annas

Jaká je historie narkózy?

Prvním anesteziologem byl zřejmě Bůh, když uspal Adama (???) a z jeho žebra stvořil Evu.

Nejlepší odpověď
rynek878

Prvopočátky anesteziologie spadají do starověku. V Egyptě a Sýrii používali lékaři odvary z opia a mandragory k potlačení bolesti.
V Českých zemích se dějiny moderní anesteziologie začaly odvíjet 8. února 1847, kdy Celestin Opitz podal éterovou narkózu v nemocnici Milosrdných bratří Na Františku v Praze. Byl mezi prvními, kteří v Rakousko-Uhersku začali s pokusy s éterovou narkózou na zvířatech; posléze ji zavedl do klinické praxe.
První anesteziologická oddělení byla v naší zemi založena po 2. světové válce v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, v nemocnici v Krči, v Brně u sv. Anny a v roce 1955 se obor stal samostatnou medicínskou disciplínou.

link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­nestezie

Další odpovědi
hanulka11

16. října 1846 se v posluchárně bostonské nemocnice v USA konala další z řady veřejných chirurgických operací určených odborným zájemcům. Tentokrát však nechal operující lékař John Collins Warren předem oznámit, že předváděný zákrok proběhne bezbolestně, s použitím zcela nové „narkotizační“ metody. Zvědavost mezi přítomnými se mísila s nedůvěrou. Často bylo slyšet skeptické názory. Copak je něco takového vůbec možné?

Zdroj: http://oko.yin­.cz/5/narkoza/

venkovan

Po Bohu narkózu výrazně používali muži v pravěku. Místo mnoha slov (moc mluvit se tenkrát neumělo), dárky se nekupovaly a nevyráběly a taksvoji budoucí ženu uspali dubovou (dřevěnou či kamennou)narkózou a odnesli ji do své jeskyně. Ta narkoza byla nutná, protože žena při smyslech by do jeho kutlochu jinak nevstoupila.
Dnes je to napak – ženy svým úsměvem, pohledy, pohyby těla dokonale dokáží omámit leckterého muže, že ztratí soudnost a rozum (tedy pokud nějaký má), což při slabší narkóze je celkem normální.

Zdroj: život