Co je Shader Model a dá se nainstalovat?

Spouštím čerstvě koupenou hru GTA Episodes from liberty city, ale chybí mi Shader Model (pro upřesnění mi to háže následující error: EFLC FATAL ERROR: D3D Error - Shader Model 3.0 or higher is required). Chci se zeptat, co to přesně je, a jestli se to dá nainstalovat (jestli ano, prosím o odkaz) nebo se musí koupit nový PC. Díky moc.
PS. Prosím, docela to pospíchá.

Odpovědi:

Bronzový

Googlim googlim a vygooglil jsem že buď je to špatnýma ovladačema grafiky nebo na to grafika prostě nestačí.

Bronzový

Shadery jsou programy, které vytvářejí různé grafické efekty. Jak vychází ze slova shade = stín, shader původně vypočítával stíny vržené předměty na obrazovce. Později se jeho funkce rozšířila na jiné ale podobné efekty - pohyb hladiny vody, vegetaci, různé opakující se detaily. Shader vypočítává polohu, texturu, barvu, odstín, jasnost atd.

Většinou jsou shadery psané pouze pro GPU (Grafická procesní jednotku) a v případě sdílené grafiky se neuplatňují.

"Shader Model" je něco jako souhrn vlastností shaderů určitého typu a verze a v postatě vyjadřuje kompatibilitu nějakého SW/HW se shadery, - líp se mi to nedaří popsat. Je vlastností (komponentem) hardwaru grafické karty (nedá se tedy nějak nainstalovat). Pokud součástí graf. karty není, karta na danou hru nestačí -> smůla (Ověřit na stránkách výrobce graf. karty).

Pro Shader Model 3.0 je nutno mít nainstalované DirectX 9.0c nebo vyšší (Nebo OpenGL 3.3 - asi?), updatované ovladače grafické karty, (možná i .NET Framework 3.5 nebo 4). Pokud grafická karta něco z toho nepodporuje, -> opět smůla.

Pokud nic z toho nepomůže, nejspíš nezbude než koupit novou graf. kartu.
O koupi nového celého PC uvažovat se znalostmi jaký CPU, RAM atd. má starý comp a jaké požadavky mají hry, co chceš hrát - tj. je-li comp už přílis starý.

(Taky zkusit, zda tu hru nelze konfigurovat tak, aby se spokojila s nižší verzí Shader Modelu, nebo zda neexistuje nějaký doplněk/patch k doinstalování v tom smyslu. [- za cenu kvality])

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 949
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 819
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.