Dudy

jaký je rozdíl mezi narkózou a umělým spánkem ?

Doplňuji:
rozdíl mezi narkozou a spánkem

Nejlepší odpověď
annas

Co je to narkóza (anestezie) a umělý spánek slovy odborníků.

Narkóza je historický název pro celkovou anestézii. Slovo anestezie je původně odvozeno z řeckého slova, jehož téměř doslovný překlad znamená bez vnímání.

Představuje buďto uvedení pacienta do umělého spánku – tedy anestezie celková, nebo pouze znecitlivění určité části těla – anestezie lokální. Obojí slouží pro usnadnění a v leckterých případech vlastně vůbec umožnění lékařského zákroku..

http://www.re­habilitace.in­fo/zdravotni-zarizeni/anestezie-neboli-narkoza-a-vse-o-ni/

Umělý spánek – pojem pro běžně využívané metody v intenzivní medicíně při použití tzv. analgosedace, příp. dlouhodobé anestezie. Při analgosedaci jsou do těla pacienta přiváděny látky, které ovlivňují činnost mozku především tlumivým způsobem, a podle množství, které se do těla přivádí, je možné navodit různě hluboký stupeň „bezvědomí“ – od mělkého, kdy je pacient na lehký podnět schopen spolupracovat, různě komunikovat až po hluboké, kdy ani silnými podněty nelze vyvolat žádnou reakci či obranný reflex pacienta.

http://www.tmhkli­nika.cz/cz/po­radna-a-odborne-informace/umely-spanek.php

Celková anestezie (narkóza): Je to anestetiky navozený umělý spánek, který vyvolává stav bezvědomí a odstraňuje bolest z celého těla. Anestézie není pouze uvedení pacienta do spánku a jeho probuzení na konci operace, ale i její příprava.

Více na: http://www.vy­lecime.cz/vite-jak-se-o-vas-pri-operacich-postara-anesteziolog#ix­zz2fENq6MrE

Další odpovědi
anonym

Myslím že u narkózy to spočívá v „umrtvení“, necitelnost těla nebo jen částí těla reagovat na zásah (říznutí apod.). Kupodivu si pamatuji, jak na operačním sále jsem během operrace komunikoval s anestezioložkou. U umělého spánku jde o celkové kóma těla.

mosoj

To bych také rád věděl, také mně to napadlo, ale nepátral jsem po tom.