Jack 12323

Jaký máte počítač? (RAM, procesor, graf. karta atd.)

Odpovědi
FlAsh_7

DELL Inspiron 15 7000 Gaming (verze i5): https://notebo­ok.cz/clanky/pred­staveni-notebook/2017/dell-inspiron-15-7000-gaming

Rokio

RAM: 2 GB
paměť: 250 GB
operační systém: Windows XP
stáří: více než 8 let
stav: dobrý (funguje, pomalý internet)

cochee

Intel® Core™2 Quad Q8200@2.33GHz
MICRO-STAR MS-7353
RAM 6 GiB
PCLinuxOS 2019, kernel Linux 5.2.14-pclos1, desktop Xfce 4
AMD Radeon HD 3690

anonym

RAM: 16GB
procesor: AMD Ryzen 5 2600
grafická karta: Nvidia GTX 1060 6GB
SSD: 256GB
HDD: 6TB
operační systém: Ubuntu Linux 19.04, výchozí uživatelské prostředí GNOME (někdy během zítřka budu instalovat 19.10)

… může se to zdát v některých bodech předimenzované, ale uvažte že jsou na něm permanentně současně přihlášeni i 3 uživatelů najednou a nechávají tam otevřené své aplikace i ty paměťově velmi náročné když od PC odchází, protože je tam při návratu chtějí opět najít, těch 16GB RAM pak najednou dává smysl. Grafická karta je slabší, ale nejsem žádný velký hráč, ačkoliv občas na Steamu něco zkusím, jen vyjímečně. PC mám spíš na práci, sem tam na něm stáhnu film, který pak přehrávám ale spíš na TV přes domácí NAS, kancelářský balík samozřejmě, bez toho si nelze PC představit, v ubuntu máte na výběr hned ze tří výborných (LibreOffice, SoftMaker FreeOffice a WPS Office), obecně pak internet (chrome, firefox, opera, torrent downloader transmission, deluge či tixati), komunikátory (viber, skype, signal, hangouts, apod.) a často prostě na programování, takže se celkem hodí dvojice monitorů, která umožňuje mít prakticky kód na očích na levém a funkční aplikaci na pravém (interaktivní debugger by se hodilo mít na třetím, ale takhle to mám jen v práci). Grafika GTX1060 má dva výstupy a umí dva monitory obsloužit sama. Důvod rozdělení permanentního úložiště na SSD a HDD dává dobrý smysl, první těží z rychlosti a hostuje samotný operační systém a aplikace, HDD pak vykrývá roli sdíleného NAS úložiště skrze serverovou službu NextCloud, ke kterému mám přístup díky VPN odkudkoliv, díky tomu nikdo z rodiny nepotřebuje platit žádný dropbox, mega či jiné úložiště a máme kdekoliv v terénu k dispozici cloudovou kapacitu 6TB prakticky téměř zdarma (tedy určitě výrazně méně, než kolik by se za cloudové úložiště pětinové kapacity muselo každý měsíc platit, za 1TB cloud se platí nejméně 300 měsíčně a to je jen zlomek téhle kapacity vlastního NextCloudu).

Klaproth

Nevím. Nechal jsem si ho stavět na zakázku podle mých výkonových požadavků. Jaké jsou uvnitř komponenty mě nezajímá a nerozumím tomu. Tohle jsem okopíroval z dodacího listu:
Fractal Design Define XL R2
Intel Core i9, 10+10 vláken, 4,5GHz, Skylake X+
nVidia Quadro RTX5000 (16GB)
64GB (4×16GB), DDR4, 3200MHz
SSD 500GB, Samsung 970 Evo Plus, NVMe
HDD 4TB
750W zdroj, 80+ Gold

ivzez

Rokio,
který prohlížeč pod Windows XP používáte? Dostanete se ještě na všechny potřebné weby?

Já už XPčka nepoužívám → kvůli tomu, že je už nepodporuje žádný „slušný“ prohlížeč.

Mc Merkurion

… no, oni s nima končí i v internetban­kingu …

anonym

Na XP lze reálně používat už jenom Mozilla Firefox, protože vývoj všech ostatních pro tento systém byl ukončen velmi dávno. Firefox ale vyšel pro XP naposled v minulém roce, takže sice už jej pro XP také nevyvíjí, přesto je ale relativně aktuální a mělo by na něm fungovat bez problému téměř vše (ještě tak alespoň rok, dva než se začnou projevovat první problémy s kompatibilitou), bohužel ani firerfox už novější než verze 52.9.0esr pro XP nikdy nevyjde. Více o tom zde https://suppor­t.mozilla.org/cs/kb/du­lezite-ukonceni-podpory-firefoxu-pro-systemy-win

Rokio

geOrge: Děkuji za přínosné informace.

Rokio

ivzez: Mozilafirefox