Mirdas

Kde a jak vzniklo tvrzení o šlechtické modré krvy ?

Nejlepší odpověď
annas

"Na otázku, proč se říká, že šlechtici mají modrou krev a proč se šlechta někdy souhrnně nazývá modrá krev, jsou nejméně dvě odpovědi. První jsem našel v knížce lingvisty a literárního vědce Václava Flajšhase Živá slova, která vyšla v roce 1915. Píše se tam, že modrá krev se šlechticům začalo říkat ve Španělsku, že tedy originální znění tohoto slovního spojení je španělské a zní sangre azal. Říkalo se tak prý vizigotským šlechticům, kteří měli, na rozdíl od původem arabských Maurů, bílou pleť, z níž prosvítaly modré žilky. Toto vysvětlení zní velmi pravděpodobně, prosvítající žilky na světlé pleti – nejen ovšem šlechticů – jsou opravdu modré, i když v nich teče červená krev.

Stejně pravděpodobné mi však připadá i vysvětlení, které má ve svém slovníku etymolog Václav Machek. Píše tam: „Modrá krev šlechticů je žertovné domyšlení toho, že ta barva byla velmi oblíbená u šlechty.“ Dodejme, že modrou barvu měli prý v oblibě zvláště polští šlechtici. Nevím, zda spojení modrá krev přinesli do evropských jazyků španělští nebo polští šlechtici, ostatně nevím ani to, jestli existuje ještě nějaká další stejně pravděpodobná teorie. "
http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/71631

Další odpovědi v archivu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-slechticum-koluje-v-zilach-modra-krev
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-ze-maji-slechtici-modrou-krev

Další odpovědi
zjentek

v reklamách na vložky je to samá šlechtična, ptaj se u agentur