Avatar uživatele
zjentek

co je to hnidopich?

..myslím to slovo, které používal Grégr, drAxl a dudu :o
Doplňuji:
mně se to nezdá, to střílíte od pasu? Ta otázka už je tady asi 4× a pořád bez fundovaného výkladu. Kdyby byly ty odpovědi faktem, tak to bych taky díky tohoto doplnění moh bejt hnidopich a to mi nějak nesedí :o

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga, marci1 před 3750 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

hnidopich – nespisovný hanvlivý výraz. Ten, kdo se zabývá zbytečnostmi.

Odvozené od podst. jméno hnida = vajíčko vši’; expr. ‘něco malicherného’,
hnidopich. Všeslovanský výraz, který stejně jako v jiných jazycích znamená – něco roztírat, třít, piitvat, označovat nepříjemné všední skutečnosti. Kdysi mít hnidy či blecfhy – tabu.
Etymologický slovník
Doplňuji:
Odpověď vagry na otázku Jak vznikl hnidopich
viz otázka http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-vyraz-hnidopich

.„Když někoho označíme za hnidopicha, použili jsme toto zajímavě znějící slovo jako označení, cituji Slovník spisovného jazyka českého, člověka, který "si všímá jen maličkostí, malicherností“, který je „omezený puntičkář“. Také prý se takovým lidem říká hnidař a Vladislav Vančura to slovo použil v podobě hnidous.

Slovo hnidopich prvně použil nebo spíš zpopularizoval politik, novinář a vydavatel Julius Grégr v článku, který vyšel roku 1886.

Když se zamyslíme nad výrazem hnidopich, asi nás napadne, že nějak souvisí se slovem hnida, pojmenováním vších vajíček. Ano, souvisí. Pro lepší pochopení oné souvislosti ocituji z knížky Pavla Eisnera Čeština poklepem a poslechem.
„Hledati, vypichovati hnidy. Řeklo by se, že hledati vší vajíčka na slušných lidem bude počínáním marným, ale není: nějaká ta hnida se vždy najde, a aby ji našel, od toho je na světě hnidopich; nemluvě ani o případech, kdy najde něco, co je povážlivostí, chybou, vadou právě jen v jeho očích.
Co je v životě pidimužíčků, prskavců, slintavců, kteří jásají své Heuréka! našedše hnidu.
Co budulínků a valihrášků umných, chytrých, slovutných, kteří vypíchnuvše hnidu na cizí hlavě, začnou sami sobě skoro připadat jako muži.“ Tak tedy, jak svědčí Pavel Eisner, hnida jako vší vajíčko, a vypichování, zdůrazňovaní malicherností podobných hnidám, daly vzniknout zajímavému, dodnes používanému slovu, které má pro většinu z nás nesrozumitelný původ.....
.......Ze stejného kořene pochází i slovo hnít, možná i výrazy hnis a hnus. Hnidy prostě nejsou nic příjemného. Ostatně hnidopichové také ne.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

stručná charakteristika: hnidopich je štoural šťouravý, který si všímá jen maličkostí.
Doplňuji:
Že by se ozvala „potrefená husa“......?!

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Malicherný detailista (puntičkář)…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

hnidopich hledá na všem nějaké nedostatky, i když tam žádné nejsou..takže tím, že nevěříš, chováš se jako hnidopich!…zbytek si přečti na wiki http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/hnidopich

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Detailista a puntičkář, který upozorňuje na nedostatky a sleduje je bedlivě zejména proto, aby chybujícího vytočil, chorobný vysvětlovač. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Jo jo, je to hnidopišská otázka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ale nestřílí. Wiki k tomu říká následující:

význam – člověk, který neváhá kritizovat za maličkosti, který přikládá nepřiměřenou váhu detailům
Když někoho označíme za hnidopicha, použili jsme toto zajímavě znějící slovo jako označení, cituji Slovník spisovného jazyka českého, člověka, který „si všímá jen maličkostí, malicherností“, který je „omezený puntičkář“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

..a když se hnidopich zabývá nedostatky, jak víte vy, že už tam žádné nejsou? :o

před 3750 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

funna: takže hnidopich je kladná postava? Mě učili, že důvěřují jen hlupáci a podle tebe když nevěřím, jsem hnidopich- takže klaďák.

před 3750 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

dudu: tak husa nevím, ale v tvém případě bude kratší vypsat co nejsi, než co jsi:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byl-jsem-snad-bila-vrana-ci-tokajici-tetrev
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsem-snad-hnidopich-a-vyzaduji-prilis
..ještě řekni, že seš taky bílej kůň a já se picnu :o

před 3750 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek