Baron_X

Kdo vymyslel abecedu? Proč je pořadí písmen v abecedě zrovna takové?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Již víme, jak a kde vznikla první písma. Je také zřejmé, proč vznikla. Ale stále ještě neznáme odpověď na zajímavou otázku, kdo a jak vytvořil abbecedu (či chcete-li znakovou poslounost typickou pro dané písmo). Obávám se, že dnes budu pouze vršit otázky, neboť důkazů, jež by nás přivedly k odpovědím, je příliš málo. Ale někdy není špatné jen tak potrápit mozek přemýšlením a vymýšlením různých hypotéz, co říkáte?

Část odpovědi již také známe. Víme totiž, kdo první použil (což nemusí znamenat vymyslel!) termín abeceda (respektive alfabeta). Byli to staří Řekové, kteří tak označili svou abecedu. Otázkou však stále zůstává, jak vůbec někdo přišel na nápad přiřadit jednotlivému znaku jednotlivou fonetickou hodnotu. Pátrání po abecedě je tedy pátráním po původu hláskového písma. Opět se nabízí několik možností, abeceda se mohla vyvinout prakticky ze všech starých písem (myslí se tím písmo klínové, hieroglyfické, krétské atp.), hláskové písmo však mohlo také někoho napadnout. Zde razí několik badatelů populární myšlenku, že za vynálezem abecedy stojí děti, které jsou považovány za nepředpojaté a vidí nové možnosti tam, kam by se dospělý ani nepodíval. Hezké, ne? Abeceda údajně vznikla kvůli zápisu Homérových eposů, alespoň to tvrdí zřejmě nejoriginálnější hypotéza týkající se jejího vzniku. Nebo možná stál na počátku abecedy tlak obchodníků, kteří požadovali další zrychlení aa zjednodušení písma k dalšímu urychlení obchodních vztahů? Možná, avšak pak je překvapující, že se nedochovaly žádné písemné zápisy o obchodních transakcích, psané v nejstarších abecedách..........

Zdroj: http://historie-pisma.wz.cz/po­catky_abecedy­.htm

Další odpovědi
franku

Že by pan Abeceda?:)