spongebobik0

Co je Shader Model a dá se nainstalovat?

Spouštím čerstvě koupenou hru GTA Episodes from liberty city, ale chybí mi Shader Model (pro upřesnění mi to háže následující error: EFLC FATAL ERROR: D3D Error – Shader Model 3.0 or higher is required). Chci se zeptat, co to přesně je, a jestli se to dá nainstalovat (jestli ano, prosím o odkaz) nebo se musí koupit nový PC. Díky moc.
PS. Prosím, docela to pospíchá.

Odpovědi

Googlim googlim a vygooglil jsem že buď je to špatnýma ovladačema grafiky nebo na to grafika prostě nestačí.

MK44

Shadery jsou programy, které vytvářejí různé grafické efekty. Jak vychází ze slova shade = stín, shader původně vypočítával stíny vržené předměty na obrazovce. Později se jeho funkce rozšířila na jiné ale podobné efekty – pohyb hladiny vody, vegetaci, různé opakující se detaily. Shader vypočítává polohu, texturu, barvu, odstín, jasnost atd.

Většinou jsou shadery psané pouze pro GPU (Grafická procesní jednotku) a v případě sdílené grafiky se neuplatňují.

„Shader Model“ je něco jako souhrn vlastností shaderů určitého typu a verze a v postatě vyjadřuje kompatibilitu nějakého SW/HW se shadery, – líp se mi to nedaří popsat. Je vlastností (komponentem) hardwaru grafické karty (nedá se tedy nějak nainstalovat). Pokud součástí graf. karty není, karta na danou hru nestačí → smůla (Ověřit na stránkách výrobce graf. karty).

Pro Shader Model 3.0 je nutno mít nainstalované DirectX 9.0c nebo vyšší (Nebo OpenGL 3.3 – asi?), updatované ovladače grafické karty, (možná i .NET Framework 3.5 nebo 4). Pokud grafická karta něco z toho nepodporuje, → opět smůla.

Pokud nic z toho nepomůže, nejspíš nezbude než koupit novou graf. kartu.
O koupi nového celého PC uvažovat se znalostmi jaký CPU, RAM atd. má starý comp a jaké požadavky mají hry, co chceš hrát – tj. je-li comp už přílis starý.

(Taky zkusit, zda tu hru nelze konfigurovat tak, aby se spokojila s nižší verzí Shader Modelu, nebo zda neexistuje nějaký doplněk/patch k doinstalování v tom smyslu. [- za cenu kvality])