zdenka.

Je postižitelný plný inv. důchod exekucí?

Zjistit, zda mají exekutoři právo postihnout plný invalidní důchod a pokud ano, do jaké výše

Odpovědi
standa

Mzda, DŮCHOD, a některé další dávky nebo jiné příjmy, které nahrazují odměnu za práci, lze exekucí postihnout pouze částečně, tj. SRÁŽKAMI.

Omlouvám se za délku své odpovědi, ale z otázky není zřejmé jaký ´typ´ exekuce byl nařízen, tak raději popisuji více teoretických moožností…

Před postižením účtu se však nezkoumá, odkud pocházejí peníze na něm uložené.

Vzhledem k zákonem omezené možnosti postižení uvedených příjmů nepochybíte, pokud plátce důchodu (OSSZ) požádáte, aby Vám peníze napříště vyplácel jinak. Chceteli získat „zpět“ částky naposledy zaslané na účet, můžete se obrátit na exekutora. Pokud mu doložíte původ peněz na účtu (např. prostřednictvím posledních tří výpisů z účtu), mohl by uvolnit poslední důchod, a za určitých okolností exekuční příkaz dokonce zrušit.

Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižen důchod, který podle platné právní úpravy podléhá exekuci pouze formou srážek ze mzdy, nebo jí nepodléhá vůbec.

S účinností od 20. července 2009 se obstavení účtu (jednoho z účtů povinného) nedotkne částky odpovídající dvojnásobku životního minima (aktuálně celkem 6.252,– Kč). Tuto částku banka povinnému na jeho žádost vyplatí.

Jde pouze o jednorázovou ochranu povinných bez ohledu na původní povahu prostředků na účtu. Pokud je na účet zasílán důchod, musíte za účelem jejich další ochrany před exekucí využít postupů popsaných výše.

Pokud přes uplatnění výše popsaných postupů aktuálně nemáte prostředky ani k zabezpečení základních potřeb, můžete pověřený obecní úřad podle místa svého trvalého pobytu požádat o mimořádnou okamžitou pomoc, která je dávkou pomoci v hmotné nouzi. Při běžném posuzování nároku na dávky úřady nemohou zohlednit postižení příjmu exekucí, pokud Vám však aktuálně s přihlédnutím k faktickým příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům hrozí vážná újma na zdraví (nemáte prostředky k nákupu potravin), lze přiznat právě mimořádnou okamžitou pomoc.

===========

Níže ve zdroji je odkaz na obdobnou otázku a odpověď, ze které vyplývá, že „nezabavitelným“ minimem je částka 1.938 Kč (to v případě, že žijete sám)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/exekuce-platu