rady74

Dohoda o provedení

Jak vypovědět dohodu o provedení práce?Můžu odstoupit od této dohody ze dne na den?A co je J 236 zákoníku práce.Děkuji

Odpovědi
dědapetr

Roční rozsah dohody je ze zákona max. 150 hodin.
Jednostranná výpověď dohody není možná (pokud to v ní není sjednáno).
Pokud ale budou chtít, mohou se s Vámi dohodnout o ukončení vztahu.

§ 236 Dohoda o provedení práce.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t4.aspx

Zákoník práce paragraf § 236
(1) Zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování; tuto povinnost nemá vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu.
http://www.sbir­kazakonu.info/za­konik-prace/zamestnavatel-je-povinen-umoznit-zamestnancum.html

standa

Ze dne na den můžete odstoupit, ale pouze na základě dohody se zaměstnavatelem.

U dohody o provedení práce (DPP) je UKONČENÍ SLOŽITĚJŠÍ než u dohod o pracovní činnosti, které lze končit výpovědí s 15ti denní výpovědní dobou
§ 76/6
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast3.aspx

Zákoník práce totiž výslovně způsob ukončení DPP neupravuje, takže zbývají dvě možnosti:

  1. na ukončení se obě strany musí dohodnout
  2. způsob ukončení (např. výpověď se 14ti denní lhůtou) je v dohodě předem dohodnut

Pokud v DPP způsob ukončení dohodnut není (což je bohužel obvyklé) a zaměstnavatel např. nesouhlasí s předčasným ukončením DPP před termínem 31.12.2011 (což je obvyklý termín, který se letos do DPP uvádí), protože od zaměstnance očekává, že sjednané práce (ať již jednorázové nebo opakující se) bude vykonávat, tak má zaměstnanec smůlu a DPP platí až do sjednané doby.

Pokud by pak zaměstnanec chtěl jednostranně skončit, tak může teoreticky počítat i s tím, že je zaměstnavatel může žalovat za škodu, která mu vznikla tím, že sjednanou práci zaměstnanec nevykonal…

§ 236 aktuálně platného ZP řeší podmínky stravování zaměstnancům, ale vy jste měl nejspíš na mysli znění ZP před novelou v r.2006, kdy tento § 236 upravoval podmínky dohod o provedení práce (odkaz na starý předpis do své odpovědi uvedl dědapetr)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast10h3.aspx