Nerevarin

Je lepší startovat s neutrálem, nebo se zařazenou rychlostí a spojkou?

Resp. co je šetrnější pro auto či motor.

Odpovědi
anonym

Se sešlápnutou spojkou a bez zařazené rychlosti.
😉
Koneckonců – ´novější´ auta ti ani startovat bez sešlápnutí spojky nedovolí…

Kankys

Neutrál a spojku. Dokonce jsem řídil auto (nákladní) kde musela ještě být zatažena ruční brzda aby šlo nastartovat.

RedBox

Se spojkou (aby motor neprotáčel byť jenom polovinou převodovky, znamenalo by to zbytečnou zátěž pro startér) a zároveň s neutrálem (kdyby náhodou spojka špatně vypínala, aby ti auto neodskákalo). U nákladních aut a autobusů výhradně bez sešlápnutí spojky, pouze se zařazeným neutrálem. Spojka je totiž u NA a autobusů posilována vzduchem, který v soustavě většinou už není, a sešlápnutí spojky by mohlo vést k poškození membrány ve spojkovém válci, následném vytečení brzdové kapaliny a pak bys mohl šlapat na spojku jak bys chtěl.

honza19hk

ideláně se sešlápnutou spojkou,pak je jedno jaký kvalt tam máš,ale na rozjezd jstejmě jedničku nebo max. dvojku.Popř zpátečku pokuch chceš hned couvat.

rybika

Moje praxe je taková, že startuji vždy s vyřazenou rychlostí bez sešlápnutého spojkového pedálu. Domnívám se, že tímto šetřím baterihi roztáčením menší hmoty.