Avatar uživatele
Samtibalfars

Jaký význam má slovo „pudl“ v kontextu upsání se ďáblovi vlastní krví?

Zaslechl jsem to v jedné namluvené knížce: „Donutil jsem ďábla plakat“ a prý kdo nezná význam, ať si doplní literární vzdělávání.

Kdo nebo co je v tomto myšleno slovem pudl?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Disraeli před 288 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Myslím si, že toto přirovnání souvisí s Goethovým Faustem., kde zaznělo rčení „jádro pudla“. Fausta jste určitě probírali ve škole, takže uvedu jen tu část, která s pudlem souvisí.,

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jadro-pudla-trefit-co-to-vlastne-znamena

Pudl je převtělený ďábel.

V díle se objevila pověst o Faustově spolčení se s ďáblem,
a jeho upsání duši ďáblu. Pudl = ďábel souvisí s úslovím „jádro pudla.“

Jednou venku se k Faustovi přidal černý pudl, lísal se k němu a nedal se odehnat. Usadil se ve Faustově studovně za kamna a postupně se zvětšoval a proměňoval do lidské podoby. Faust zíral – z psa se stal pověstný Mefistofeles – ďábel, který doktorovi sliboval poznat taje i rozkoše světa. V okamžiku, kdy se pudl změnil v ďábla, Faust překvapeně i pobaveně zvolal: „Tak tohle bylo to jádro pudla!?“ Faust pochopil smysl dáblovy léčky, podvodu, objevil skryté podstaty věci a jednání.,.

Takže Mefistoteles se zjevil jako černý pudl a překvapil Fausta. Ďábel je obvykle zobrazován jako černý a chlupatý, s jednou nebo dvěma kozími nebo koňskými nohami, beraními rohy a ocasem. K čertovi se občas přidávají i netopýří křídla. Ve výtvarném umění mají postavy čertů především apotropaické záměry. Ďábel se zjevujío v různé podoběl U Fausta se objevil jako černý pudl, jindy je ho vidět vidět složeného z pěti různých tvarů: ryby, orla, lva, draka a démona.

Faust kvůli touze po poznání a moci zaprodá svou duši ďáblu, upíše se krví , Jejich smlouva spočívá v tom, že pokud se Mefistovi nepodaří uspokojit Faustovu věčnou touhu po životě, ďábel vyhraje jeho duši. Zásadní událost prvního dílu je Faustova snaha získat dívku, do které se zamiloval, Markétku – tu s pomocí Mefista skutečně nakonec svede. Kolem Markétky, jež se stala vražednicí své matky i svého dítěte a která čeká v žaláři na popravu, nakonec vrcholí první díl Po dalších zklamáních dostane Faust za pomoc císaři, bažiny u moře a snaží se je zúrodnit,. . Mefistofeles tak ztrácí Faustovu duši, protože Faust chtěl svými činy pomoci lidem a tak je po smrti jeho duše spasena. Práce pom.že všem lidem, včetně jeho samého k tomu , aby se stal spokojeným.

Podle školních poznámek

„Příběh končí tím, že Faust oslepl a umírá; jako své poslední přání ukládá Mefistofelovi, aby všemi prostředky, i násilnými, nutil lid k pokračování ve zvelebovacím díle v krajině. Faust se ohlíží za svým životem a konstatuje, že jen pak jsi hoden svobody a žití, / když rveš se o ně den co den, a přeje si: okamžik směl bych osloviti: / jsi tolik krásný, prodli jen! (což byl původně postoj, jejž odmítal). Faust ještě zadoufá, že nemůže ohlas mého živobytí / být věky věků přehlušen, a zemře. Když je ukládán dohrobu, Mefistofeles už čeká, až Faustova duše opustí tělo, a chce se jí zmocnit. Vtom se však shůry snese sbor andělů a ti před Mefistofelem a tlupou čertů, které si ďábel pozval na pomoc, uchrání a do nebes vyzdvihnou to, co je na Faustovi nesmrtelného.“

https://www.ma­linovysvet.cz/slo­va/goethefaust­.pdf


Několik veršů
FAUST
„(…) Když obelžeš mě lichotkami,
bych sebou sám byl spokojen,
když tvoje rozkoše mě zmámí –
to poslední buď pro mne den!
Toť sázka má.
MEFISTOFELES
Já přijímám.
FAUST
A ještě druhou ruku dám!
Když okamžik mě zvábí k slovu:
Jsi tolik krásný! prodli jen –
pak si mě sevři do okovů,
ó, pak chci rád být utracen“

https://www.ma­linovysvet.cz/slo­va/goethefaust­.pdf

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Samtibalfars Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek