Petula 159

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zdali mi může dát zaměstnavatel výpověď, když jsem ve zkušební době a mam nemocenskou?

jsem ve skusební dobe ktera mi koncí 8.9.2010 bohuzel jsem si pretrhala vazy v kotniku tak marodim muzu dostat vypoved ve zkusebni dobe a protahuje se mi zkusebni doba o to co budu marodit. Bohuzel v nemoci budu pokracovat nadale behem toho jsem zjistila ze jsem tehotna a budu mit rizikove tehotenstvi. Jak se muze muj zametnavatel zachovat predem dekuji za odpoved Lopatova
Doplňuji:
Jeste bych potrebovala vedet zdali kdyz dostanu 15 dnem nemoci vypoved a ma neschopnost bude dale trvat jen se zmenenou diagnozou na rizikove tehotenství zdali se musim jit nahlasit nekam na nejaky urad a zadat o nemocenske davky nebo me bude automaticky vyplacet socialka i presto ze nebudu v pracovní pomeru? dekuji petra

Nejlepší odpověď
standa

1. o dobu nemoci se automaticky prodlužuje zkušební doba
(§ 35/2 zákoníku práce)

2. během prvních 14 dnů nemoci s vámi zaměstnavatel nemůže skončit pracovní poměr ve zkušební době
(§ 66/1)

3. přestože jste těhotná, tak vám zaměstnavatel může dát výpověď ve zkušební době, a to počínaje 15.dnem této nemoci.

Na druhou stranu, nic dramatického by se nemělo stát, protože v době rizikového těhotenství budete pobírat nemocenské dávky (a to, že případně budete mít skončený pracovní poměr ve zkušební době, nemá na poskytování nemocenské žádný vliv).

Pokud se vám podaří nastoupit na ´mateřskou´ nejdéle do 180 dní ode skončení prac.poměru (což by snad mělo vyjít), tak budete moci od 6.-8. týdne před plánovaným porodem začít čerpat PPM. Pokud by to nemělo vyjít, tak ode dne porodu budete čerpat rodičovský příspěvek…
Doplňuji:
Pokud bude během vaší nemoci ukončen pracovní poměr (ve zkušební době), tak Vy se o nic starat nemusíte, protože veškeré oznamovací povinnosti vůči sociálce bude mít i nadále bývalý zaměstnavatel. Sociálka vám nemocenskou bude posílat na účet ´automaticky´.

Další odpovědi
verka

Pokud máte zkušební dobu zapsanou ve smlouvě, může vás propustit bez udání důvodu.

verka

Ještě k otázce. Doba zkušební se vám sice prodlouží o nemocenskou, ale pořád vás zaměstnavatel může propustit.