Leonidas

Je možné jít marodit, když dostanu výpověď?

Například..když dnes člověk dostane v práci ve zkušební době nebo v ponděli výpoved ze strany zaměstnavatele, je možné jít ten den nebo druhý po výpovědi marodit? Příjme marodku zaměstnavatel? Jak dlouho bude zamestnavatel platit marodku a kdo potom?

Odpovědi
ivzez

Ve zkušební době se nedává výpověď, jde o zrušení
pracovního poměru (=jiný způsob ukončení zaměstnání).

Není možné „jít marodit“.
O vystavení, trvání (většinou) i o ukončení neschopenky
rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu pacienta.

Výpověď ani zrušení pracovního poměru
nejsou důvodem k vystavení neschopenky.

____

Vás ale pravděpodobně zajímá něco jiného (měl jste otázku formulovat jinak).

Předpokládám, že Vás zajímá, jestli byste v případě onemocnění
po skončení zaměstnání měl nárok na nemocenské.

Tady zní odpověď ano. Prvních 14 dnů nemoci byste neměl nárok na nic*),
až od 15. dne nemoci (pokud by nemoc tak dlouho trvala) by OSSZ začala
vyplácet nemocenské.

Podklady pro výplatu nemocenského se předávají bývalému zaměstnavateli.

*)
Po skončení zaměstnání už byste neměl naplánovány žádné pracovní směny,
proto byste neměl nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele.

_______

Reaguji na připomínku Kevina1993:

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele náleží za pracovní směny
naplánované do 14. dne nemoci, přičemž za první tři směny nenáleží nic.

Pokud někdo onemocní až po skončení zaměstnání, nemá naplánovány
žádné pracovní směny. Ochranná doba ze zaniklého nemocenského pojištění
se vztahuje pouze na nemocenské, nikoliv na náhradu mzdy za nemoc.

Přesné znění najdete v zákoníku práce a v zákoně o nemocenském pojištění.

anonym

ivzez píše že po skončení prac. poměru ve zkušební době prvních 14dní zaměstnavatel (bývalý) nic neplatí
a dole Ušel ventil píše do sedmého dne lze začít marodit ,
od 4 dne platí zaměstnavatel ,
od 15 dne OSSZ .
Nechcete se domluvit co je správně? To přeci nejde aby uživatel bral správnou otázku na základě více palců.

led

Ano je možné maródiť aj vo výpovednej lehote, pokiaľ to nejde o naťahovanie času…
bližšie informácie nájdete v zákoníku práce.

Na marodku PN vypisuje ošetrujúci lekár a toho nezaujíma, aspoň by nemalo, či pacient je v skušobnej dobe, alebo vo výpovednej lehote.

Ušel ventil

I když stím chceš vy..bat , tak ochranná lhůta je 7 dní po skončení prac. poměru -
do sedmého dne lze začít marodit ,
od 4 dne platí zaměstnavatel ,
od 15 dne OSSZ .