Samtibalfars

Jaký význam má slovo „pudl“ v kontextu upsání se ďáblovi vlastní krví?

Zaslechl jsem to v jedné namluvené knížce: „Donutil jsem ďábla plakat“ a prý kdo nezná význam, ať si doplní literární vzdělávání.

Kdo nebo co je v tomto myšleno slovem pudl?

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že toto přirovnání souvisí s Goethovým Faustem., kde zaznělo rčení „jádro pudla“. Fausta jste určitě probírali ve škole, takže uvedu jen tu část, která s pudlem souvisí.,

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jadro-pudla-trefit-co-to-vlastne-znamena

Pudl je převtělený ďábel.

V díle se objevila pověst o Faustově spolčení se s ďáblem,
a jeho upsání duši ďáblu. Pudl = ďábel souvisí s úslovím „jádro pudla.“

Jednou venku se k Faustovi přidal černý pudl, lísal se k němu a nedal se odehnat. Usadil se ve Faustově studovně za kamna a postupně se zvětšoval a proměňoval do lidské podoby. Faust zíral – z psa se stal pověstný Mefistofeles – ďábel, který doktorovi sliboval poznat taje i rozkoše světa. V okamžiku, kdy se pudl změnil v ďábla, Faust překvapeně i pobaveně zvolal: „Tak tohle bylo to jádro pudla!?“ Faust pochopil smysl dáblovy léčky, podvodu, objevil skryté podstaty věci a jednání.,.

Takže Mefistoteles se zjevil jako černý pudl a překvapil Fausta. Ďábel je obvykle zobrazován jako černý a chlupatý, s jednou nebo dvěma kozími nebo koňskými nohami, beraními rohy a ocasem. K čertovi se občas přidávají i netopýří křídla. Ve výtvarném umění mají postavy čertů především apotropaické záměry. Ďábel se zjevujío v různé podoběl U Fausta se objevil jako černý pudl, jindy je ho vidět vidět složeného z pěti různých tvarů: ryby, orla, lva, draka a démona.

Faust kvůli touze po poznání a moci zaprodá svou duši ďáblu, upíše se krví , Jejich smlouva spočívá v tom, že pokud se Mefistovi nepodaří uspokojit Faustovu věčnou touhu po životě, ďábel vyhraje jeho duši. Zásadní událost prvního dílu je Faustova snaha získat dívku, do které se zamiloval, Markétku – tu s pomocí Mefista skutečně nakonec svede. Kolem Markétky, jež se stala vražednicí své matky i svého dítěte a která čeká v žaláři na popravu, nakonec vrcholí první díl Po dalších zklamáních dostane Faust za pomoc císaři, bažiny u moře a snaží se je zúrodnit,. . Mefistofeles tak ztrácí Faustovu duši, protože Faust chtěl svými činy pomoci lidem a tak je po smrti jeho duše spasena. Práce pom.že všem lidem, včetně jeho samého k tomu , aby se stal spokojeným.

Podle školních poznámek

„Příběh končí tím, že Faust oslepl a umírá; jako své poslední přání ukládá Mefistofelovi, aby všemi prostředky, i násilnými, nutil lid k pokračování ve zvelebovacím díle v krajině. Faust se ohlíží za svým životem a konstatuje, že jen pak jsi hoden svobody a žití, / když rveš se o ně den co den, a přeje si: okamžik směl bych osloviti: / jsi tolik krásný, prodli jen! (což byl původně postoj, jejž odmítal). Faust ještě zadoufá, že nemůže ohlas mého živobytí / být věky věků přehlušen, a zemře. Když je ukládán dohrobu, Mefistofeles už čeká, až Faustova duše opustí tělo, a chce se jí zmocnit. Vtom se však shůry snese sbor andělů a ti před Mefistofelem a tlupou čertů, které si ďábel pozval na pomoc, uchrání a do nebes vyzdvihnou to, co je na Faustovi nesmrtelného.“

https://www.ma­linovysvet.cz/slo­va/goethefaust­.pdf

Několik veršů
FAUST
„(…) Když obelžeš mě lichotkami,
bych sebou sám byl spokojen,
když tvoje rozkoše mě zmámí –
to poslední buď pro mne den!
Toť sázka má.
MEFISTOFELES
Já přijímám.
FAUST
A ještě druhou ruku dám!
Když okamžik mě zvábí k slovu:
Jsi tolik krásný! prodli jen –
pak si mě sevři do okovů,
ó, pak chci rád být utracen“

https://www.ma­linovysvet.cz/slo­va/goethefaust­.pdf