quentos

Kde je konec staré dobré heřmánkové masti?

Dnes už se dá koupit leda něco se „vznešeným“ (ve skutečnosti odporným) názvem Dermazulen, který kromě heřmánku (resp. pouze heřmákového oleje) obsahuje spoustu dalších složek, které ví bůh, co mohou zapříčinit. Přitom jestli se nemýlím, distributorem obou byla fa. Zentiva, která má ze všech těch srágor, jež cpe do nemocných lidí, jistě peněz dost. Co tuto firmu k tomuto kroku tedy vedlo…? Dostává nějaké dotace, když z „masti“ udělá „lék“ s latinsky znějícím názvem, nebo je výroba Dermazulenu (se složkami jako tuk z ovčí vlny, bílý vosk…) levnější než výroba heřmánkové masti? Tuší někdo? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Kupovala jsem si heřmánkovou mast v prodejně Zdravotéka. Výrobce dr. Popov, ale také obsahuje další byliny.

Zentiva. Zřejmě záměna přídavných látek spočívá v tzv. výrobě generických výrobků, které jsou levnější pro výrobce, ale pro pacienty???

„Pro výrobce generik je prostě současná situace, kdy končí platnosti patentů, příležitostí pro uvádění nových výrobků za nižší cenu,“ domnívá se Kvašinský. Podle něj navíc nástup levných náhrad neznamená, že původní léčiva, jejichž patentová ochrana vypršela, z trhu zmizí. „Naopak, lze předpokládat, že jejich ceny v Česku, ale i v Evropě půjdou spíše dolů,“ očekává ředitel.

Lze říci, že přibližně šedesát procent našeho obratu v České republice dělá Zentiva,“ potvrzuje komerční ředitel Sanofi v Česku Pavel Kvašinský. Podle něj pochází každé páté balení léků, které si pacient vyzvedne v lékárně, právě z výrobních linek Zentivy."
atd.

Jen aby bylo pravda, že jiné složky, nejen v této masti, zaručují stejnou kvalitu.

Další odpovědi
ahold

Onehdá mi řekli v lékárně, že Zentiva měla nevhodné složení u masti a krému Calcium panthotenicum a proto zastavili prodej. Třeba je to i u jiných mastí.
Od Zentivy už proto nic nekupuji. Důvěra je fuč a navíc je hrozně drahá.

gecco

Kde je konec „staré dobré“ nemám tucha – ale heřmánkovou mast si snadno vyrobíš:
250 g nesoleného vepřového sádla zahřejeme, necháme rozpustit a přidáme do něj dvě hrsti čerstvých květů. Jakmile směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme a dáme na noc do chladna. Druhý den mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík, který dáme do síta a heřmánkovou mast prolisujeme. Viz – http://ladyro­vena.blog.cz/0804/her­mankova-mast … Já jen dodám, že pokud nemáš čerstvě natrhané květy, můžeš koupit květy sušené, na pár hodin je provlhčit – poté nechat extrahovat sádlem…
😉
____
A jinak – bílý vosk je včelí vosk a tuk z ovčí vlny je lanolin (pravděpodobně nejkvalitnějí živočišný tuk používaný v kosmetice)…
😉

jirkajirka

Dermazulén byl už za komunistů. Používali jsme ho s manželkou na mazání prdýlky při přebalováni našich dětí. A jaké baby z nich teď jsou.

jebatadmina

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Už dávno vím, že farmacie je jen průmysl na oholení holoty, o čemž jsem se přesvědčil už dávno – hned po revoluci, když jsem potřeboval k manipulaci s kontaktními čočkami, které se v té době ještě sterilizovaly teplem, fyziologický roztok. V té době byl v každé lékárně k dispozici namíchaný laborantkou a nebyl-li, přišel jsem si za hodinku až dvě a už byl. Stál cca 7 nebo 9 korun tři deci. Zčistajasna to lékárnám „zakázali dělat“ a nahradil to profesionálně vyrobený (a pojmenovaný) roztok téhož složení (fýzák) v ceně cca 100,– za 1,5 deci. Dále bych zmínil mou známou, která vystudovala obor farmaceutická laborantka; v době cca před deseti lety, kdy začla pracovat, strávila třetinu až polovinu své pracovní doby v laboratoři přípravou různých mastí, vodiček a globulí. Dnes nedělá v laboratoři takřka nic a zabývá se buď skladem a ostatními věcmi, co je v lékárně třeba, nebo je normálně za pultem. Vše totiž přijde továrně vyrobené a samozřejmě „patřičně naceněné.“

quentos

Gecco: dík, tak to mě uklidnilo…
Občas zírám, kde ty znalosti bereš…

gecco

😉