, zatímco příklad v dodatku je jiný.

více v diskusi

Další odpovědi:

Odpoveď byla označena jako užitečná
Bronzový

... něco jako "les" + "roh"- lesní roh...?

Stříbrný

Stříbro + vlas = STŘÍBRNÝ VLAS (šedivý).....ale nevím jestli je to ono.

Zlatý

tygr + oko -> tygří oko
;-)

Pokročilý

Růže + pole = růžové pole

Zlatý

žába + vlas = žabí vlas (druh řasy)

Diskuze k otázce

Stříbrný

Funna

gecco...pěkné...ale oko už mám použité s jiným zvířetem, tohle by se pletlo :-((...něco dalšího nemáš?

Zlatý

gecco

kuře + oko -> kuří oko (clavus) - asi taky nevyužiješ
ryba + prst -> rybí prst/y (´blaf´)
tuleň + nemoc -> tulení nemoc (lenost)
ječmen + zrno -> ječné zrno (kožní absces)
vzduch + zámek -> vzdušný zámek (chiméra)

Zlatý

gecco

medvěd + lejno -> medvědí lejno (kyt)
beran + roh -> beraní roh (paprika)
Velryba/prase + prst -> velrybí/prasečí prst (erysipeloid, kožní choroba)
moře + kráva -> mořská kráva (moroň,dugong)
___
A už z toho blbnu...
;-)

Stříbrný

Funna

díky...sice by se mi z toho hodil jen vzdušný zámek, (ten mne už taky napadl), ale jaký obrázek použít na vzduch fakt netuším...

Stříbrný

Funna

lahny...bohužel je to to samé jako s polévkou...jen říkáš, jakou má ten vlas barvu...ale pořád je to jen vlas...

Stříbrný

lahny

a co třeba. MOŘE + PLAVEC = MOŘEPLAVEC

Stříbrný

Funna

ne díky...chci nová slova...ty jsi jen ze dvou udělal jedno s úplně stejným významem..

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2734
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.